вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"19" квітня 2022 р. Cправа № 927/30/22
Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука Василя Васильовича,
за участю секретаря судового засідання Марущак А.О., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135) в особі Північного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки (вул. П'ятницька, 39, м. Чернігів, 14000)
до: Фізичної особи - підприємця Золіна Дениса Олександровича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 6 695,36 грн.
Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки звернулася до Господарського суду Чернігівської області із позовною заявою № б/н від 31.12.2021 з вимогою до Фізичної особи - підприємця Золіна Дениса Олександровича про стягнення 6695,36 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом на підставі акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 033793 від 07.06.2021.
В якості підстави заявлених позовних вимог позивач зазначає, що на підставі затвердженого щотижневого графіку проведення рейдових перевірок у період з 07.06.2021 по 13.06.2021, направлення на рейдову перевірку №006905 від 03.06.2021, посадовою особою Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 07.06.2021 на 124 км автодороги М-01 Київ - Чернігів - Н.Яриловичі, проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки Fredliner, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом, реєстраційний номер НОМЕР_2 , власником якого є Золін Д.О. , під керуванням водія ОСОБА_2 .
Загальна маса транспортного засобу з вантажем склала 59,713 т при нормативно допустимих 40 т, що є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України та підставою для нарахування плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
На підставі складених у ході здійснення габаритно-вагового контролю матеріалів посадовою особою Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки області складено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів до акту №033875 від 12.08.2021 та нараховано плату за проїзд у розмірі 202,5 євро, що за перерахунком згідно офіційного курсу валют євро до гривні Національного банку України станом на 07.06.2021 еквівалентно 6 695,36 грн.
Як вказує позивач, відповідачем вказаної суми плати за проїзд в добровільному порядку не сплачено, тому остання підлягає стягненню в примусовому порядку.
17.01.2022 Господарським судом Чернігівської області постановлено ухвалу про направлення позовної заяви Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за територіальною підсудністю до Господарського суду Вінницької області.
02.02.2022, із супровідним листом № 927/30/22/173/22 від 28.01.2022, до Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява № б/н від 31.12.2021 (вх. № 97/22) Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.02.2022 позовну заяву № б/н від 31.12.2021 (вх. № 97/22) розподілено судді Матвійчуку В.В.
Ухвалою суду від 04.02.2022 позовну заяву Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки залишено без руху на підставі ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України та встановлено позивачу строк для усунення виявлених недоліків протягом п'яти днів з дня вручення цієї ухвали.
Заявою № б/н від 10.02.2022 (вх. № 01-34/1463/22 від 14.02.2022), що надійшла до суду 14.02.2022, позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 17.02.2021 за вказаним позовом відкрито провадження у справі № 927/30/22 за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи по суті призначено на 15.03.2022.
З метою забезпечення реалізації учасниками справи прав, визначених ГПК України, з огляду на Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, згідно з яким на усій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, ухвалою суду розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження відкладено на 19.04.2022.
На визначену судом дату представник позивача не з'явився.
Відповідач правом участі в судовому засіданні також не скористався, пояснень причин неявки суду не надав. При цьому суд зауважує, що ухвала про відкриття провадження у справі відповідачем не отримана та повернута до суду без вручення відділенням поштового зв'язку з підстав відсутності адресата.
З врахуванням викладеного суд зазначає, що згідно із п.п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За вказаних обставин у суду є достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення відповідачів про дату, час та місце судового слухання, але останні не скористалися правом на участь своїх представників у судовому засіданні.
Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України визначено права та обов'язки учасників судового процесу, зокрема учасники справи зобов'язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази тощо.
Також суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 р. (Закон України від 17.07.1997 р. № 475/97 - ВР), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа "Скопелліті проти Італії" від 23.11.1993 р.), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25.03.1999 р.).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі "Смірнова проти України").
Суд нагадує, що роль національних суддів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (&51 рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 р. у справі "Красношапка проти України"). Роль національних судів - організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (див.рішення Суду у справі Шульга проти України, no. 16652/04, від 02.12.2010). До того ж організація провадження таким чином, щоб воно було швидким та ефективним, є завданням саме національних судів (див. рішення Суду у справі Білий проти України, no. 14475/03, від 21.10.2010).
Згідно із ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи положення ст.ст.13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав.
Будь-яких письмових заяв і клопотань щодо відкладення розгляду справи, а також відзиву на позовну заяву, на день розгляду справи від відповідача до суду не надійшло.
