справа № 208/1658/22
№ провадження 3/208/1130/22
Іменем України
18 квітня 2022 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Івченко Т.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, працює ФОП, проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянки Україна, серії НОМЕР_2 виданий 09.12.1999 року Криничанським РВ УМВС України у Дніпропетровській області, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 405506 від 20.03.2022 року, -
встановив:
В провадженні Заводського районного суду м. Дніпродзержинська знаходиться адміністративна справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 405506 від 20.03.2022 року, слідує, що 20.03.2022 року о 09:00 годині, за адресою: м. Кам'янське, на мостовому переході через річку Дніпро, ОСОБА_1 , будучи приватним підприємцем, здійснював транспортування тютюнових виробів на яких немає марок акцизного податку встановленого зразка, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
В судове засідання, ОСОБА_1 не з'явилася, але надав письмові пояснення в яких винним себе не визнав, повідомив суд, що цигарки, які були у нього в автомобілі, були ним придбані для власних потреб, його адвокат Швець М.В., який діє на підставі на підставі Ордеру серія АЕ № 1131811 від 12 квітня 2022 року та Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серія ДП № 4184 від 26.02.2019 року до початку розгляду справи на електронну адресу суду надіслав письмові пояснення, згідно яких ОСОБА_1 не згоден з притягненням його до адміністративної відповідальності, оскільки в його діях відсутній склад злочину, він не є суб'єктом вказаного правопорушення, а також інкриміноване йому у протоколі правопорушення не передбачено чинним КУпАП, тому просить суд провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, а також просив розглянути справу без їх участі.
Слід зазначити, що відповідно до положень ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» та ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до вимог ст. ст.245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до положень ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Відповідно до положень ст.ст. 10, 11 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Статтею 245 КпАП України передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи записів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу
Як зазначено в статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ретельно дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя дійшла такого висновку.
Мотивуючи доведеність вини ОСОБА_1 у скоєнні зазначеного адміністративного правопорушення Кам'янський РУП надіслав до суду для розгляду лише, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 405506 від 20.03.2022 року, лист з переліком назв цигарок та їх кількості, пояснення ОСОБА_1 , який винним себе не визнав, пояснив, що він 20.03.2022 року на центральному ринку у невстановленої особи придбав 19 блоків цигарок для власного використання, десь о 09.30 годині 20.03.2022 року його зупинили на блокпосту в м. Кам'янське на мосту через річку Дніпро, перевірив документи та оглянув автомобіль, сповістили про те, що необхідно проїхати до відділку на вул. Медичну, 15, для складання протоколу.
Виходячи з цих доказів, можна зробити висновок про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Згідно вимог ст.ст. 245, 252, 280, 283 КпАП України при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчинені, рішення приймається на підставі доказів долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Звертаю увагу, що Законом України N 2628-VIII від 23.11.2018 внесені зміни до КУпАП, відповідно до яких з диспозиції ч. 1 ст. 164-5 цього Кодексу виключено такий вид правопорушення як "зберігання або транспортування тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору".
Диспозицією ч. 1 ст. 164-5 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Тобто, відповідальність за вказаною статтею настає, зокрема за зберігання тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення передбаченої нормами права сукупності об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкта; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкта; г) суб'єктивної сторони.
Об'єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері державного регулювання виробництва і обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Об'єктивна сторона правопорушення полягає у вчиненні таких діянь: зберіганні або транспортуванні алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору посадовими особами підприємств-виробників, імпортерів і продавців цих товарів.
Суб'єктивна сторона цих правопорушень характеризується наявністю умислу.
Суб'єктами правопорушення можуть бути посадові особи підприємств-виробників, імпортерів і продавців алкогольних напоїв або тютюнових виробів.
Зазначена диспозиція ч. 1 ст. 164-5 КУпАП вказує на те, що об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого даною нормою, полягає у вчиненні таких діянь: зберігання алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку або транспортування таких алкогольних напоїв чи тютюнових виробів.
Отже, обов'язковою ознакою складу означеного адміністративного правопорушення є наявність підроблених або фальсифікованих марок акцизного податку на алкогольних напоях чи тютюнових виробах, зберігання або транспортування яких здійснюється суб'єктами правопорушення.
При цьому із наведеного також вбачається, що дана норма не передбачає відповідальність за транспортування тютюнових виробів без марок акцизного збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 ставиться в вину, як правопорушення, транспортування тютюнових виробів на яких немає марок акцизного податку встановленого зразка, в той час, коли ч. 1 ст. 164-5 КУпАП не передбачає таких ознак правопорушення (об'єктивної сторони), як "за відсутності/без марок акцизного податку", лише "з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку".
