Справа № 760/32671/21
Провадження № 3/760/3331/22
22.02.2022 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Сергієнко Г.Л., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ДПС України ГУ ДПС у м. Києва, щодо
ОСОБА_1 , керівника ТОВ «ДДУ ГРУП ЛТД» (податковий номер 43292491),
за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП,-
До Солом'янського районного суду м. Києва надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП.
Виходячи з протоколу про адміністративне правопорушення №3276/26-15-04-15-22 від 09.11.2021, ОСОБА_2 вчинив правопорушення, а саме ведення податкового обліку з порушенням податкового законодавства, а саме: п. 200.4 ст. 200, Порядку №21, Податкового кодексу України від 02.10.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, розділ 5 Порядку №21 від 28.01.2016 «Про затвердження форм та Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість» із змінами та доповненнями, порушення відображено в акті перевірки від 20.10.2021 за серпень 2021 77922/ж5/26-15-04-11-16/42292491, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Суд виходить з ч.2 ст.19 Конституції України, згідно з якою органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.7 КУпАП встановлено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з п.1 ч.1 ст.278 КУпАП орган та (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Виходячи з п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.38 КУпАП встановлено загальне правило, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
При цьому, адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, у чч.3-6 ст.38 КУпАП не зазначено. Отже, стягнення за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення відповідного правопорушення.
Судом встановлено, що згідно з протоколом датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП, є серпень 2021 р.
Також встановлено, що вищевказаний протокол надійшов в провадження судді Солом'янського районного суду м.Києва вже після спливу тримісячного строку з дати вчинення адміністративного правопорушення.
Виходячи з наведених норм законодавства України та встановлених фактичних обставин, суд не має повноважень розпочати провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 .
Як зазначено в постанові колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 16.02.2021 в справі № 263/10894/2020, провадження № 51-36км21, відповідно до усталеної судової практики, яка ґрунтується на системному аналізі міжнародних актів з урахуванням рішень Конституційного Суду України, суди в певних випадках вправі застосовувати принцип аналогії закону. У цьому випадку найбільш близьким до адміністративно-деліктної галузі права є кримінальне процесуальне законодавство.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 304 КПК України передбачено можливість повернення скарги, поданої з пропущенням встановлених строків.
На підставі вищенаведеного суд доходить висновку, що справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ДПС України ГУ ДПС у м. Києва, щодо ОСОБА_1 слід повернути.
Керуючись ст.19 Конституції України, стст.7, 38, 247, 278 КУпАП, суд,-
Справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ДПС України ГУ ДПС у м. Києва, щодо ОСОБА_1 - повернути до ДПС України ГУ ДПС у м. Києва.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Сергієнко Г.Л.