Рішення від 15.04.2022 по справі 260/5174/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2022 рокум. Ужгород№ 260/5174/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,

при секретарі судових засідань - Костелей І.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області (вул. Борканюка, буд. 7, смт. Ясіня, Рахівський район, Закарпатська область, 90630, код ЄДРПОУ 04351452), Державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ясінянської селищної ради Дем'янчук Віталії Іванівни (вул. Борканюка, буд. 7, смт. Ясіня, Рахівський район, Закарпатська область, 90630) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 15 квітня 2022 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено та підписано 20 квітня 2022 року.

04 жовтня 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області (далі - відповідач 1), якою просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області № 941 від 31 серпня 2021 року щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за межами населеного пункту полонина Довга;

2) зобов'язати Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для індивідуального садівництва (кадастровий номер 2120852123687500:07:001:0306) площею 0,1200 га, яка розташована за межами населеного пункту села Чорна Тиса, полонина «Довга» (а.с.1-5).

11 жовтня 2021 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.15, 16).

05 листопада 2021 року на адресу суду від Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області надійшов відзив на позовну заяву, згідно змісту якого останній заперечує проти заявлених позовних вимог у повному обсязі та просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с.22-24).

11 листопада 2021 року позивач подав до суду відповідь на відзив відповідача 1 (а.с.30, 31).

11 листопада 2021 року позивачем також скеровано до суду клопотання про уточнення позовних вимог, відповідно до якого позивач просив залучити до участі у справі в якості співвідповідача Державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ясінянської селищної ради Дем'янчук Віталію Іванівну та зобов'язати останню здійснити державну реєстрацію права власності на земельні ділянки, що були передані у комунальну власність наказом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 16 березня 2021 року за № 150-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність»(а.с.35).

20 грудня 2021 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було задоволено клопотання позивача про залучення до участі у справі співвідповідача -Державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ясінянської селищної ради Дем'янчук Віталію Іванівну (а.с.41-44).

10 січня 2022 року на адресу суду від Державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ясінянської селищної ради Дем'янчук Віталії Іванівни надійшли пояснення з приводу позову, де остання зазначила, що 01 березня 2021 року її було призначено на посаду, а в червні 2021 року вона не пройшла тестування (конкурс на заміщення вакантної посади) та відповідно їй не надано доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відтак вона не має права здійснювати реєстраційні дії та просить відмовити в задоволенні позову в частині вимог, сформованих позивачем до неї (а.с.48-50).

25 січня 2022 року від позивача до суду надійшло клопотання про витребування доказів, а саме: всі документи, які підтверджують звернення відповідача до державного реєстратора щодо реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2120852123687500:07:001:0306 до комунальної власності. (а.с.53, 54).

06 квітня 2022 року ухвалою суду було витребувано від ОСОБА_1 належним чином засвідчену копію проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки (кадастровий номер згідно відомостей державного земельного кадастру - 2123687500:07:001:0306) у приватну власність для індивідуального садівництва (код цільового призначення, згідно класифікації видів цільового призначення земель - 01.05) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Чорнотисянської ciльської ради Рахівського району Закарпатської області в урочищі “Полонина Довга” загальною площею 0,1200 га. та витребувано від Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області належним чином завірені копіє документів, які підтверджують звернення до державного реєстратора щодо реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2120852123687500:07:001:0306 до комунальної власності.

12 квітня 2022 року на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів позивачем було надано витребовуваний проект землеустрою. Зокрема відповідач не надав суду витребувані докази.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, 31 серпня 2021 року Ясінянською селищною радою Рахівського району Закарпатської області було винесено рішення за № 941 про затвердження проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки, яким, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) мешканцю АДРЕСА_2 було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою та передачі у власність земельної ділянки, площею 0,12 га для індивідуального садівництва із земель, що розташовані за межами населеного пункту с. Чорна Тиса, полонина Довга. З огляду на зазначене рішення № 941 віл 31.08.21 р., на підстави його винесення відповідач відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою. Хоча, як стверджує у позовній заяві ОСОБА_1 підстав для відмови у затвердженні вищезазначеного проекту землеустрою не було. Вважаючи відповідне рішення протиправним позивач звернувся до суду з даним позовом.

