20 квітня 2022 року
м. Київ
справа № 344/4215/17
адміністративне провадження № К/9901/4268/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 24.05.2017 (суддя Островський Л.Є.) та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017 (колегія у складі суддів Святецького В.В., Гудима Л.Я., Довгополова О.М.)
у справі № 344/4215/17 (2-а344/788/17)
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У березні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив:
- визнати протиправною відмову відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи із розміру грошового забезпечення за останній місяць служби за займаною штатною посадою перед звільненням;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.09.2016, виходячи із розміру грошового забезпечення за останній місяць служби за займаною штатною посадою перед звільненням у березні 2010 року, з урахуванням фактично виплачених в березні 2010 року сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: 1) надбавки за виконання особливо важливих завдань 1284,50 грн; 2) щомісячної премії 850 грн; 3) надбавки за таємність 170 грн; 4) доплати до пенсії - 61 гривня;
- провести доплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії з 01.09.2016.
2. Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 24.05.2017, позов задоволено.
3. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017, постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 24.05.2017, в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проведення доплати різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії з 01.09.2016 скасовано та прийнято в цій частині позовних вимог нову постанову:
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести доплату різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії з 01.03.2017 по день фактичного перерахунку;
- в задоволенні позовних вимог в частині проведення доплати різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії з 01.09.2016 по 01.03.2017 - відмовлено;
- в решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.
4. 07.11.2017 до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга відповідача на зазначені судові рішення. У касаційній скарзі відповідач просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
5. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.11.2017, касаційну скаргу залишено без руху.
6. У зв'язку з ліквідацією Вищого адміністративного суду України справу було передано для розгляду до Верховного Суду.
7. Ухвало Верховного Суду від 09.01.2018 відкрито касаційне провадження у справі.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області як одержувач з 24.04.2010 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
9. 01.03.2017 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФ України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням - березень 2010 року, врахувавши щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії тільки в розмірах за березень 2010 року, а саме: а) надбавку за виконання особливо важливих завдань -1284,50 грн б) щомісячної премії - 850,00грн в) надбавку за таємність -170, 00 грн г) доплату до пенсії-61,00 гривень
10. Даний факт підтверджується документами, виданими в квітні 2010 року Головним управлінням МНС України в Івано-Франківській області (містяться в пенсійній справі): грошовим атестатом № 3, в якому зазначено про встановлення видів грошового забезпечення для встановлення пенсії; довідкою про додаткові види грошового забезпечення від 26.04.2010 № 10.
11. Крім того, відповідно до довідки управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області за № 01-4277/16 від 14.04.2016 в березні 2010 року ОСОБА_1 отримав доплату до пенсії в розмірі 61,00 гривня.
12. Листом від 06.03.2017 за № 182/ С-15 ГУ ПФ України в Івано-Франківській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що спірний порядок обчислення пенсії діяв до 01.01.2006, тобто до внесення Законом України "Про Державний бюджет України на 2006 рік змін до ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
13. Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
14. В обґрунтування позовних вимог позивач покликався на те, що відмова відповідача є протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства на момент призначення пенсії та порушує його право на пенсійне забезпечення.
15. Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність його дій.
ІV. ОЦІНКИ СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
16. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що станом на 24.04.2010 (дату виникнення права на пенсію), діяла редакція частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону України від 04.04.2006 № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», за правилами якої пенсії особам, які мають право на них за цим Законом, обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням.
17. Крім того, доплата до попереднього грошового забезпечення в розмірі 61 грн також відноситься до щомісячного додаткового виду грошового забезпечення.
18. Неправомірним є обчислення відповідачем у квітні 2010 року, у період дії зазначеної норми Закону № 2262-ХІІ, пенсій із грошового забезпечення з урахуванням відповідно до п. 7 Постанови № 393 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за 24 останні календарні місяці перед звільненням.
19. Скасовуючи в частині рішення суду першої інстанції та задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії 01.03.2017, то саме з цієї дати він має право на її перерахунок.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
20. У касаційній скарзі відповідач посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
21. Скаржник посилається на те, що відповідно до довідки, яка долучена до позовної заяви, позивачу враховано надбавку за особливі умови служби в сумі 1284,50 грн, надбавку за таємність у сумі 170 грн та преміальну надбавку в сумі 269,17 грн (середня сума за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням).
