Справа № 353/53/22
Провадження № 3/353/99/22
21 квітня 2022 рокум.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Мотрук Л.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення поліції № 5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України, за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Поліцейським СРПП відділення поліції №5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області лейтенантом поліції Дужиком Я.О. 18.01.2022 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 460367 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме про те, що 18.01.2022 року о 00 год 14 хв в м. Тлумачі, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області по вул. Ольги Кобилянської, 3, останній керував транспортним засобом марки «Peugeot Expert», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі відмовився, тобто своїми діями порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, однак 21.04.2022 року останній подав до суду пояснення-клопотання в якому зазначив, що вину свою не визнає, протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 460367 від 18.01.2022 року не має до нього будь-якого відношення, є надуманим та складений з грубим порушенням вимог ст. 256 КУпАП, оскільки у ньому марку і модель автомобіля можливо зазначено на незрозумілій для нього іноземній мові і не вказано, чи наведений на іноземній мові автомобіль є транспортним засобом. Також не зазначено конкретне місце вчинення адміністративного правопорушення, зокрема не вказано район та область. Вищевказаний протокол та постанова серії ЕАО № 5239045 від 18.01.2022 року не складалися в його присутності, підпис ніби наведений ним у протоколі та у постанові суттєво та істотно відрізняються один від одного, і проставлені не однією і тією ж особою. Ствердив, що 18.01.2022 року він не керував транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: порушення мови, координації рухів, зіниці очей не реагують на світло, та не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку. Відповідно до направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.01.2022 року його, працівниками поліції, було доставлено в ОНД м. Івано-Франківська на проведення огляду на стан сп'яніння, проте в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутній висновок щодо результатів медичного огляду чи дані медичного закладу про відмову від такого огляду. Також у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або незгоди з його результатом, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, саме таким закладом є КНП «Тлумацька центральна міська лікарня» Тлумацької міської ради, а не ОНД м. Івано-Франківськ. У вищевказаному протоколі не зазначено про те, що здійснювалася відеофіксація, не вказано назву приладу, його серію та номер, відеозапис на диску складається з трьох фрагментів, що є порушенням Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису. На підставі викладеного, просив справу про притягнення його до адміністративної відповідальності закрити у зв'язку із відсутністю в діях останнього події та складу адміністративного правопорушення та справу розглядати без його участі (а.с. 29-31).
Вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні знайшла своє підтвердження в судовому засіданні та доводиться наступними матеріалами справи:
- даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 460367 від 18.01.2022 року, який складений уповноваженою на те особою, поліцейським СРПП відділення поліції №5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області лейтенантом поліції Дужиком Я.О., з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, в тому числі є підписи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у якому ОСОБА_1 у графі «Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності по суті порушення» зазначив, що «їхати на медичне освідчення відмовляюся тому, що не хочу» (а.с. 1).
Підстав вважати, що цей протокол складено з порушенням ст. 256 КУпАП, відповідних Інструкцій, не здобуто.
Виклад обставин в протоколі цілком відповідає вимогам Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України 07 листопада 2015 року № 1395.
У протоколі зазначені дії водія щодо ухилення від огляду, а саме, те, що він відмовився.
При цьому, вимоги щодо змісту протоколу не містять приписів про необхідність внесення в нього відомостей про технічний засіб, яким здійснено відеозапис правопорушення, що долучений до нього як доказ.
-направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуванням під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції у Івано-Франківському ОНД від 18.01.2022 року, у якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, що засвідчується підписами останнього (а.с. 3).
Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами, підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню та мають значення при прийнятті рішення по справі, є належними та допустимими. Відповідно відсутні сумніви у їх достовірності та істинності.
Крім того, з копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАО № 5239045 від 18.01.2022 року встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , по АДРЕСА_2 , вчинив правопорушення, а саме на транспортному засобі не освітлювався державний номерний знак, чим порушив п. 2.9. в) ПДР, та накладено на останнього адміністративне стягнення у виді штрафу. У пункті 9 вищевказаної постанови «Копію постанови мною отримано, підпис особи, притягнутої до адміністративної відповідальності, або запис про відмову від підпису або отримання копії постанови: ОСОБА_1 » наявний підпис останнього. Дану постанову ОСОБА_1 не оскаржено, вона набрала законної сили та підтверджує факт керування останнім вказаним транспортним засобом (а.с. 4).
У матеріалах справи про адміністративної правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, міститься рапорт поліцейського СРПП відділення поліції №5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області лейтенанта поліції Дужика Я.О. (а.с. 5). Суд вважає, що вказаний рапорт за своїм правовим змістом не є доказом, проте є документом, яким поліцейський інформує керівництво про законність та обґрунтованість дій поліцейських під час виявлення водія з ознаками наркотичного сп'яніння. Разом з тим, вказаний документ містить дані, які повністю узгоджуються з іншими доказами по справі та доповнюють їх.
Крім того, з оглянутої в судовому засіданні відеофіксації правопорушення, яка містяться на електронному носієві та є долученою до матеріалів справи, безсторонньо зафіксовані деякі обставини події: зафіксовано рух автомобіля «Peugeot Expert», д.н.з. НОМЕР_1 ; процес перевірки документів, встановлення особи водія; поліцейський повідомляє водію про порушення Правил дорожнього руху, а саме, що він керував транспортним засобом з неосвітленим державним номерним знаком; поліцейський вказує, що виявляє у водія ознаки наркотичного сп'яніння, пропонує пройти огляд у медичному закладі, проте ОСОБА_1 безпідставно відмовився від даного медичного огляду, вказавши, що не хоче; поліцейський пропонує пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння та повідомляє про необхідність проходження такого у медичному закладі м. Івано-Франківська; поліцейський пояснює, що у зв'язку з тим, що він відмовляється пройти огляд, відносно нього буде складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 7).