11 листопада 2021 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування зазначають, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 16.03.2021 року за № 150-ОТГ, Ясінянська селищна рада звернулася до державного реєстратора щоб відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” здійснити державну реєстрацію права власності на земельні ділянки, що були передані у комунальну власність наказом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 16.03.2021 року за № 150-ОТГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність”, однак станом на сьогоднішній день земельна ділянка із кадастровим номером 2123687500:07:001:0306 не зареєстрована (інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, де чітко видно, що дана земельна ділянка є державною власністю, а не комунальною- додається), а відповідно, Ясінянська селищна рада не може прийняти рішення про передачу у власність земельної ділянки. ОСОБА_1 звернувся з клопотанням про безоплатну передачу у власність земельної ділянки з кадастровим номером 2123687500:07:001:0306 площею 0,1200 га, з цільовим призначенням для індивідуального садівництва. Ясінянською селищною радою для забезпечення законних прав громадянина ОСОБА_1 , 31 серпня 2021 року на засідання сесії було винесено питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за межами населеного пункту, де було винесено на голосування проект рішення “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за межами населеного пункту полонина "Довга” За даний проект рішення проголосувало: за- 0 депутатів, проти -2 депутати та утрималися -17 депутатів, в результаті чого рішення не прийнято. Тобто депутати не голосували “проти” прийняття даного рішення, а утрималися у зв'язку з тим що дана земельна ділянка ще не зареєстрована у державного реєстратора, та фактично ще не є комунальною власністю.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, 12 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області із заявою в якій просив надати земельну ділянку для ведення індивідуального садівництва площею 0,12 га.

12 грудня 2018 року пунктом 2 наказу Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність” № 2241-СГ надано громадянину ОСОБА_1 дозвіл на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,12 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для індивідуального садівництва (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель - 01.05), що розташовані за межами населених пунктів на території Чорнотисянської сільської ради Рахівського району Закарпатської області.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність” № 2241-СГ фізичною особою-підприємцем виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для індивідуального садівництва за адресою: на території Чорнотисянської сільської ради, (за межами населених пунктів) Рахівського району Закарпатської області.

31 серпня 2021 року рішенням Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області № 941 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за межами населеного пункту полонина "Довга”, відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” пункту 34 частини першої статті 26 та статей 12, 118, 121, 186-1 Земельного Кодексу України, Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних ресурсів" пункту 24 розділу X "Перехідні Положення "Земельного кодексу України та додані матеріали, пропозиції постійної депутатської комісії з питань земельних відносин, планування території, екології та охорони природи, протокол № 10 від 27.08.2021 року, і розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за зверненням громадянина ОСОБА_1 , сесія селищної ради вирішила:

1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, громадянину ОСОБА_1 , мешканцю АДРЕСА_2 , для індивідуального садівництва розташованої за межами населеного пункту села Чорна Тиса, полонина Довга.

2. Надати у власність земельну ділянку ОСОБА_1 , мешканцю АДРЕСА_2 , загальною площею 0.1200га., розташованої за межами населеного пункту села Чорна Тиса, полонина Довга для індивідуального садівництва

Кадастровий номер земельної ділянки - 2123687500: 07:001:0306.

За дане рішення проголосувало за - 0 депутатів, проти - 2 депутати, утримались - 17 депутатів, не голосували - 1 депутат, відсутні - 7 депутатів. Рішення не прийнято.

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

Конкретні категорії земель визначені у частині першій статті 19 ЗК України, до яких зокрема належать землі сільськогосподарського призначення.

Згідно з частиною 1 статті 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Згідно із статтею 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара (пункт в частини 1 статті 121 ЗК України).

Частиною 4 статті 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

На час звернення позивача із заявою про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чинним законодавством було наступне нормативно-правове регулювання особливостей безоплатної передачі земельних ділянок у власність.

Частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею..

Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об'єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Таким чином застосовуючи норми частини 7 статті 118 ЗК України, 12 грудня 2018 року пунктом 2 наказу Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність” № 2241-СГ надано громадянину ОСОБА_1 дозвіл на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,12 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для індивідуального садівництва ( код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель - 01.05), що розташовані за межами населених пунктів на території Чорнотисянської сільської ради Рахівського району Закарпатської області.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність” № 2241-СГ Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для індивідуального садівництва за адресою: на території Чорнотисянської сільської ради, (за межами населених пунктів) Рахівського району Закарпатської області.

Згідно з вимогами статті 50 Закону України "Про землеустрій" ( у редакції чинній на момент виготовлення проекту землеустрою) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Відповідно до частини 8 статті 118 ЗК України (в редакції до 27.05.2021 року) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (в редакції до 27.05.2021 року), і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу (частина 6 статті 186 ЗК України (в редакції до 27.05.2021 року).

