308/4612/22
19.04.2022 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області - Малюк В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород, матеріали адміністративної справи за протоколом поліцейського СРПП ВП № 1 Ужгородського РУП ГУНП Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ідентифікаційний код в матеріалах справи відсутній), мешканця АДРЕСА_1 , - за ст. 122-2 КУпАП, -
24.03.2022 року поліцейським СРПП ВП № 1 Ужгородського РУП ГУНП Закарпатській області було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №239483 відносно ОСОБА_1 , в якому зазначено, що 24.03.2022 року, о 06 год. 37 хв., в смт. Середнє, вул. Борканюка, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом марки «Lifan» моделі «LF150-2E» д.н.з. НОМЕР_1 , не виконав вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, яку поліцейський здійснив сигнальним диском з червоним сигналом світло поворотом, та увімкненим проблисковим маячком синього та червоно кольору з увімкненим спеціального звукового сигналу, та був затриманий шляхом переслідування на вул. Фізкультурній, чим порушив п.2.4 та 8.9 б ПДР.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визначається, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 256 КУпАПу протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Так, всупереч положенням ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №239483 від 24.03.2022 не вказано частину статті 122-2 КУпАП за якою слід кваліфікувати дії ОСОБА_1 .
З урахуванням викладеного, суд позбавлений можливості правильно кваліфікувати дії ОСОБА_1 та надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин викладених в протоколі, а тому з метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин справи, приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення слід повернути для дооформлення до Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області.
Керуючись ст. ст.256 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про адміністративне порушення за протоколом поліцейського СРПП ВП № 1 Ужгородського РУП ГУНП Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.122-2 КУпАП - повернути до Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області - для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду В.М.Малюк