З огляду на вищезазначене суд приходить висновку, що відповідача належним чином було повідомлено про дане судове засідання. Неявка останнього є підставою до розгляду справи за його відсутності, що передбачено п.1 ч.3 ст.202 ГПК України.
Водночас слід зазначити, що положеннями ст.178 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч.9 ст.165 та ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 19.04.2022 прийнято судове рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,
22.05.2021 Північним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки в Чернігівській області затверджено графік роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю на червень 2021 року, яким визначено термін проведення перевірки державними інспекторами, а саме з 01.06.2021 по 30.06.2021, та місця здійснення перевірки, серед яких, зокрема а/д М-01 (Київ-Чернігів-Нові Яриловці 124 км, с. Красне; Київ-Чернігів-Нові Яриловці 196 км, смт. Ріпки).
03.06.2021 Північним міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки в Чернігівській області затверджено Щотижневий графік проведення рейдових перевірок, яким визначено термін проведення перевірки державними інспекторами, а саме з 07.06.2021 по 13.06.2021, та місця здійснення перевірки, а саме окремо визначені ділянки дороги, маршрути руху, автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місця здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративно-територіального устою України Чернігівської області.
Згідно направлення Північного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області на рейдову перевірку №006905 від 03.06.2021 державним інспекторам доручено провести в період з 07.06.2021 до 13.06.2021 рейдову перевірку транспортних засобів щодо додержання автомобільними перевізника вимог Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень, «Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР)» в т.ч. габаритно-вагових параметрів т.з.; м. Чернігів, Чернігівська область.
07.06.2021 інспекторами Управління на 150 км а/д «Черігів - Київ» проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки Fredliner, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який перебував під керуванням водія ОСОБА_2 та який Золіну Денису Олександровичу на праві власності згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії № НОМЕР_3 .
Згідно відомостей з ЄДРПОУ основним видом діяльності ФОП Золіна Дениса Олександровича є вантажний автомобільний транспорт.
Відповідно до наявної в матеріалах справи товарно-транспортної накладної №07/06/21 від 07.06.2021 автомобільним перевізником виступає ФОП Золін Д.О.; замовником, вантажовідправником та вантажоодержувачем ТОВ «Орга Атлас», а водієм є ОСОБА_2 , який безпосередньо здійснював внутрішнє перевезення вантажів по маршруту м. Чернігів - м. Київ.
За результатами проведеного зважування транспортного засобу відповідача на підставі наявної в матеріалах справи довідки № 0054141 про результати здійснення габаритно-вагового контролю встановлено загальну масу транспортного засобу з вантажем 59,713 т при нормативно допустимих 40 т, чим порушено приписи п. 22.5. Правил дорожнього руху України щодо перевезення вантажів, що перевищують допустимі вагові параметри.
Вказані обставини зафіксовані у Довідці про результати здійснення габаритного-вагового контролю №0054141, Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №033793, що датовані 07.06.2021.
Зазначений акт підписано водієм транспортного засобу без зауважень.
Відповідно до розрахунку плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №033793 від 07.06.2021 відповідачу нараховано до сплати за проїзд 202,5 Євро, що за перерахунком згідно з офіційним курсом Національного банку України Євро до Гривні станом на 07.06.2021 еквівалентно 6 695,36 грн.
Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №033793 від 07.06.2021 виконаний відповідно до формули, наведеній у п. 30 Порядку №879.
Листом-претензією №53444/3.1/24-21 від 08.07.2021 Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області направило відповідачу копію розрахунку та повідомило про необхідність оплати нарахованої плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового/великогабаритного транспортного засобу у визначеному розмірі.
Оскільки відповідач в добровільному порядку у встановлений строк не сплатив суму завданих матеріальних збитків, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення 6 695,36 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Спірні правовідносини у даній справі виникли між сторонами у зв'язку із перевезенням вантажів автомобільною дорогою загального користування з перевищенням вагових обмежень за відсутності документів, обов'язковість наявності та перелік яких визначений ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 «Про затвердження Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті» (надалі Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
За приписами п.п. 2, 15, 27 п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю; здійснює стягнення, у тому числі в судовому порядку, плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування з транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
У відповідності до абзацу 1 п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно із ч. 1 ст. 53 ГПК України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах.