Згідно зі статтею 186-1 ЗК України (в редакції до 27.05.2021 року) проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту. Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Частина 9 статті 118 ЗК України (в редакції до 27.05.2021 року) встановлювала, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

За нормативно-правовим регулюванням на час звернення позивача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та на час розроблення проекту землеустрою, обов'язок затвердити протягом двох тижнів проект землеустрою та передати земельну ділянку у відповідача виникав у разі наявності всіх погоджень уповноважених органів відповідно до статті 186-1 ЗК України.

Суд бере до уваги, що на час звернення до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою у Законі України "Про землеустрій", Земельний кодекс України внесено зміни, а статтю186-1 ЗК України виключено на підставі Закону № 1423-IX від 28.04.2021 року, проте це не звільняє відповідача від обов'язку розглянути у двотижневий строк клопотання позивача та затвердити проект землеустрою, оскільки частина 9 статті 118 ЗК України чітко вказує, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно з частинами першою та другою статті 59 зазначеного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

З огляду на вищезазначені норми, питання безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, яким в даному випадку є Ясінянська селищна рада.

Судом встановлено, що позивач у визначеному законодавством порядку звернувся до відповідача із заявою про затвердження розробленого ними проекту землеустрою, проте відповідач звернення позивача по суті не розглянув. З даного приводу суд вважає за необхідне наголосити на нормах Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно з частиною п'ятнадцятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Отже, підготовка і розгляд питань, вирішення яких належить до повноважень ради, виносяться на пленарні засідання ради і регулюється Регламентом ради. Це стосується і заяви позивача про затвердження проекту землеустрою.

При цьому, чинними нормами Земельного кодексу України на орган місцевого самоврядування покладено зобов'язання у разі передачі земельної ділянки державної чи комунальної власності у власність, має бути прийнято у передбачений строк рішення саме про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Надаючи правову оцінку вимогам позивача зобов'язати Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки (кадастровий номер згідно відомостей державного земельного кадастру - 2123687500:07:001:0306) у приватну власність для індивідуального садівництва (код цільового призначення, згідно класифікації видів цільового призначення земель - 01.05) за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населеного пункту на території Чорнотисянської сільської ради Рахівського району Закарпатської області в урочищі “Полонина Довга” загальною площею 0,1200 га., суд виходить з наступного.

12 грудня 2018 року пунктом 2 наказу Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність” № 2241-СГ надано громадянину ОСОБА_1 дозвіл на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,12 га із земель сільськогосподарського призначення державної власності для індивідуального садівництва (код цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель - 01.05), що розташовані за межами населених пунктів на території Чорнотисянської сільської ради Рахівського району Закарпатської області.

На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Закарпатській області “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність” № 2241-СГ Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для індивідуального садівництва за адресою: на території Чорнотисянської сільської ради, (за межами населених пунктів) Рахівського району Закарпатської області.

31 серпня 2021 року рішенням Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області № 941 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва за межами населеного пункту полонина Довга”, розглянувши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за зверненням громадянина ОСОБА_1 , сесія селищної ради рішення не прийняла. Оскільки за дане рішення проголосувало: за - 0 депутатів, проти - 2 депутати, утримались - 17 депутатів, не голосували - 1 депутат, відсутні - 7 депутатів. Рішення не прийнято.

Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Судом вже вище зазначалося, що за приписами статті 59 Закону №280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. За приписами частини 2 та 3 цієї статті, рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Відповідно до частини 10 статті 59 вищевказаного Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що проект рішення № 941 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва було винесено на розгляд сесії селищної ради 31.08.2021 року, однак рішення не було прийнято, у зв'язку із тим, що 17 депутатів утримались при голосуванні.

При цьому, законодавцем передбачено виключну процедуру розгляду питань з погодження проектів землеустрою та інших земельних питань.

Зважаючи на те, що Ясінянською селищною радою не було прийнято рішення по суті на звернення позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, то це свідчить саме про протиправні дії відповідача, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне на підставі ст.9 ч.2 КАС України вийти за межі позовних вимог та визнати такі дії протиправними з наведених вище підстав.

На переконання суду, Ясінською селищною радою не було дотримано вимог ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” при розгляді заяви про затвердження проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва ОСОБА_1 у зв'язку з чим сама вимога щодо визнання протиправним та скасування рішення № 941 не призведе до відновлення порушеного права позивача, оскільки рішення відповідачем по суті не обговорювалося, голосування по ньому не проводилося, а скасування такого рішення не призведе до більш повного відновлення порушених прав позивача.

Розгляд клопотання заінтересованої особи повинно прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23.11.2018 по справі №826/8844/16.

