про зупинення провадження
20 квітня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/11096/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали справи за позовною заявою
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до
Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку (54030, м.Миколаїв, вул.Нікольська, 30, ЄДРПОУ 08220847)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача - Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) компенсації втрати частини доходів, у зв'язку із порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року;
- зобов'язати відповідача - Миколаївський зональний відділ Військової служби правопорядку (ЄДРПОУ 08220847) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) компенсацію втрати частини доходів, у зв'язку із порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 року по 28.02.2018 року.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року відкрито провадження у справі та розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою у зобов'язано відповідача надати докази. (а.с.29)
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до п.2 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану” заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 1 Закону України “Про Збройні Сили України” від 06.12.1991 № 1934-XII).
Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій. Тобто військова частина є основною військовою одиницею постійної організації в Збройних Силах, що структурно може входити до складу більшої військової частини або з'єднання.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Таким чином, з огляду на те, що в Україні введений воєнний стан та стороною по справі є відділ Військової служби правопорядку, який переведений на воєнний стан та виконання завдань, спрямованих на захист територіальної цілісності та суверенітету України, неможливість, в зв'язку з вищевикладеним, дотримання покладених на військову частину процесуальних обов'язків учасника справи, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі на підставі п.5 ч.1 ст.236 КАС України.
Керуючись п.5 ч.1 ст.236, ст.ст.243, 248, 256, 293-297 КАС України суд, -
Зупинити провадження у справі №340/11096/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Миколаївського зонального відділу Військової служби правопорядку про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Учасникам справи роз'яснюється, що відповідно до ст.237 КАС України, провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду, якщо відпадуть обставини, які викликали зупинення провадження. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій воно було зупинене.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів у порядку, передбаченому ст.295-297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина