Справа № 202/680/22
Провадження № 3/175/237/22
Постанова
Іменем України
21 квітня 2022 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Озерянської Ж.М.,
за участю секретаря Сайгак А.О.,
за участю прокурора Жовнерчук Д.Л.,
розглянувши матеріали, що надійшли із Управління стратегічних розслідувань Національної поліції України в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого присяжним Індустріального районного суду міста Дніпропетровська,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
Згідно протоколу про вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП №144 від 18 січня 2022 року, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, однак просив суд закрити провадження у справі у зв'язку з порушенням строків складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Прокурор Жовнерчук Д.Л. в судовому засіданні вважав вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП доведеною, та вважав, що на останнього необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Закон України "Про запобігання корупції" визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", встановлено, що суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зазначене правопорушення має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Також дане правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Такі дії можуть виражатись і формі недбалості. Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх, відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Рішення Індустріальної районної у місті Дніпрі ради №205 від 06 грудня 2019 року затверджено список присяжних Індустріального районного суду міста Дніпропетровська, згідно якого ОСОБА_1 є присяжним Індустріального районного суду міста Дніпропетровська.
Статтею 1 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно пп. "в" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції", визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Згідно п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, визначено, що суб'єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до п.2-1 Прикінцевих положень Закону України Про запобігання корупції декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст.45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня.
Таким чином, у ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, виник обов'язок в термін до 00:00 год. 01 квітня 2021 року подати в НАЗК декларацію за 2020 рік.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті "nazk.gov.ua" встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за 2020 рік 03 червня 2021 року.
Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування №01-12/86/2021 від 02 квітня 2021 року керівником Індустріального районного суду міста Дніпропетровська, було отримано 19 квітня 2021 року (а.с.14).
Згідно з вимогами п.7 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема за обставини закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
При перевірці дотримання строків накладення на особу адміністративного стягнення за вчинення нею адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, підлягає з'ясуванню фактичний момент виявлення такого проступку, оскільки саме з дня такого виявлення повинні обчислюватися строки притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Так, часом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є дата фактичного подання електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну) за минулий рік.
З матеріалів справи вбачається, що керівником апарату Індустріального районного суду міста Дніпропетровська 02 квітня 2021 року було виявлено факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації (щорічної) за 2020 рік, про що було надіслане відповідне повідомлення Національному агентству з питань запобігання корупції, яке останні отримали 19 квітня 2021 року (а.с.12-13).
Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення №144 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 був складений оперуповноваженим 1-го відділу управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР Національної поліції України, лише 18 січня 2022 року.
За таких обставин, суд вважає, що факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації (щорічної) за 2020 рік було виявлено 19 квітня 2021 року, коли орган, уповноважений складати протокол про адміністративне правопорушення, Національне агентство з питань запобігання корупції, отримав повідомлення про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації. День складання протоколу про адміністративне правопорушення 18 січня 2022 року не може вважатися днем виявлення правопорушення, так як положення ч. 2 ст. 254 КУпАП передбачають, що протокол про адміністративне правопорушення у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином, враховуючи, що особа, яка вчинила правопорушення, була виявлена одразу, разом з виявленим правопорушенням і вказана у повідомленні, шестимісячний строк визначений ст. 38 КУпАП починає свій відлік від дати отримання компетентним органом відповідного повідомлення - 19 квітня 2021 року і відповідно закінчення цього строку, як вже вказано вище, припадає на дату 19 жовтня 2021 року. А отже, станом на 18 січня 2022 року протокол складено з порушенням строків встановлених ст. 38 КУпАП, тобто провадження не могло бути розпочато.
Таким чином, шестимісячний строк, передбачений статтею 38 КУпАП, для можливого накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 сплив 19 жовтня 2021 року.
Згідно з вимогами п.7 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Вищевикладене погоджується з постановою Київського апеляційного суду від 12 листопада 2021 року по справі №761/14477/21.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що провадження по притягненню ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Керуючись ст. 7, 38, 172-6, 247, КУпАП,суд-
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду через місцевий суд.
Суддя Озерянська Ж.М.
Строк пред'явлення до виконання - три місяці.
Постанова набрала чинності _____________________року.