Досліджені судом відеозаписи досить інформативні, позбавлені упередження і суб'єктивного ставлення, мають безсторонній характер, є послідовними.
На відеозаписі з відеореєстратора службового автомобіля зазначений час і дата 18.01.2022 року 00 год 14 хв, що відповідає даним у протоколі, а далі відображення подій продовжилось на відеозаписі з нагрудної відеокамери поліцейського, вони зафіксовані у хронологічній послідовності, містять відомості про обставини, які мають значення для правильного розгляду справи.
Крім того, суд звертає увагу, що ОСОБА_1 у своїх письмових поясненнях не заперечує того, що на відео відображений саме він, і що таке відео знімалося в період, коли мала місце подія.
Доводи ОСОБА_1 відносно відеозаписів події правопорушення, а саме, що відеозапис не є безперервним, неточна дата і час, є непереконливими, такі недоліки не є суттєвими та такими, які б свідчили про їх неналежність чи недопустимість.
Законом не передбачено вимог щодо показань технічних приладів, що мають функції відеозапису, як доказів у справі про адміністративне правопорушення.
ОСОБА_1 обґрунтовує свої доводи відносно відеозаписів з посиланням на висновки Верховного суду в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду Проте, положення КАС України застосовуються при вирішенні спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, які, зокрема, виникають у зв'язку з винесенням постанов у справах про адміністративні правопорушення іншими уповноваженими органами (посадовими особами), а не судом. КАС України не регулює провадження у справах про адміністративні правопорушення в судах.
Згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП, відмова водія від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння в такому випадку є адміністративним правопорушенням і тягне за собою відповідальність аналогічно, як і за керування транспортним засобом у стані сп'яніння.
Відповідно до вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У ст. 280 КУпАП зазначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Порядок проведення огляду на стан наркотичного сп'ягніння знайшов своє відображення у ст. 266 КУпАП, приписах Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 .
ОСОБА_1 керував транспортним засобом, а тому є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вважаю, що у даному випадку поліцейськими дотримано приписи Інструкції, Порядку та ст. 266 КУпАП.
Відповідно до п. 2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Поліцейські, з огляду на виявлення передбачених п. 4 Розділу І Інструкції ознак наркотичного сп'яніння у водія ОСОБА_1 , мали підстави пропонувати йому пройти огляд.
Щодо виявлених ознак наркотичного сп'яніння у останнього, необхідно зазначити, що поліцейський фактично виявляє ознаки стану наркотичного сп'яніння у водія транспортного засобу у залежності від власного їх розуміння. Наявність ознак наркотичного сп'яніння самі по собі не означають, що особа перебуває в стані наркотичного сп'яніння.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Також, за змістом ч. 2 ст. 266 КУпАП під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Згідно із пунктом 12 Розділу ІІ вказаної вище Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває в стані наркотичного чи іншого сп'яніння, згідно з ознаками, визначеними у п. 4 розділу І цієї ж Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Посилання ОСОБА_1 на те, що у нього не було ознак наркотичного сп'яніння, а також те, що він не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку, не відповідають дійсності, повністю спростовуються змістом відеозаписів та протоколом про адміністративне правопорушення від 18.01.2022 року.
За змістом письмових матеріалів справи та відеозаписів, працівник поліції діяв відповідно до вимог закону та після виявлення у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння пропонував останньому пройти огляд у медичному закладі охорони здоров'я, якому надано дозвіл на перевірку на стан наркотичного сп'яніння, однак останній на пропозицію поліцейського відмовився.
Враховую, що доказове значення має не саме визнання або заперечення ОСОБА_1 своєї вини, а та конкретна інформація про обставини, що мають значення для справи, тобто фактичні дані щодо відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Таким чином, перевіривши сукупність доказів по справі, вважаю, що викладеними матеріалами справи поза всяким розумним сумнівом доведено факт відмови ОСОБА_1 пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан наркотичного сп'яніння.
Суд не бере до уваги посилання ОСОБА_1 про те, що у протоколі про адміністративне правопорушення від 18.01.2022 року марка та модель транспортного засобу зазначена на незрозумілій для нього іноземній мові і не вказано, чи наведений на іноземній мові автомобіль є транспортним засобом, оскільки інспектор поліції встановлював марку та модель автомобіля згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, яким керував останній, модель та марка якого зазначається латинськими літерами.
Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
Суд розцінює відмову ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на встановлення стану наркотичного сп'яніння як спосіб уникнення останнім притягнення до адміністративної відповідальності передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Докази, які містяться в матеріалах справи у своїй сукупності є взаємоузгодженими між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні й не викликають сумніву.
Оцінюючи кожен наведений вище доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність цих зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи, керуючись законом і правосвідомістю, вважаю, що винуватість ОСОБА_1 у пред'явленому йому обвинуваченні за ч. 1 ст. 130 КУпАП доведена повністю.
З врахування особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, характеру вчиненого правопорушення, ступеня його вини та інших обставин, які встановлені судом, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в дохід держави.
На підставі ч. 1 ст. 130 КУпАП та керуючись ст. 8, 40-1, 283-285, 294 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Тлумацький районний суд.
Суддя Л.І. Мотрук