79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
11.10.07 Справа№ 24/158А
За позовом: Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м.Львів
До відповідача: Державного підприємства «Буджитлосервіс», м. Дрогобич
Про стягнення суми 5723,25грн.
Суддя Хабіб М.І.
Секретар Савченко Ю.А.
Представники:
Від позивача -не з»явився
Від відповідача -Бардин Р.І - представник
В судовому засіданні 11.10.2007р. відповідно до п.3 ст.160 КАС проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Суть спору: Позов заявлено про стягнення суми 5723,25грн. в т.ч. 5600,00грн. адміністративно - господарських санкцій за нестворені робочі місце для працевлаштування інвалідів в 2006р. та 123,25грн. пені.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в 2006році для відповідача норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становив 1 робоче місце, фактично в 2006році на підприємстві відповідача інваліди працевлаштовані не були. За невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів позивач просить стягнути з відповідача на підставі ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» санкції в сумі 5 600,00грн. та пеню в сумі123,25грн.
Представник позивача в судове засідання 24.09.2007р. з'явився, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач визнає позов частково в розмірі половини середньої річної плати на підприємстві, оскільки кількість працівників на підприємстві становила 15 осіб. Проти решти позовних вимог заперечує, мотивуючи свої заперечення тим, що 17.11.2003р. господарським судом Львівської області порушено справу про банкрутство відповідача, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, під час дії якого не нараховуються фінансові ( економічні) санкції. На даний час розгляд справи про банкрутство не закінчений, введена процедура санації. На підтвердження своїх заперечень подав ухвали суду у справі № 6/416-29/335( 6/322-4/271) про банкрутство ДП «Буджитлосервіс».
В судовому засіданні 24.09.2007р. оголошено перерву до 11.10.2007р.
Позивач не забезпечив явку свого представника в судове засідання 11.10.2007р., письмових пояснень не подав.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік, поданим відповідачем позивачеві, середньооблікова кількість штатних працівників на підприємстві відповідача становить 15 чол., норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у звіті не вказаний, фактично в 2006році інваліди не були працевлаштовані. Середньорічна заробітна плата становить 5600,00 грн.
Судом встановлено, що в 2006р. інваліди на підприємстві відповідача не працювали, санкцій за невиконання в 2006р.нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідач не сплачував.
Крім того, ухвалою суду від 17.11.2003р.у справі № 6/322-4/271 підтверджено порушення за позовом ВАТ «Львівобленерго» справи про банкрутство ДП «Буджитлосервіс» та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів. Згідно із ухвалою суду від 04.07.2005р. введено процедуру санації, призначено керуючим санацією Собенка Б.Д. Ухвалою суду від 03.09.2007р. затверджено план санації ДП «Буджитлосервіс».
Дослідивши всі обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково з наступних підстав.
Відповідно до ст.19 Закону України « Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Отже, для відповідача норматив робочих місць на 2006рік для працевлаштування інвалідів становив 1 робоче місце.
Як зазначено вище, фактично в 2006році , норматив не був виконаний, інваліди не були працевлаштовані.
Згідно із ст. 20 Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій визначається в розмірі половини середньої річної зарплати на відповідному підприємстві, установі, організації. Санкції сплачуються до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.
Відповідно до п.5 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 р. N 1767, на підприємствах, де працює більш як 15 чоловік, суми штрафних санкцій визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, а на підприємствах, де працює від 8 до 15 чоловік, - у розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 затверджено новий Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, в якому вказано, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
З аналізу названого законодавства вбачається, що санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, визначаються у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємствах, де працює більш як 15 чоловік.
Оскільки у відповідача кількість працівників у 2006р. становила не більше 15 осіб, то суд вважає, що для відповідача санкція визначається у розмірі половини середньої річної заробітної плати на підприємстві., а саме 2800грн. ( 5600,00 : 2)
Таким чином, відповідач зобов'язаний був до 15 квітня 2007р. самостійно сплати санкцію в сумі 2800,00грн.
Доказів сплати названої суми суду не подано, суму боргу відповідач визнає.
Відтак, сума заборгованості відповідача перед позивачем за нестворене одне робоче місце для працевлаштування інвалідів в 2006р. становить 2800,00грн.
Крім того, до стягнення заявлена пеня в сумі 123,25грн., яка нарахована на підставі п.2 ст.20 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», яким передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (розрахунок пені в матеріалах справи).
Згідно із ст..12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання грошових зобов»язань.
Отже, заявлена до стягнення пеня не підлягає до задоволення з огляду на те, що дія мораторію не припинена, що підтверджено ухвалами суду у справі про банкрутство відповідача.
Судовий збір покладається на відповідача у розмірі, встановленому п.3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України.
Куруючись 49, 51, 94, 97, 98, 122-124, 127, 128, 130, 135, 138, 139, 143, 151-154, 158-164, 186, п.п. 3, 6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд
1. Позов задоволити частково.
Стягнути з Державного підприємства «Буджитлосервіс», ідент. код 30084633, адреса: м. Дрогобич Львівської області, вул. Фабрична,61/15, на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, ідент.код 13817458, адреса: м.Львів, пл.Маланюка,6, - 2800,00грн. боргу.
2. Стягнути з Державного підприємства «Буджитлосервіс», ідент. код 30084633, адреса: м. Дрогобич Львівської області, вул.. Фабрична,61/15, в доход державного бюджету 28,00грн. судового збору.
Виконавчі листи видати після набрання постановою законної сили.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили у строки, встановлені ст.254 КАС України, і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.
Суддя Хабіб М.
Постанова складена у повному обсязі та підписана 12.10.2007р.