21 квітня 2022 року м. Ужгород№ 260/1219/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008), третя особа Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки ( вул. Бородіна, буд. 22,м. Ужгород, Закарпатська область,88000 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позиції сторін.
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Закарпатській області та з 23.09.2021 року отримує пенсію по втраті годувальника, як член сім'ї померлого військовослужбовця відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року X» 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугу років, а саме чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 виданої Закарпатським ОВК від 09.04.2021 року №ХР11812.
04 квітня 2022 року, від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на даний адміністративний позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 19 квітня 2021 р. на адресу Головного управління надійшла довідка №ХІР11812 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , видана Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. В останній, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав ОСОБА_2 (старшина гаубичної батареї). Звертає увагу суду, що згадану вище довідку (у відповідності до примітки, котра безпосередньо міститься в останній) складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 р у зразковій справі №160/8324/19 з метою здійснення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача. У той же час, як ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, так і п. 1 Порядку №45 передбачено, що такий проводиться після прийняття Урядом рішення про умови та порядок його здійснення. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України не приймалось.
Обставини встановлені судом.
Судом встановлено, ОСОБА_1 , із 23.09.2021 року призначено пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 р. в розмірі 70% грошового забезпечення (померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 ).
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 року по справі №160/431/21 визнано протиправною бездіяльність Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (88015, вул. Бородіна, буд. 22, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 08410861) щодо відмови ОСОБА_2 в оформленні та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії. Зобов'язано Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (88015, вул. Бородіна, буд. 22, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 08410861) підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
На виконання рішення суду Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки 12.04.2021 року, згідно супровідного листа, скерував до відповідача оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії станом на 05.03.2010 року .
Заявою від 14.04.2021 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача про перерахунок його пенсійного забезпечення на підставні оновленої довідки.
Відповіддю від 19.04.2021 року за №1562-1540/Г-02/8-0700/21 ГУ ПФУ в Закарпатській області відмовило ОСОБА_2 в такому перерахунку, що слугувало його звернення до суду про зобов'язання нарахувати та виплатити пенсійне забезпечення на підставі довідці №ХР11812.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 червня 2021 року у справі № 260/1445/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови оформленої листом за вих. № 1562-1549/Г-02/8-0770/21 від 19.04.2021 р. у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.04.2019 року пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки № ХР11812 від 12.04.2021 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 р. за посадою, яку займав ОСОБА_2 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу 3260,00 грн., окладу за військовим званням 1020,00 грн., надбавки за вислугу років (45%) 1926,00 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) 326,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) 4033,90 грн., премія (95%) 3097,00 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ № 704. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти видану Закарпатським обласним військовим комісаріатом довідку № ХР11812 від 12.04.2021 року (за формою, передбаченою додатком № 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 р. № 45) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки № ХР11812 від 12.04.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р., що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії ОСОБА_2 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови КМУ від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із врахуванням розміру посадового окладу 3260,00 грн., окладу за військовим званням 1020,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) 1926,00 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10%) 326,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) 4033,90 грн., премія (95 %) 3097,00 грн., які передбачені згідно постанови КМУ № 704, а всього із суми грошового забезпечення 13662,90 грн., із врахуванням раніше виплачених сум.
14 липня 2021 року ОСОБА_2 помирає, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Вказане рішення було оскаржено Головним управлінням.
В результаті розгляду, Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2021 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишено без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 червня 2021 року у справі № 260/1445/21 без змін.20 жовтня 2021 року, позивач , як член сім'ї померлого військовослужбовця оформила за заявою на себе пенсійне забезпечення по втраті годувальника, яку нарахували з 23.09.2021 року.
Відповідач розрахунком від 20.10.2021 року по пенсійної справі нарахував пенсію позивачу без врахування судового рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.06.2021 року по справі №260/1445/21.
01 березня 2022 року , позивач звернулася із заявою до відповідача про перерахунок її пенсійного забезпечення з 26.10.2021 року на підставі оновленої довідки Закарпатського ОВК від 09.04.2021 року №ХР11812..
Листом від 11.03.2022 року за №57/Г-0700-22 відмовив позивачу у перерахунку її пенсійного забезпечення на підставі довідки №ХР11812 від 09.04.2021 року, посилаючись на відсутність будь-якого рішення Уряду після визнання судом протиправним та не чинним пунктів 1-2 Постанови КМУ №103.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку№45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджено Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, (далі - Порядок №3-1) відповідно до пункту 4 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Вказане відповідає висновкам Верховного Суду, висловленим у постановах від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а, від 15.07.2020 у справі №520/3360/19, від 02 грудня 2020 року справа № 338/1296/16-а.
Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45, однак, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані протиправними та нечинними судом, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін, тобто редакція станом на 01.01.2016 року.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. ( ч.5 ст. 13 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів".)
Отже, Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки діяв в повній мірі відповідно до постанов Верховного Суду та чинного законодавства видав Довідку №ХР11812.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
За встановлених обставин, суд вважає безпідставними покликання відповідача на не прийняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, після 05.03.2019 та не передбачення чинним законодавством індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно з долученою довідкою про розмір грошового забезпечення, як на підставу відмови у задоволенні заяви позивача.
