ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
19.04.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/160/22
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П. А. , секретар судового засідання Попович Л. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Івано-Франківський обласний центр зайнятості, вул. Деповська, буд. 89 А,м. Івано-Франківськ,76002
до відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області вул. Січових Стрільців, буд. 15,м. Івано-Франківськ,76018
про стягнення виплаченої допомоги по безробіттю в сумі 21 058 грн 94 коп.
за участю:
представника відповідача : Постоловська Т.М. - довіреність
встановив :
Позивач звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 21058,94грн. матеріальної шкоди (збитків), яка складається з виплаченої допомоги по безробіттю фізичній особі за період з 20.05.20 по 04.01.2021 і яку позивач просить суд відшкодувати йому на підставі ст. 1173 Цивільного кодексу України за рахунок відповідача.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.03.2022 справа № 909/160/22 передана на розгляд судді Шкіндер П.А.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 15.03.2022, відкрито провадження у даній справі у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Крім того, даною ухвалою відповідачу встановлено строк для подання до суду та позивачу у порядку, визначеному ст. 165, 251 Господарського процесуального кодексу України, відзиву на позовну заяву разом з усіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються їх заперечення.
У встановлений процесуальний строк 31.03.2022 від відповідача надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. Судом відзив з додатком залучено до матеріалів справи та прийнято до розгляду. Справа розглядається з урахуванням відзиву на позов.
Позивачем 11.04.22 подано відповідь на відзив, відповідно до якої останній зазначає про правомірність заявлених позовних вимог. Відповідь на відзив прийнята судом до розгляду та долучена до матеріалів справи. Справа розглядається з урахуванням відповіді на відзив.
Крім того від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Представник відповідача проти позову заперечила, просить суд в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності та взаємозв'язку, оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представника відповідача, суд установив таке.
20.05.2020 в Надвірнянську районну філію Івано-Франківського обласного центру зайнятості з метою пошуку роботи звернувся ОСОБА_1 і якому 20.05.2020 надано статус безробітного відповідно до Закону України "Про зайнятість населення».
З 20.05.2020 гр. ОСОБА_1 призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 22, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Під час перебування на обліку в Надвірнянській районній філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості гр. ОСОБА_1 як безробітний отримав, допомогу по безробіттю в сумі 21058,94грн за період з 20.05.2020 по 04.01.2021.
Гр. ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною відмову у зарахуванні до загального трудового стажу, пільгового стажу та призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2, зобов'язання призначити та виплачувати з 21.02.2020 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У вказаному рішенні встановлено, що до пільгового стажу роботи за Списком №2, на підставі уточнюючих довідок заявнику зараховано період з 28.08.2002 до 31.12.2003 та з 01.01.2005 до 31.03.2006 - в ООО «Обьнефтеремонт», період з 18.12.2015 до 31.03.2016 та з 01.05.2016 до 17.12.2019 в ТзОВ «Надрагідробурмаш», а період роботи з 01.04.2006 до 31.12.2007 в ООО «Обьнефтеремонт» до пільгового стажу не враховано, оскільки даний період роботи не підтверджено матеріалами атестації робочих місць, а також період роботи з 01.01.2004 до 31.12.2004, з 01.01.2008 до 01.11.2008 - в ООО «Обьнефтеремонт» до загального стажу не враховано, оскільки є інформація, що не сплачено внески в Пенсійний фонд Російської федерації, період з 09.06.2009 до 01.10.2009 в ООО «Недра» та період з 17.02.2011 до 03.06.2011 в ЗАТ «Єрмаковское предпреятие по ремонту скважин» до загального стажу роботи не враховано, оскільки відсутня інформація про сплату внесків в Пенсійний фонд Російської Федерації. Оскільки документально підтверджений пільговий стаж роботи гр. ОСОБА_1 становить тільки 6 років 6 місяців, при необхідних 12 роках 6 місяців, то права на пенсію на даний час він немає. За наявних, на даний час документів, право на пенсію ОСОБА_1 набуде на загальних підставах у віці 63 роки.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 у справі № 300/1800/20, яке набрало законної сили 18.12.2020, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 21.02.2020 призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, затвердженим постановою КМУ № 461 від 24.06.2016 відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судом визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області щодо відмови у призначенні гр. ОСОБА_1 пенсії пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, затвердженим постановою КМУ № 461 від 24.06.2016 відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи те, що у справі № 300/1800/20 та у даній справі беруть участь особи, щодо яких встановлено певні обставини, факти, які встановлені рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2020року у справі № 909/160/22 та входять до предмету доказування в межах даної справи, є преюдиціальними та не підлягають доведенню знову в межах даної справи.
Листом від 23.11.2021 № 0900-0304-8/43850 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надало інформацію про те, що гр. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На виконання рішення суду від 01.10.2020 № 300/1800/20, 04.01.2021 прийнято рішення про призначення пенсії з 21.02.2020.
Івано-Франківським обласним центром зайнятості видано наказ від 18.01.2022 № 24 про повернення коштів, що виплачені безробітному ОСОБА_1 як допомога по безробіттю в сумі 21058,94 грн. за період з 20.05.2020 по 04.01.2021 у зв"язку:
- з визнанням дій Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправними;
- призначенням гр. ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, затвердженим постановою КМУ № 461 від 24.06.2016 відповідно до ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Претензію на суму сумі 21058,94 грн. із копією наказу від 18.01.2022 № 24 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.
