Справа № 703/3688/21
2/703/284/22
20 квітня 2022 року м. Сміла
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Биченка І.Я.
за участю секретаря судового засідання Литвин Г.Т.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Смілі цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої субсидії,
встановив:
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (далі в тексті - Управління) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 15868 грн. 50 коп. надмірно виплаченої субсидії.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач по справі з 06.11.2016 перебуває на обліку Управління як отримував житлової субсидії.
12 січня 2018 року ОСОБА_1 в черговий раз звернулась до Управління із заявою про призначення житлової субсидії.
Разом із заявою про призначення субсидії відповідачем було подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії. Особистим підписом в декларації відповідачем було засвідчено факт усвідомлення того, що в разі подання у неповному обсязі або подання недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні, їх доходи і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання.
На підставі поданих документів ОСОБА_1 було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з січня 2018 року по квітень 2018 року включно в сумі 2391,48 грн. щомісячно.
Так як відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то позивачем в автоматичному режимі (без додаткових звернень відповідача) було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року по січень 2019 року включно з розрахунком відповідних сум.
В березні 2019 року під час перевірки поданих відповідачем відомостей спеціалістами Управління було встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , однак відомості про це відповідачем не були надані Управлінню. Відповідно, дохід ОСОБА_2 не був врахований під час призначення субсидії.
У зв'язку з виявленим порушенням Управлінням було здійснено перерахунок субсидії з 01.05.2018 по 31.03.2019, внаслідок чого було встановлено, що ОСОБА_1 було безпідставно нараховано та виплачено 15868 грн. 50 коп. як субсидії.
З метою повернення цих коштів відповідачу було направлено повідомлення про відшкодування цих коштів, однак у добровільному порядку відповідач кошти не повертає, що стало підставою для звернення до суду з наведеним позовом.
У судове засідання сторони не з'явились.
Представник позивача направила до суду заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутності. Позов підтримала, не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, відзиву на позов у встановлений судом строк до суду не подала, причини неявки не повідомила, хоча про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
За таких обставин суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
У зв'язку з неявкою в судове засідання відповідача розгляд справи проведено в порядку заочного розгляду, передбаченого гл. 11 ЦПК України, про що судом постановлено ухвалу.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
12 січня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, що вона отримувала за адресою: АДРЕСА_1 . Одночасно нею була подана декларація про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії.
У декларації відповідач зазначила двох осіб, які зареєстровані у вказаному житловому приміщенні - себе та ОСОБА_3 , 2016 року народження. Ці ж особи були вказані як такі, що фактично проживають у цьому приміщенні із зазначенням виду їх доходів.
У заяві на призначення житлової субсидії відповідач взяла на себе обов'язок повідомити про всі обставини, що впливають на призначення субсидії, що засвідчила власним підписом, та одночасно надала згоду на отримання інформації відносно себе та членів своєї сім'ї, що необхідні для призначення житлової субсидії, та оприлюднення відомостей щодо її призначення.
В декларації відповідач, також, вказала, що усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати, то їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. В такому разі вона зобов'язалась повернути надмірно перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
Рішенням Управління від 24 січня 2018 року відповідачу було призначено субсидію на з січня 2018 року по березень 2018 року включно у розмірі 2391,48 грн. щомісячно.
Рішенням Управління від 15 червня 2018 року відповідачу було призначено субсидію з травня 2018 року по вересень 2018 року включно у розмірі 566,79 грн. щомісячно.
Рішенням Управління від 26 вересня 2018 року відповідачу було призначено субсидію з червня 2018 року по вересень 2018 року включно у розмірі 568,33 грн. щомісячно.
Рішенням Управління від 05 листопада 2018 року відповідачу було призначено субсидію з жовтня 2018 року по жовтень 2018 року включно у розмірі 569,10 грн. щомісячно.
Рішенням Управління від 23 листопада 2018 року відповідачу було призначено субсидію з листопада 2018 року по квітень 2019 року включно у розмірі 1495,49 грн. щомісячно.
Рішенням Управління від 20 грудня 2018 року відповідачу було призначено субсидію з грудня 2018 року по березень 2018 року включно у розмірі 2391,48 грн. щомісячно.
Рішенням Управління від 28 січня 2019 року відповідачу було призначено субсидію з січня 2019 року по січень 2019 року включно у розмірі 2779,49 грн. щомісячно.
Спеціалістами Управління після проведення перевірки правильності та достовірності інформації та повноти інформації про доходи осіб, які входять до складу сім'ї, що звертається за призначенням державної соціальної допомоги, було отримано інформацію про те, що ОСОБА_1 з 06 червня 2015 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , про що було складено відділом ДРАЦС у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) актовий запис № 142 від 06.06.2015. Наведена обставина підтверджується повідомленням Смілянського відділу ДРАЦС від 24.09.2021.
В зв'язку з цим, рішенням Управління від 19 квітня 2019 року житлову субсидію, призначену ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 30.04.2019, було відмінено у зв'язку з не повідомленням про членів осіб домогосподарства.
Забезпечення соціального захисту малозабезпечених сімей в Україні в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги здійснюється шляхом надання таким родинам державної соціальної допомоги у вигляді щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (субсидія).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно з п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до пункту 1 Положення субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла. Отримавши кошти з Державного бюджету України у вигляді субсидії, ОСОБА_1 фактично набула право власності на них.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у переліку житлово-комунальних шляхом подання відповідних документів (пункт 14 Положення).
Про наведений обов'язок відповідач була повідомлена і під час написання заяви про призначення субсидії, що засвідчила своїм підписом.
За правилами пункту 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. До таких порушень прирівняно і неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року №39/283/90/5 (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, в тому числі: приховування заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
У разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, відділи (управління) субсидій вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни; повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення(п. 2 Порядку).
Відповідно до приєднаного до матеріалів справи розрахунку № 26540 позивачем за період з травня 2018 року по березень 2019 року було нараховано та виплачено відповідачу 15868 грн. 50 коп. як субсидії.
Повідомленнями від 26 квітня 2019 року, 14 серпня 2019 року, 18 вересня 2019 року, 10 лютого 2020 року 03 серпня 2020 року та 11 березня 2021 року відповідачу було доведено до відома наведені обставини, а також обов'язок повернути виплачені кошти.
07 жовтня 2019 року ОСОБА_1 направила на адресу Управління заяву, у якій повідомила про її обізнаність з наявністю боргу у розмірі 15862 грн. 50 коп. та зобов'язалась сплатити борг частинами до 01.10.2020 року.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 на час призначення субсидії не повідомила про те, що перебуває у зареєстрованому шлюбі, факт недобросовісності набувача субсидії суд вважає доведеним, а тому кошти, виплачені їй як субсидія за зазначений період підлягають поверненню.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача належить стягнути документально підтверджені судові витрати.
На підставі наведеного, керуючись ст. 4, 5, 12, 13, 141, 263, 265, 268, 280-282 ЦПК України суд,-
ухвалив :
Позов управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплаченої субсидії задоволити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради 15868 (п'ятнадцять тисяч вісімсот шістдесят вісім) грн. 50 коп. переплаченої субсидії за відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом цих строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
позивач - управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради, місце знаходження: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. М. Дорошенка, 4, код ЄДРПОУ 03195791;
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя: І.Я. Биченко