Щодо аргументів відповідача про те, що суд не будучи впевненим у достовірності викладених у довідці даних, фактично перебрав на себе дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду шляхом зобов'язання останнього без перевірки коректності вказаних в довідці складових грошового забезпечення здійснити перерахунок пенсії позивача, то такі, на переконання суду є безпідставними, оскільки затверджений Порядок №3-1 алгоритм дій щодо подання документів для проведення перерахунків раніше призначених пенсій виготовлення відповідних довідок із зазначенням у них змін розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій відносить до компетенції уповноважених структурних підрозділів, яким в межах спірних правовідносин є Управління Служби безпеки України в Закарпатській області яким і підготовано довідку № 280 від 16.08.2021 року. Тоді як відповідач, орган, що призначає пенсії, здійснює перерахунок пенсії на підставі поданих документів та не наділений компетенцією ставити під сумнів коректність вказаних в довідці складових грошового забезпечення.
Суд перевіряє дії відповідача на відповідність його критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 КАСУ , де вони визначені наступним чином:
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст.77 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд в даному випадку при винесенні рішення застосовує п.10 ч. 2 ст. 245 КАСУ, де вказано, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів, а також застосовує ч. 2 ст. 9 КАСУ, якою суду надано повноваження вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Слід зауважити, Восьмим апеляційним адміністративним судом 09.02.2021 року підтримано аналогічні висновки у подібній справі, викладені у рішенні № 260/3798/20, 260/3135/20,260/3791/20, 260/742/21.
Щодо аргументів відповідача про застосування строку звернення до суду, встановленого положеннями статті 122 КАС України, то суд зауважує, що Відповідачем не враховано у цій частині правозастосування, яке наведено у тій же зразковій справі № 160/8324/19.
Зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 р у зразковій справі № 160/8324/19 зазначено, що "до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача".
Таким чином, хоча право позивача на перерахунок пенсії й виникло у момент набуття чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, однак порушення вказаного права позивача на перерахунок пенсії відбулось не у момент набуття чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18, як про це зазначає відповідач, а з моменту, коли позивач дізнався про відмову органу пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки, Тобто перерахунок пенсії залежить не від дій позивача, а від дій уповноваженого органу з подання оновленої довідки до органів пенсійного фонду.
Судом було встановлено , що :Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки 12.04.2021 року, згідно супровідного листа, скерував до відповідача оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку пенсії станом на 05.03.2010 року . 01 березня 2022 року , позивач звернулася із заявою до відповідача про перерахунок її пенсійного забезпечення з 26.10.2021 року на підставі оновленої довідки Закарпатського ОВК від 09.04.2021 року №ХР11812. Листом від 11.03.2022 року за №57/Г-0700-22 відмовив позивачу у перерахунку її пенсійного забезпечення на підставі довідки №ХР11812 від 09.04.2021 року. Позов у даній справі було подано 24.03..2022 р. Таким чином, строк звернення до суду в межах спірних правовідносин не пропущено.
Крім того, перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 не проведений з вини органу Пенсійного фонду України, а відтак, в силу вимог частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
При цьому, визначаючись щодо строку з якого позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені ст. 51 Закону №2262-ХІІ, якою передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на викладене, перерахунок пенсії позивача повинен бути проведений з з 26.10.21, тобто з дати набуття Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду законної сили.
Слід зауважити, Восьмим апеляційним адміністративним судом підтримано аналогічні висновки у подібних справах , викладені у рішеннях від 09 вересня 2021 року № 260/1441/21 , № 260/1049/21.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, зокрема ч.2 ст.2 КАСУ суд дійшов висновку про задоволення позову.
Керуючись ст.ст 242-246 КАСУ суд
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд.4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063), третя особа Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки ( вул. Бородіна, буд. 22,м. Ужгород, Закарпатська область,88000 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови листом від 11.03.2022 року за №57/Г-0700-22у здійсненні обчислення і перерахунку з 26.10.21 року пенсії ОСОБА_1 , як особі, що отримує пенсію в разі втрати годувальника на підставі оновленої довідки Закарпатського ОВК від 09.04.2021 року №ХР11812 про грошове забезпечення станом на 05.03.2019р, за посадою, яку займав ОСОБА_2 - старшина гаубичної батареї із врахуванням розміру посадового окладу - 3260,00 грн., оклад за військовим званням - 1020,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 1926,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 4033,90 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% - 326,00 грн., премія 95% - 3097,00 грн., усього - 13662,90 грн. які передбачені згідно Постанови КМУ № 704.
3. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області код ЄДРПОУ 20453063 , м. Ужгород, пл. Народна,4 прийняти оновлену довідку Закарпатського ОВК від 09.04.2021 року №ХР11812 (за формою, передбаченою додатком № 2 до постанови КМУ від 13.02.2008р. № 45) про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. та здійснити обчислення і перерахунок з 26 жовтня 2021 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ,ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) як особі, що отримує пенсію в разі втрати годувальника, на підставі довідки від 09.04.2021 року №ХР11812 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., що підлягає врахуванню для перерахунку пенсі ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. N2262-X-II «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", положень постанови КМУ від 30.08.20І7р, №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу - 3260,00 грн., оклад за військовим званням - 1020,00 грн., надбавка за вислугу років 45% - 1926,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 4033,90 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% - 326,00 грн., премія 95% - 3097,00 грн., які передбачені згідно Постанови КМУ № 704.а всього із суми грошового забезпечення 13662,90 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова