Справа № 752/4045/22
Провадження № 3/752/3407/22
Іменем України
19 квітня 2022 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Плахотнюк К.Г., за участі ОСОБА_1 , захисника Морозова Є.О., розглянувши матеріали, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця військової служби за мобілізацією військової частини НОМЕР_2 , стрільця, який фактично проживає та зареєстрований у встановленому законом порядку за адресою: АДРЕСА_1 , про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
11 квітня 2022 року старший офіцер відділу організації патрульно-постової служби, розшуку та діяльності Військової служби правопорядку у гарнізонах Військової частини НОМЕР_1 підполковник ОСОБА_2 склав протокол КИ №65 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
За даними протоколу КИ №65 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, складеного 11 квітня 2022 року, 10 квітня 2022 року о 19 год. 00 хв. від оперативного чергового сектору №3 оборони м. Київ надійшла інформація про те, що за місцем проживання АДРЕСА_2 затриманий капітан ОСОБА_1 (військовослужбовець за мобілізацією військової частини НОМЕР_2 ), який мав ознаки алкогольного сп'яніння та мав при собі вогнепальну зброю, а саме пістолет Макарова та дві гранати. Від медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння відмовився у присутності двох свідків. У зв'язку з чим каптін ОСОБА_1 , внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності, своїми діями, усвідомлюючи їх характер , порушуючи військову дисципліну, завідомо знаючи про відповідальність, порушив імперативні норми статей 9,11, 16, 49, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України в умовах особливого періоду вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що з 25.02.2022 року він був мобілізований для проходження військової служби, шукав собі посаду і фактично проходив військову службу на блокпості Обухівського напрямку. У зв'язку з мобілізацією отримав зброю - пістолет Макарова та дві гранати. 07.04.2022 року Старообухівський блокпост, де він проходив військову службу було розформовано, а з 08.04.2022 року перебував у короткостроковій відпустці для знаходження іншого місця проходження служби. При цьому визнав, що, прибувши 08.04.2022 року до місця свого проживання, вживав алкоголь у незначній кількості для зняття стресу за місцем свого ж проживання. Сусід за місцем його проживання, з яким він має неприязні відносини приблизно о 17 00 годині 10.04.2022 року викликав наряд поліції. Поліцією він був доставлений до військової частини, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, оскільки на той час, коли відносно нього було викликано наряд поліції він не перебував за місцем служби та не перебував у стані сп'яніння.
Адвокат Морозов Є. просив провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, з тих підстав, що в діях останнього, які зазначені в протоколі, відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-20 КУпАП.
Заслухавши особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, його захисника, вивчивши матеріали, приходжу до наступних висновків.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП, передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння в умовах особливого періоду.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За даними матеріалів доданих до протоколу КМ №65 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 , командиром військової частини НОМЕР_2 21 березня 2022 року було видано довідку №1464д про те, що капітан ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 Сил територіальної оборони на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію».
Відповідно до ст.ст. 11,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджених Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), знати та виконувати свої службові обов'язки, що визначають обсяг завдань, доручених йому за посадою.
Як видно зі змісту рапорту командира 4 роти 204 окремого батальйону Територіальної оборони ст. лейтенанта ОСОБА_3 , останній 10.04.2022 року доповів командиру 204 окремого батальйону територіальної оборони підполковнику ОСОБА_4 , що 10 квітня 2022 року, приблизно о 14 00 годині, під час перевірки особового складу 4 стрілецької роти 204 ОБТрО у пункті постійної дислокації у районі Корчувате міста Києва була встановлена відсутність військовослужбовця _ капітана ОСОБА_1 . Вжитими невідкладними заходами з розшуку та встановлення місця фактичного перебування вказаного військовослужбовця на території біля вулиці Набережно-Корчуватська міста Києва станом на 16 30 годину 10 квітня 2022 року встановити місце перебування капітана ОСОБА_1 не виявилося можливим.
10.04.2022 року командиру в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_4 також подано рапорт ЗКБ 204 ОБТрО ОСОБА_5 з приводу того, що під час відпрацювання ним заходів взаємодії між батальйоном та підрозділами Національної поліції України було отримано інформацію про факт затримання військовослужбовця четвертої роти 204 ОБТрО капітана ОСОБА_1 за місцем проживання у АДРЕСА_2 . При цьому капітан ОСОБА_1 знаходився ймовірно у стані алкогольного сп'яніння та мав при собі вогнепальну зброю - пістолет Макарова, дві гранати. Підставою для затримання капітана ОСОБА_1 було повідомлення консьєржа у чергову службу Національної поліції України за телефоном 102.
За даними протоколу КИ №65 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, складеного 11 квітня 2022 року, ОСОБА_1 від медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння відмовився у присутності двох свідків - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ..
Крім того, зазначений вище протокол про військове адміністративне правопорушення містить дані про те, що військовослужбовцю ОСОБА_1 було роз'яснено його конституційні права, а також права та обов'язки, що передбачені КУпАП, у письмових поясненнях ОСОБА_1 вказав про визнання ним своєї вини.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно приховання мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудований період після закінчення воєнних дій.
В свою чергу ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, указом Президента України 64/2022 від 24.02.2022 р. відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України № 133/2022 р. воєнний стан продовжено з 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Отже, встановлені обставини, за яких військовослужбовець ОСОБА_1 був доставлений до військової частини та відмовився від проходження медичного огляду з метою виявлення стану його алкогольного сп'яніння, за умови оголошення військового стану на території України є підставою для висновку , що військовослужбовець капітан ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, маючи при собі вогнепальну зброю, та, будучи затриманим з ознаками алкогольного сп'яніння, відмовився від проходження медичного огляду з метою виявлення алкогольного сп'яніння, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 33 КУпАП при накладанні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вину, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, а ткож те, що адміністративне правопорушення вчинене в період воєнного стану в Україні, особу правопорушника, приходжу до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 , адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі двохсот п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 655 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33,, 40-1, 172-20, 251,280 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя -
визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виним у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3 655 (три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: К.Г. Плахотнюк