Суд вважає за необхідне зазначити, що доводи відповідача про те, що дана земельна ділянка є державною власність, є безпідставними, оскільки 18 березня 2021 року Ясінянська селищна рада Рахівського району Закарпатської області рішенням № 444 “Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність” вирішила прийняти у комунальну власність Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальної площею 6,0060 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Чорнотисянської сільської та Ясінянської селищної ради Рахівського району, Закарпатської області.

Крім того, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером: 2123687500:07:001:0306 перебуває у державній власності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України та зважаючи на доводи адміністративного позову, суд приходить до висновку та констатує протиправність дій відповідача при розгляді звернення позивача ОСОБА_1 щодо неприйняття рішення по суті сесії 31 серпня 2021 року шляхом голосування та у відповідності до процедури визначеної ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

При цьому, вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області № 941 від 31 серпня 2021 року - не є рішенням, скасування якого призведе до відновлення порушеного права позивача чи його інтересів. В даному випадку суд приходить до висновку, що позивач обрав неефективний спосіб захисту.

Зокрема, Верховний Суд зазначив наступне: правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року N 3-рп/2003).При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Відтак ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Щодо вимоги про зобов'язання відповідача затвердити проект землеустрою про відведення земельної ділянки у власність, суд зазначає наступне.

Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 06.11.2019 у справі № 509/1350/17 оцінюючи ефективність обраного судом способу захисту (зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву) зазначила, що суд має право визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язати вчинити певні дії. Суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Тобто, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов'язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення, є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника у встановленому порядку та прийняв рішення, яким відмовив в його задоволенні.

В такому разі, суд під час перевірки підстав прийняття рішення, перевіряє конкретні підстави відмови в затвердженні проекту землеустрою. У разі визнання незаконності підстав, що стали причиною прийняття рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою. Належним способом захисту є власне зобов'язання уповноваженого суб'єкта повторно розглянути клопотання, оскільки суб'єкт владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення шляхом голосування на сесії “за” затвердження проекту чи “проти” не виконав всі умови, визначені законом.

Враховуючи, що судом визнаються протиправними дії Ясінянської селищної ради Рахівського району, яка виявилась у неналежному розгляді заяви про затвердження проекту землеустрою, тому вимога про зобов'язання затвердити проект землеустрою до його належного розгляду заяви уповноваженим суб'єктом владних повноважень та прийняття рішення за результатами розгляду є передчасною, натомість існують підстави для зобов'язання суб'єкта владних повноважень повторно розглянути заяву позивача у визначений законодавством спосіб, з врахуванням висновків суду.

Таким чином, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання затвердити проект землеустрою необхідно відмовити, як передчасної.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають відновленню шляхом зобов'язання належного розгляду вказаної заяви.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінуючи докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не було розглянуто у визначений законодавством спосіб заяву позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,1200 га для ведення індивідуального садівництва з кадастровим номером 2123687500:07:001:0306, у зв'язку з чим даний адміністративний позов підлягає до часткового задоволення шляхом зобов'язання Ясінянської селищної ради Рахівського району на засіданні чергової сесії селищної ради розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з прийняттям відповідного рішення по суті з врахуванням висновків суду та відповідно до вимог статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Разом з тим, вимога позивача щодо зобов'язання Державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ясінянської селищної ради Дем'янчук Віталію Іванівну здійснити державну реєстрацію права власності на земельні ділянки, що були передані у комунальну власність наказом Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області від 16 березня 2021 року за № 150-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», задоволенню не підлягає, оскільки відповідних дій є виключними дискреційними повноваженнями відповідача, а тому в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.

Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області (вул. Борканюка, буд. 7, смт. Ясіня, Рахівський район, Закарпатська область, 90630, код ЄДРПОУ 04351452), Державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Ясінянської селищної ради Дем'янчук Віталії Іванівни (вул. Борканюка, буд. 7, смт. Ясіня, Рахівський район, Закарпатська область, 90630) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним дії Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки (кадастровий номер 2123687500:07:001:0306) загальною площею 0,1200 га для індивідуального садівництва розташованої за межами населеного пункту села Чорна Тиса, полонина "Довга".

3. Зобов'язати Ясінянську селищну раду Рахівського району Закарпатської області на засіданні чергової сесії селищної ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки (кадастровий номер 2123687500:07:001:0306) загальною площею 0,1200 га, для індивідуального садівництва розташованої за межами населеного пункту села Чорна Тиса, полонина "Довга" з прийняттям відповідного рішення з врахуванням висновків суду.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець