Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/125/22
Провадження № 3/670/152/22
20 квітня 2022 року смт. Віньківці
Суддя Віньковецького районного суду Хмельницької області Волкова О.М. вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшла із Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 3 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , непрацюючої,
за ч. 1 ст. 184 КУпАП,
12.04.2022 року на розгляд Віньковецького районного суду Хмельницької області повторно після доопрацювання надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Згідно змісту протоколу від 22.01.2022 року серія ВАБ № 502203, ОСОБА_1 ухилилась від виконання обов'язків покладених ст. 150 Сімейного кодексу України щодо виховання своїх малолітніх дітей ОСОБА_2 , 2014 року народження, ОСОБА_3 , 2011 року народження, ОСОБА_4 , 2013 року народження, ОСОБА_5 , 2016 року народження, ОСОБА_6 , 2019 року народження, а саме в АДРЕСА_2 , не здійснювала догляд за дітьми, так як була в стані алкогольного сп'яніння. Також ОСОБА_1 систематично вживає спиртні напої та не здійснює догляд за дітьми, внаслідок чого діти голодні та брудні, в будинку постійно брудно та несприятливі житлово-побутові умови. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Перевіривши матеріали адміністративної справи вважаю, що справу про адміністративне правопорушення необхідно повторно повернути до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 3 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення.
Встановлено, що постановою Віньковецького районного суду Хмельницької області від 31.03.2022 року адміністративну справу щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернуто до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 3 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення.
Проте у матеріалах адміністративної справи, скерованих до суду після доопрацювання, недоліки, що зазначені у вищевказаній постанові від 31.03.2022 року не усунуті та не виправлені, що є перешкодою для прийняти законного та обґрунтованого рішення і не можуть бути усунені в судовому засіданні, тобто фактично постанова суду не виконана.
Як визначено ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення вважаю, що справу необхідно повторно повернути для доопрацювання (належного оформлення)у зв'язку з неможливістю всебічного, повного та об'єктивного розгляду по суті.
Відповідно до положень ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення -- це офіційний документ, який відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Згідно з вимогами ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В силу ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 184 КУпАП відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей .
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Статтею 150 СК України передбачено, що батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Виклад інкримінованих правопорушнику діянь має бути гранично конкретизований, це означає, що у формулюванні адміністративного правопорушення повинні включатися всі ті дії (бездіяльність), які відповідають опису об'єктивної сторони адміністративного правопорушення в адміністративно-правовій нормі, в якій передбачена відповідальність за вчинення даного адміністративного правопорушення.
Однак в порушення вказаних вимог закону в протоколі про адміністративне правопорушення не конкретизовані об'єктивні ознаки складу адміністративного правопорушення з посиланнями на конкретні фактичні обставини,а саме не конкретизовано, у який спосіб ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання своїх малолітніх дітей, яких саме обов'язків, передбачених ст. 150 СК України, вона не виконала та які саме дії вчинила щодо ухилення.
Крім того, у фабулі протоколу не зазначено, коли сталося вказане правопорушення, та відсутній акт обстеження житлово-побутових умов місця проживання ОСОБА_1 та її малолітніх дітей.
Також всупереч вимогам ст.ст. 33, 251 КУпАП в матеріалах справи відсутні документи про майновий стан ОСОБА_1 , надання яких покладено на орган, який направляє справу до суду.
Вказані недоліки унеможливлюють повний та всебічний розгляд справи.
За наявності вказаних недоліків, допущених при оформленні адміністративного матеріалу, суд позбавлений можливості розглянути справу повно, всебічно і об'єктивно, тому вважає за необхідне повторно повернути матеріали про адміністративне правопорушення до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 3 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання (належного оформлення), під час якого необхідно правильно (відповідно до вимог вищевказаних чинних нормативних актів) скласти протокол про адміністративне правопорушення.
У разі пред'явлення ОСОБА_1 нового (конкретного) обвинувачення (правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення) слід виконати вимоги ст. 254, ст. 256 КУпАП. При цьому звернути увагу, що згідно з вимогами вищезазначеної Інструкції (наказ № 1376 від 06.11.2015 р.) усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до нього, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено (п.п. 6, 7).
Керуючись ст. 278, ст. 283 КУпАП, --
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП повторно повернути до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 3 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання (належного оформлення).
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Волкова