22. В матеріалах пенсійної справи інформація про отримання позивачем доплати до пенсії в розмірі 61 грн відсутня, а саме в довідці про додаткові види грошового забезпечення за 2008-2010 роки доплата до пенсії в розмірі 61 грн не зазначалася.
23. Отже, пенсія позивачу призначена згідно чинного законодавства і підстав для її перегляду за нормами ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" в редакції, що діяла до 01.01.2008 немає, оскільки згідно із ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
24. Позивач відзиву на касаційну скаргу не подав.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
25. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов таких висновків.
26. Ключовим питанням у цій справі є наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивача, виходячи із розміру грошового забезпечення за останній місяць служби за займаною штатною посадою перед звільненням, з урахуванням фактично виплачених сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
27. Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII (у редакції Закону України від 04.04.2006 №3591-IV) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
28. Підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI було внесено зміни до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII, зокрема, слова «за останньою штатною посадою перед звільненням» виключено та доповнено словами «та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
29. Відповідно до пункту 7 постанови Уряду №393 пенсії обчислюються, зокрема, з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
30. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 зміни, внесені пп. 4 п. 29 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
31. За правилами частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
32. Отже, після прийняття Конституційним Судом України рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення п. 29 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відновила свою дію частина третя статті 43 Закону №2262-XII (у редакції Закону України від 04.04.2006 № 3591-IV).
33. Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії діяла частина третя статті 43 Закону №2262-XII, у редакції Закону України від 04.04.2006 №3591-IV, яка передбачала, що розмір пенсії за вислугу років обчислюється виходячи з розміру грошового забезпечення, враховуючи, зокрема, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, за останньою штатною посадою перед звільненням, а не в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у зв'язку з чим суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції про те, що обчислення пенсій із грошового забезпечення з урахуванням відповідно до пункту 7 постанови № 393 щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за 24 останні календарні місяці перед звільненням, є неправомірним.
34. Крім того, у постанові від 23.03.2020 у справі № 683/633/17,обставини якої є подібними, Верховний Суд також погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що розмір пенсії позивача мав розраховуватися за правилами, встановленими законодавцем на час її призначення (лютий 2011 року), тобто відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-XII, у редакції Закону України від 04.04.2006 №3591-IV.
35. Щодо доводів скаржника про відсутність інформації про отримання позивачем доплати до пенсії в розмірі 61 гривня, то колегія суддів звертає увагу, що це не було зазначено відповідачем, як підставу для відмови позивачу у перерахунку пенсії.
36. Крім того, як вірно встановили суди попередніх інстанцій, згідно листа Управління ДСНС в Івано-Франківській області від 30.08.2017 у виданій довідці від 14.04.2016 за № 01-4277/16 в графі "доплата до пенсії" мається на увазі щомісячна доплата, що була передбачена п.8 постанови КМ України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності з 01.01.2008) та п.1 наказу МНС України від 07.02.2008 № 93 "Про додаткове преміювання окремих категорій осіб рядового та начальницького складу МНС. Вказана доплата нараховувалась позивачу в період з квітня 2008 року по березень 2010 року.
37. Згідно п. 8 постанови КМ України від 07.11.2007 № 1294 ,, Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієї постанови розміру грошового забезпечення (без премії) в окремих військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу на період їх служби на займаній посаді та у військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, яким передбачено збереження умов грошового забезпечення за попередньою посадою, установлюється щомісячна доплата, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення (без премії), встановленим до набрання чинності цією постановою, і грошовим забезпеченням, установленим за новими умовами.
38. В іншій частині судові рішення не оскаржуються, та відповідно Судом не переглядаються.
39. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
40. За таких обставин Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваних судових рішень.
41. Судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись статтями 341, 343, 350, 356 КАС України, Суд -
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 24 травня 2017 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року у справі № 344/4215/17 (2-а344/788/17) залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя О.П. Стародуб