У відповідності до абз. 1 п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до ч. 7 ст. 5 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», абз. 2 п. 12 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 20.10.2011, орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує виконувати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації Державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1378-р від 16.12.2015 «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» здійснення функцій і повноважень, покладених на Укртрансінспекцію, припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.
Відповідно до п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
З огляду на викладене, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) під час здійснення своїх повноважень є органом наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Законом України «Про автомобільний транспорт», а саме ст. 6, передбачено повноваження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, яким, як зазначалося вище, є Укртрансбезпека.
Пунктом 5 Положення передбачено, що Укртрансбезпека здійснює стягнення, у тому числі в судовому порядку, плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування з транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Так, зокрема, Укртрансбезпека з поміж іншого наділена повноваженням не лише здійснювати габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування та нарахування, у разі виявлення порушень, плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, але й вживати заходів щодо стягнення такої плати за проїзд.
Пунктами 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Судом встановлено, що 07.06.2021 інспекторами Управління на 124 км автодороги М-01 Київ - Чернігів - Н.Яриловичі проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки Fredliner, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який перебував під керуванням водія ОСОБА_2 та який Золіну Денису Олександровичу на праві власності згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії № НОМЕР_3 .
За змістом ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 (надалі Порядок №879).
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно п. 4 Правил: рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Згідно з п. 21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (п. 20 Порядку №879).
З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведення контролю посадовими особами Управління встановлено перевищення вагових параметрів автомобіля марки Fredliner, реєстраційний номер НОМЕР_1 , а саме загальна маса транспортного засобу з вантажем склала 59,713 т при нормативно допустимих 40 т, що зафіксовано довідкою №0054141 від 07.06.2021 та підтверджується Актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №033793 від 07.06.2021.
Таким чином, належний відповідачу транспортний засіб належить до категорії великовагових.
Зважаючи на те, що перевезення вантажів здійснювалося відповідачем з перевищенням вагових обмежень за відсутності документів, визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», посадовими особами Укртрансбезпеки здійснено нарахування плати за проїзд дорогами загального користування.
Пунктом 28 Порядку №879 встановлено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п. 26 Порядку№879, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено п. 30 Порядку №879, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням (п. 31-1. Порядку №879).
Аналіз наведених норм свідчить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник, яким у даній справі виступає відповідач.
Такі висновки узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду викладеною у постанові від 12.02.2020 по справі №917/210/19.
Пунктом 27 Порядку №879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
У зв'язку із встановленням перевищення нормативів, інспекторами Управління відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні нараховано відповідачу плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 202,5 Євро, що за перерахунком згідно з офіційним курсом Національного банку України Євро до Гривні станом на 07.06.2021 еквівалентно 6 695,36 грн. (202,5 х 33,0635).
Суд зазначає, що вказана сума розрахована стороною позивача відповідно до формули передбаченої Порядком №879, визначена без помилок та є правильною.
Заперечень щодо нарахованої суми плати за проїзд та/або її контррозрахунку відповідачем до суду подано не було.
Згідно з приписами п. 31-1 Порядку №879, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Відповідач повідомлявся про необхідність сплати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового транспортного засобу листом №53444/3.1/24-21 від 08.07.2021, однак жодних дій спрямованих на здійснення оплати не здійснив. Доказів протилежного до суду подано не було.
Зважаючи на викладене вище, суд доходить висновку, що позовна вимога про стягнення 6 695,36 грн. є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.
При цьому, суд зауважує, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Спірні відносини виникли між сторонами у справі з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави).
Такі висновки суду відповідають правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 06.06.2018 по справі №820/1203/17.
У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на задоволення позовних вимог у повному обсязі, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у розмірі 2270,00 грн.
Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 123, 129, 226, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд,
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Золіна Дениса Олександровича ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135; код ЄДРПОУ 39816845) в особі Північного міжрегіонального управління Укртрасбезпеки (вул. П'ятницька, 39, м. Чернігів, 14000) 6 695 грн. 36 коп. - плати за проїзд автомобільними дорогами та 2 270 грн. 00 коп. - витрат зі сплати судового збору.
Примірник рішення направити учасникам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, а також на відомі суду адреcи електронної пошти позивача - contact@dsbt.gov.ua, 41@dsbt.gov.ua.
Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне рішення складено 22 квітня 2022 р.
Суддя Матвійчук В.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. П'ятницька, 39, м. Чернігів, 14000)
3 - відповідачу (АДРЕСА_1)