Рішення від 21.04.2022 по справі 380/2419/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/2419/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області

про зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ПФУ у Львівській області, у якому просить суд: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівської області сформувати подання про повернення ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 4546 грн. 80 коп. сплаченого відповідно до квитанції № 159 від 02.09.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 02 вересня 2021 р. між нею, її чоловіком ОСОБА_2 та ОСОБА_3 і ОСОБА_4 було укладено договір купівлі-продажу квартири, який посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу (м. Львів) Кміть Ларисою Іванівною, згідно якого вона разом з чоловіком ОСОБА_2 придбали квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач стверджує, що житло за вищезазначеним договором придбано нею вперше, а тому вона звільнена від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. З метою повернення надміру сплачених коштів позивачем було подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просив сформувати подання про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, відповідно до квитанції № 159 від 02.09.2021. Головне управління Пенсійного фонду України направило відповідь на заяву позивача про відсутність підстав для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач не погодився з діями відповідача та звернувся з цим позовом до суду.

Ухвалою від 16.02.22 відкрито спрощене позовне провадження у адміністративній справі.

Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог, подав відзив на позовну заяву, у якому вказав, що Головне управління не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, а також невідомо, чи придбавають таке житло вперше. Вважає, що громадяни які придбавають житло вперше, звільняються від сплати збору на підставі Закону “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, а не рішення органу Пенсійного фонду. Тому питання звільнення від сплати збору повинно було з'ясовуватись при нотаріальному оформленні цивільно-правового договору.

Дослідивши заяви по суті справи та письмові докази, суд виходив з наступного.

02.09.2021 між ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ) (продавці) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) (покупці) укладено договір купівлі-продажу квартири, за умовами якого ОСОБА_3 , ОСОБА_5 передали (продали), а ОСОБА_2 , ОСОБА_1 прийняли (купили) у власність в рівних частках (по одній другій частці кожний) квартиру АДРЕСА_2 . За домовленістю між сторонами продаж вчинено за ціною 904500 грн. Договір посвідчено приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Кміть Л.І. зареєстровано в реєстрі за № 1862.

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 298771382 від 09.02.2022 власником Ѕ квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 (спільна часткова власність), що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 60146362 від 02.09.2021.

При нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу квартири від 02.09.2022 ОСОБА_1 сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 0,5% вартості об'єкта нерухомого майна на рахунок ГУК у Галицькому районі м. Львова в сумі 4546,80грн., що підтверджується квитанцією № 159 від 02.09.2021.

Позивач подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просив сформувати подання про повернення 4546,80грн. сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, відповідно до квитанції № 159 від 02.09.2021, покликаючись на те, що придбала нерухоме майно (житло) вперше.

Головне управління Пенсійного фонду України направило відповідь на заяву гр. ОСОБА_6 від 28.12.2021 № 1300-5604-8/120197 про відсутність підстав для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач не погодився з діями відповідача та звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі Закон № 400/97-ВР).

У відповідності до пункту 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом № 400/97-ВР врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок № 1740).

Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Згідно з пунктом 15-3 Порядку № 1740 нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Документом, що підтверджує сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, є платіжне доручення платника збору про перерахування сум збору на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства. Копія такого платіжного доручення зберігається в нотаріуса, який посвідчив договір.

Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачуються платниками, зазначеними у пункті 15-1 цього Порядку, за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса.

Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах “в” і “г” пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом встановлено, що 02.09.2021 ОСОБА_1 разом з чоловіком ОСОБА_2 придбали квартиру АДРЕСА_2 .

За домовленістю між сторонами продаж вчинено за ціною 904500 грн. Договір посвідчено приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Кміть Л.І. зареєстровано в реєстрі за № 1862.

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 298771382 від 09.02.2022 власником Ѕ квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 (спільна часткова власність), що підтверджується рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 60146362 від 02.09.2021.

При нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу квартири від 02.09.2021 ОСОБА_1 сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 0,5% вартості об'єкта нерухомого майна на рахунок ГУК у Галицькому районі м. Львова в сумі 4546,80грн., що підтверджується квитанцією № 159 від 02.09.2021.

Отже, позивач 02.09.2021 вперше придбала нерухоме майно (Ѕ квартири АДРЕСА_2 ) за договором купівлі-продажу і при його нотаріальному посвідченні сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4546,80грн.

Придбання позивачем житла вперше зумовлює наявність права на звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу такого житла.

Доводи ГУ ПФУ у Львівській області про відсутність в Управління інформації стосовно прав власності громадян на нерухоме майно і неможливість встановлення придбавання житла конкретною особою вперше є безпідставними, оскільки відповідач наділений правом подання у встановленому законом порядку запиту на отримання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тому такі доводи судом до уваги не беруться.

Відповідно до статті 3 Закону № 400/97-ВР платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 “Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету” контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 “Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна”, покладений на Пенсійний фонд України.

За змістом п.п. 16-18 Порядку № 1740 суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що сплачуються платниками під час клеймування виробів з дорогоцінних металів та з відчуження легкових автомобілів, з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, з надання послуг стільникового рухомого зв'язку, зараховуються в установленому порядку до державного бюджету і використовуються згідно із Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. У разі неповної або несвоєчасної сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування несплачені суми стягуються з платників із застосуванням фінансових санкцій, передбачених законодавством. Облік сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій ведеться відповідно до законодавства. Повернення помилково або надміру сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій здійснюється у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання, щодо повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Згідно абзацу п'ятого підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 № 215 казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Згідно з пунктом 5 Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили…Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.

Постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за №988/18283, затверджено Порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, відповідно до пункту 7.2 якого визначено, що суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Позивачем подано таку заяву ГУ ПФУ у Львівській області.

Однак, ГУ ПФУ у Львівській області відмовлено у задоволенні заяви та не було сформовано подання про повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету.

Відмова ГУ ПФУ у Львівській області в повернені позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу порушує право позивача на пільгу, передбачену чинним законодавством при придбанні житла вперше. Тому така відмова є протиправною.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач вказаного обов'язку не виконав, позовні вимоги не спростував.

Враховуючи викладене та оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов слід задовольнити та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівської області сформувати та видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) подання до Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 4546,80 грн. (чотири тисячі п'ятсот сорок шість гривень 80 коп.), сплаченого відповідно до квитанції № 159 від 02 вересня 2021 року

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Приписами частини 1 статті 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач сплатив судовий збір за вказаним позовом у сумі 992,40 грн., який підлягає стягненню на його користь з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст.ст.90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Львівської області сформувати та видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) подання до Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 4546,80 грн. (чотири тисячі п'ятсот сорок шість гривень 80 коп.), сплаченого відповідно до квитанції № 159 від 02 вересня 2021 року

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016, Львівська обл., м. Львів, вулиця Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань 992,40 грн. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Крутько О.В.