21 квітня 2022 рокуЛьвівСправа № 460/13563/21 пров. № А/857/4667/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Носа С.П., Шевчук С.М.,
з участю секретаря судового засідання: Лутчин А. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року про заміну сторони в порядку правонаступництва (постановлено суддею Дудар О.М. у м. Рівне, повний текст судового рішення складено 14 січня 2022 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд із зазначеним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ №125-к від 30.08.2021 «Про звільнення ОСОБА_2 », поновити його на посаді заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради (далі - Управління, відповідач) з 01.09.2021 та стягнути з Управління середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01.09.2021 по день ухвалення судом рішення.
11.01.2022 від позивача надійшла заява про заміну відповідача в порядку правонаступництва.
В обґрунтування заяви зазначає, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 04.01.2022 було внесено запис про припинення юридичної особи публічного права - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради, правонаступником якого є Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради, а тому позивач просить суд замінити відповідача у справі його правонаступником - Департаментом соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 13.01.2022 клопотання позивача було задоволено. Допущено процесуальне правонаступництво у справі шляхом заміни відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради (майдан Незалежності, будинок 1, місто Вараш, Рівненська область, 34400, ідентифікаційний код юридичної особи - 22575178) його правонаступником - Департаментом соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради (далі - Департамент, правонаступник) (майдан Незалежності, будинок 1, місто Вараш, Рівненська область, 34400, ідентифікаційний код юридичної особи - 44383982).
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, Департамент подав апеляційну скаргу, в якій через неповне з'ясування обставин, що мають значення справи, неправильне застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права просить її скасувати та прийняти постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні заяви.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що Департамент було створено як окрему юридичну особу на підставі рішення Вараської міської ради №309 від 14.04.2021 «Про створення юридичної особи - Департамент соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради», яким затверджено Положення про Департамент, у якому відсутні жодні відомості, які б вказували, що Департамент є правонаступником Управління чи будь-якого іншого органу. Також зазначає, що Департамент є самостійним виконавчим органом Вараської міської ради галузевої та функціональної компетенції з правом юридичної особи.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а оскаржувану ухвалу без змін.
Від представника Департаменту надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із запровадженням воєнного стану та з метою безпеки та збереження життя і здоров'я учасників судового процесу.
Колегія суддів ухвалила відмовити у задоволенні даного клопотання, оскільки в апеляційній скарзі Департамент не просить проводити розгляд справи за участю його представника, що з урахуванням положень ч. 3 ст.296 КАС України свідчить про те, що особа не бажає брати участь у судовому засіданні суду апеляційної інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, позивача, який заперечив проти задоволення апеляційної скарги, дослідивши наявні по справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Вараської міської ради №383 від 28.05.2021 було вирішено припинити юридичну особу публічного права - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Вараської міської ради (код ЄДРПОУ - 22575178), місцезнаходження якої : 34400, Рівненська область, місто Вараш, майдан Незалежності, 1, шляхом ліквідації.
За змістом інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (станом на час розгляду заяви) Управління як юридична особа з 04.01.2022 припинене, про що свідчить запис №1006061110016000219.
З огляду на вказане позивач просив суд провести заміну відповідача у справі його правонаступником.
Задовольняючи заяву позивача, суд першої інстанції виходив з того, що Департамент є правонаступником Управління.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права та з дотриманням норм процесуального права, а також при повному, всебічному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, виходячи з наступного.
Статтею 52 КАС України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в контексті положень статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Тобто, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Вказане узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 15.07.2021 по справі №812/1633/17, які в силу положень ч.5 ст.242 КАС України мають бути враховані при розгляді цієї справи.
Як видно з матеріалів справи, за змістом підпункту 5.4 пункту 5 рішення Вараської міської ради №383 від 28.05.2021, ліквідаційній комісії юридичної особи публічного права - Управління було доручено вжити заходів щодо проведення інвентаризації майна, особових справ, особових рахунків отримувачів соціальних допомог, компенсацій та інших виплат Управління, з подальшою передачею їх Департаменту.
Пунктом 1 рішення Вараської міської ради №309 від 14.04.2021 вирішено створити юридичну особу Департамент, а пунктом 2 затверджено Положення про Департамент.
15.04.2021 було проведено державну реєстрацію юридичної особи Департаменту (код ЄДРПОУ 44383982), про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за №1006061020000000611.
Розділом 2 Положення про Департамент визначено, що його завданням є, зокрема, забезпечення реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці, зайнятості населення; у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни (в тому числі учасникам антитерористичної операції, операції об'єднаних сил), особам, на яких поширюється чинність законів України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та Про жертви нацистських переслідувань, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям з дітьми, багатодітним, молодим сім'ям, сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій; виконання програм і заходів у сфері соціального захисту населення, спрямованих на покращення становища сімей, забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей; забезпечення рівних прав і можливостей для участі жінок і чоловіків у політичному, економічному та культурному житті, протидії дискримінації за ознакою статі та торгівлі людьми; організація на території Вараської міської територіальної громади надання соціальних послуг (соціальне обслуговування), тощо.
Вказані завдання відповідають меті та основним завданням Управління, закріпленим у Положенні про Управління, затвердженого пунктом 2 рішення Вараської міської ради №819 від 09.06.2017.
Відтак, колегія суддів зазначає, що відбулося повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого суб'єкта, яке свідчить про правонаступництво у сфері управлінської діяльності органу праці та соціального захисту населення територіальної громади міста Вараш (публічне правонаступництво).
Таким чином, оскільки з 04.01.2022 Управління втратило повноваження державного органу, який згідно із законом виконує функції, а тому відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов'язки сторони у справі, а відтак відповідати за зобов'язання, які на нього покладені, в тому числі за судовими рішеннями, оскільки таке повноваження у зазначеній сфері набуто іншим органом, яким є Департамент.
Згідно ч.2 ст.6 КАС України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практики Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерела права.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів скаржника), сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості в межах відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване судове рішення ухвалене відповідно до норм матеріального та процесуального права, а висновки суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, які не спростовані доводами апеляційної скарги, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 320, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту та гідності виконавчого комітету Вараської міської ради залишити без задоволення, а ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року про заміну сторони в порядку правонаступництва по справі №460/13563/21 - без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. В. Кухтей
судді С. П. Нос
С. М. Шевчук