Проте, зазначені дії не входять до об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Даних про те, що ОСОБА_1 транспортував тютюнові виробі з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору матеріали справи не містять.
Зважаючи на вказані обставини, дії ОСОБА_1 не вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Крім того, обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення за ст. 164-5 КУпАП є спеціальний суб'єкт, котрим є виключно посадові особи підприємств-виробників, імпортери і продавці таких товарів.
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано доказів того, що ОСОБА_1 є особою підприємств-виробників, або імпортером, або продавцем таких товарів.
Аналізуючи вказані докази суд враховує висновки Європейського суду з прав людини, викладені зокрема в рішенні від 09.09.2011 року у справі «Лучанінова проти України», від 15.05.2018 року у справі «Надточій проти України», який неодноразово зазначав, що до провадження в справах про адміністративні правопорушення застосовується кримінальний аспект та відповідні гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема згідно яких кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Зміст стандарту доведення поза розумним сумнівом надано, зокрема, в постанові Верховного Суду від 04.07.2018 року по справі № 688/788/15-к, згідно якої вказаний стандарт означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкримінований злочин був вчинений і обвинувачений є винним у вчиненні цього злочину.
Верховний Суд в постанові від 27.06.2019 зазначив, що висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Виходячи з того, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини, особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (Рішення ЄСПЛ від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), n. 161, Series А заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення. Вимагання від особи представлення доказів на свій захист і спростування протоколу, є неприпустимим в розумінні принципу презумпції невинуватості, закріпленому в ст.62 Конституції України.
Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
При цьому суд зобов'язаний розглядати справу в межах тверджень про вчинення адміністративного правопорушення, вказаних стосовно особи у протоколі про адміністративне правопорушення.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово посилався на те, що провадження у справах про адміністративні правопорушення, за гарантіями може прирівнюватися з кримінальним для цілей застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.39 рішення «Лучанінова проти України» від 09.09.2011 року (заява №16347/02), п.1 резолютивної частини рішення «Швидка проти України від 30.10.2014 року (заява №17888/12)), обґрунтовуючи їх, зокрема, як характером законодавчого положення, яке порушувалося (КУпАП), так і профілактичною та каральною метою стягнень, передбачених цим положенням.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
За таких обставин, ураховуючи вищевикладене, суд відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, з урахуванням положень ст. 251 КУпАП, вважає, що у діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, з урахуванням положень ст. 247 КУпАП, провадження у справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Вирішуючи долю вилучених під час складання протоколу речей, суд робить нижченаведений висновок.
Чинним законодавством України передбачено різні види відповідальності за порушення у сфері обігу підакцизних товарів. При цьому, обов'язковим наслідком таких порушень є вилучення з вільного обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які фальсифіковані, марковані підробленими марками акцизного збору або не марковані такими марками.
Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей реалізують.
Як встановлено судом, 20 березня 2022 року працівниками ВРПП Кам'янського РУП в Дніпропетровській області під час складення відносно ОСОБА_1 адміністративного матеріалу за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП було вилучено в останньої тютюнові вироби, а саме: цигарки марки «Б/Ф Астра» у кількості 2 блоки, «Маршал» синій у кількості 2 блоки, «Минск Деми» синій у кількості 2 блоки, «ЮТ» красний у кількості 2 блоки, «Басио» слімс у кількості 2 блоки, «Квін» мінсто у кількості 1 блок, «НЗ» слімс светліе у кількості 3 блоки та «Комплимент» 25 штук у кількості 5 блоків, усього 19 блоків без марок акцизного збору, про що було зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 6 ст. 283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Отже, вирішення питання щодо застосування конфіскації вилучених із обігу товарів або їх повернення відноситься до компетенції суду.
Отже, оскільки провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, було закрито, суд уважає за необхідне вилучені у ОСОБА_1 тютюнові вироби у кількості 19 блоків без марок акцизного збору, повернути останньому.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 62 Конституції України, ст. ст. 164-5, 245, 247, 251, 256, 265, 283, 284 КУпАП, суд -
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 164-5 КУпАП, - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-5 КУпАП.
Вилучені під час складання протоколу про адміністративне правопорушення у ОСОБА_1 тютюнові вироби, а саме: цигарки марки «Б/Ф Астра» у кількості 2 блоки, «Маршал» синій у кількості 2 блоки, «Минск Деми» синій у кількості 2 блоки, «ЮТ» красний у кількості 2 блоки, «Басио» слімс у кількості 2 блоки, «Квін» мінсто у кількості 1 блок, «НЗ» слімс светліе у кількості 3 блоки та «Комплимент» 25 штук у кількості 5 блоків, усього 19 блоків без марок акцизного збору, зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 405506 від 20.03.2022 року - повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Дніпродзержинська
Суддя Івченко Т. П.