У добровільному порядку відповідач не повернув кошти на розрахунковий рахунок позивача.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до частин 1, 2 статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної майнової шкоди передбачені у статті 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи, а також шкода, завдана її майну, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
У відповідності до ч. 1 ст. 1173 ЦК України, шкода завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Таким чином, на відміну від загальної норми статті 1166 ЦК України, яка вимагає встановлення усіх чотирьох елементів цивільного правопорушення (протиправної поведінки, наявності шкоди, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та завданою шкодою, вини заподіювача шкоди), спеціальна норма статті 1173 ЦК України передбачає відшкодування шкоди незалежно від вини державного органу та його посадової або службової особи.
Відповідно до частини 1 статті 107 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсій, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління Накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно із законом.
Необхідною підставою для притягнення органу державної влади до відповідальності у вигляді стягнення шкоди є наявність трьох елементів цивільного правопорушення: неправомірні дії цього органу, наявність шкоди та причинний зв'язок між неправомірними діями і заподіяною шкодою, і довести наявність цих елементів має позивач, який звернувся з позовом про стягнення шкоди на підставі статті 1173 ЦК України. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Суб'єктами відповідальності, відповідно до статті 1173 ЦК України, є органи державної влади або місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 6 Конституції України, державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.
Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Згідно з п. 7 зазначеного Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області є органом виконавчої влади, тобто суб'єктом відповідальності в розумінні ст. 1173 ЦК України.
Щодо наявності протиправної поведінки в діях відповідача.
Як встановлено судом, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 року у справі №300/1800/20, визнано неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у зарахуванні до загального трудового стажу, пільгового стажу періоди робити на посаді машиніст підіймача у Закритому акціонерному товаристві "Обнафторемонт", Товаристві з обмеженою відповідальністю "Нєдра", Акціонерному товаристві "Єрмаківське підприємство по ремонту свердловин" та призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку №2 гр. ОСОБА_1 .
Отже, протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови в призначенні гр. ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку №2 встановлена рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.20 по справі №300/1800/20, яке набрало законної сили.
Щодо наявності шкоди.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", безробітний особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 43 зазначеного закону статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування (ч. 2 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення").
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення", зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.
Таким чином, виплата допомоги по безробіттю здійснювалася позивачем не добровільно, а на виконання вимог Закону України "Про зайнятість населення".
Виходячи з наведених вище положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", здійснені позивачем виплати допомоги по безробіттю особі, якій призначено пенсію, є додатковими витратами позивача, оскільки така виплата допомоги по безробіттю не здійснювалася б позивачем у випадку своєчасного призначення та виплати пенсії гр. ОСОБА_1 ..
Отже, вказаними неправомірними діями відповідача Івано-Франківському обласному центру зайнятості завдано матеріальної шкоди (збитків) у розмірі отриманої гр. ОСОБА_1 за період з 20.05.20 по 04.01.2021 допомоги по безробіттю у розмірі 21058,94 грн.
Щодо причинно-наслідкового зв'язку між неправомірними діями відповідача і заподіяною шкодою.
Внаслідок неправомірних дій відповідача гр. ОСОБА_1 своєчасно не отримав призначення пенсійного забезпечення, яке їй гарантовано чинним законодавством, а Івано-Франківський обласний центр зайнятості безпідставно здійснив виплату допомоги по безробіттю, як особі, яка не має будь-яких доходів, за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що свідчить про наявність причинно-наслідкового зв'язку між незаконними діями Головного Управління Пенсійного фонду та понесеними позивачем збитками.
Аналогічні правові висновки у подібних правовідносинах викладені у постановах Верховного Суду від 10.04.2018 у справі №927/455/17, від 15.05.2018 у справі №920/471/17, від 20.04.2018 у справі №906/579/17, від 13.02.2018 у справі №915/282/17.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позивач довів наявність усіх трьох елементів цивільного правопорушення: неправомірні дії відповідача, наявність шкоди та причинний зв'язок між неправомірними діями і заподіяною шкодою, що є підставою для застосування до відповідача такого заходу відповідальності, як відшкодування шкоди відповідно до ст. 1173 ЦК України.
Згідно із ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що обставини які є предметом доказування у справі судом визнаються встановленими та позовні вимоги до відповідача є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.
Доводи відповідача судом до уваги не приймаються, оскільки спростовуються вищевикладеними висновками суду.
Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.
Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на те, що у позовні вимоги задоволені у повному обсязі, судовий збір в сумі 2481,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст.129,130, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (ЄДРПОУ 20551088 , вул. Січових Стрільців, буд. 15,м. Івано-Франківськ,76018) на користь Івано-Франківського обласного центру зайнятості (код 03491062, банк: Державна казначейська служба України, м. Київ ГУДКСУ в Івано-Франківській області, вул. Деповська, буд. 89 А, м. Івано-Франківськ, 76002) кошти в сумі 21058,94 грн та 2481,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в строк і в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду у строки визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 20.04.2022
Суддя Шкіндер П.А.