Рішення від 21.04.2022 по справі 160/3197/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2022 року Справа № 160/3197/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10.02.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо відмови

ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги особі, яка не має права на пенсію відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю";

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу, призначену відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю", за період з 12.07.2021 року.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що 12.07.2021 року по досягненню 65 років ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області з заявою та відповідним пакетом документів для призначення державної соціальної допомоги особі, яка не має права на пенсію відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю» через відсутність необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком. 13 жовтня 2021 року рішенням Управління соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області позивачу відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги, як особі які не має права на пенсію у зв'язку із тим, що середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї. Позивач вважає, що відмова в призначенні йому державної соціальної допомоги особі, яка не має права на пенсію є протиправною, безпідставною та такою що, грубо порушує його Конституційні права. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 року було призначено розгляд справи за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами з 17.03.2022 року.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

29.03.2022 року на адресу суду від представника Управління соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області надійшов письмовий відзив на позов, в якому він заперечує проти даного адміністративного позову, вважає позовні вимоги позивача необгрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню виходячи із наступного. 12.07.2021 року до Управління соціального захисту населення Нікопольської райдержадміністрації через програмний комплекс «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада» надійшов пакет документів для призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особі, яка не має права на пенсію відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю». В розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщені/ будинку осіб, членів сім'ї що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.01 2021 року до 30.06.2021 року» Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 вказав дохід від заробітної плати дружини в сумі 73391,10 грн. (на підставі довідки про доходи дружини ОСОБА_2 ) та свій додатковий дохід в розмірі 2500,00 грн. Декларація підписана позивачем. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї ОСОБА_1 в розрахунку на одну особу становив 4216,17 грн. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум для громадян, які втратили працездатність з 01.07.2021 року становив - 1854,00 грн. Отже, так як середньомісячний сукупний дохід сім'ї позивача в розрахунку на одного члена сім'ї перевищив прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2362,17 грн. Таким чином, на думку відповідача, позивач не має права на призначення вказаної державної соціальної допомоги. Враховуючи наведене, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Судом встановлено, що 12.07.2021 року до Управління соціального захисту населення Нікопольської райдержадміністрації через програмний комплекс «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада» надійшов пакет документів для призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особі, яка не має права на пенсію відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю».

В розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщені/ будинку осіб, членів сім'ї що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.01 2021 року до 30.06.2021 року» Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 вказав дохід від заробітної плати дружини в сумі 73391,10 грн. (на підставі довідки про доходи дружини ОСОБА_2 ) та свій додатковий дохід в розмірі 2500,00 грн. Декларація підписана позивачем.

Рішенням Управління соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 13.10.2021 року позивачу відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги, як особі які не має права на пенсію у зв'язку із тим, що середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню забезпечення прожиткового мінімуму для сім'ї.

Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Призначення та надання громадянам державної соціальної допомоги особі, яка не має права на пенсію регулюється Законом України від 18 травня 2004 року № 1727-ІV «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року № 261, Порядком обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги».

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» виплата зазначеної допомоги призначається малозабезпеченим особам.

Умови призначення, надання і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю та державної соціальної допомоги на догляд визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 02.04.2005 року №261 (далі - Порядок № 261).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 261, до малозабезпечених осіб, що мають право на державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державну соціальну допомогу на догляд, належать особи, середньомісячний сукупний дохід яких за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги, не перевищує прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність (крім осіб з інвалідністю І групи та дітей померлого годувальника).

Згідно з пунктом 25 Порядку №261 встановлено, що обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення соціальної допомоги і допомоги на догляд проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги».

Відповідно до п.26 Порядку № 261, середньомісячний сукупний дохід особи для визначення права на призначення соціальної допомоги та допомоги на догляд обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім'ї на кількість членів сім'ї, які включаються до її складу.

До складу сім'ї включаються:

чоловік, дружина, діти, які перебувають на їх утриманні, віком до 18 років.:

діти - студенти вищих навчальних закладів І-ІV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів з «енною формою навчання віком до 23 років, які не мають власних сімей, у тому числі ті, що одержують стипендію, незалежно від того, де вони проживають (разом з батьками чи перебувають на навчанні в іншому населеному пункті);

особи, шлюб яких не зареєстровано, якщо вони разом проживають та ведуть спільне господарство;

усиновлені діти, які проживають з усиновителями.

Механізм обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) (далі - середньомісячний сукупний дохід) для призначення усіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій, які відповідно до законодавства надаються залежно від сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) визначається Порядком обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» (далі - Порядок № 632).

Відповідно до п.2 Порядку № 632 особи, доходи яких включаються до середньомісячного сукупного доходу, а також період, за який обчислюється середньомісячний сукупний дохід, визначаються порядками надання певних видів державної соціальної допомоги, що затверджуються відповідними нормативно-правовими актами.

Обчислення середньомісячного сукупного доходу проводиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу осіб за визначений законодавством період (два квартали або шість місяців) на 6, а в разі застосування суми річного сукупного доходу - на 12, якщо інше не передбачено законодавством (абз. 1 п 3 Порядку №632).

Пунктом 4 Порядку № 632 встановлено, що до середньомісячного сукупного доходу враховуються такі доходи:

заробітна плата в розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб;

грошове забезпечення військовослужбовців;

пенсія, щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці;

стипендія, у тому числі із сумою її індексації, нарахованої відповідно до закону (крім соціальної стипендії, яка надається дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа);

соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), у тому числі пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу;

допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;

грошові перекази, отримані із-за кордону;

дивіденди від цінних паперів;

інші доходи, відомості про які отримано від ДПС і Пенсійного фонду України, а також доходи, які задекларовано особою.

З наявної в матеріалах справи копії декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, вбачається, що в розділі І. п.3 «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщені/будинку особи, члени сімей, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти)» ОСОБА_1 вказав дружину ОСОБА_2 та доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В розділі II «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщені/будинку осіб, членів сім'ї що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.01.2021 року до 30.06.2021 року» декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 вказав дохід від заробітної плати дружини в сумі 73391,10 грн. (на підставі довідки про доходи дружини ОСОБА_2 ) та свій додатковий дохід в розмірі 2500,00 грн. Декларація підписана позивачем.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї ОСОБА_1 в розрахунку на одну особу становив 4216,17 грн.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» прожитковий мінімум для громадян, які втратили працездатність з 01.07.2021 року становив - 1854,00 грн.

Таким чином, так як середньомісячний сукупний дохід сім'ї позивача в розрахунку на одного члена сім'ї перевищив прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2362,17 грн. він не має права на призначення вказаної державної соціальної допомоги.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідачем було правомірно відмовлено позивачу в наданні державної соціальної допомоги особі, яка не має права на пенсію відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та особам з інвалідністю".

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд доходить висновку, що позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 77, 90, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна