Ухвала від 20.04.2022 по справі 420/22985/21

Справа № 420/22985/21

УХВАЛА

20 квітня 2022 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження заяву представника Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про заміну неналежного відповідача ,-

ВСТАНОВИВ:

22.11.2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеської області про визнання протиправною діяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Підстава звернення до суду - позивач вважає, що суб'єкт владних повноважень порушив її права під час виплати разової грошової допомоги до 5 травня, оскільки виплата здійснювалась не у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Ухвалою суду від 29.11.2021 року позовну заяву залишено без руху.

15.12.2021 року позивачем на виконання вимог ухвали суду від 29.11.2021 року до суду подано докази направлення позовної заяви на адресу відповідача та заяву про уточнення позовних вимог.

Ухвалою суду від 22.12.2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження по справі.

11.01.2022 року представником Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області подано заяву про заміну неналежного відповідача, яке обґрунтовано таким.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 08 квітня 2021 року № 325, управління лише перераховує ветеранам війни кошти, які їм розподілені Мінсоцполітики та Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської ОДА. Згідно з Положенням про Міністерство соціальної політики, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, Мінсоцполітики організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам вiйни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та є головним розпорядником коштів бюджетної програми, у якій передбачена вищезазначена допомога (пункт 2 Порядку). Тобто, порушення законодавства, а саме виплата допомоги у меншій сумі, ніж визначено Законом, здійснюється у зв'язку з дією та бездіяльністю органів державної влади, а не органів місцевого самоврядування.

Також, у заяві вказано, що на цей час функції державного органу, відповідального за обчислення розміру виплати коштів до 05 травня та перерахування їх у якості субвенції на рахунок управління є Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації. З вказаного, на думку відповідача, вбачається, що управління є неналежним відповідачем у справі, а належним відповідачем у справі є Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації.

Розглядаючи вказану заяву, суд виходить з такого.

Згідно з п.9 ч.1 ст.4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Частиною 3 статті 46 КАС України визначено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до п.7 ч.1 ст. 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Згідно з ч.3, ч.4 ст.48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Відповідно до ч.6 та ч.7 даної статті, після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

Згідно з статтею 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Згідно Положення про Управління соціальної політики Чорноморської міської ради, затвердженого рішенням Чорноморської міської ради від 11.12.2020 року №9-VIІI, Управління соціальної політики Чорноморської міської ради є виконавчим органом Чорноморської міської ради і створюється відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Згідно розділу 7 Основними завданнями управління є:

7.1. Здійснення керівництва у сфері соціального забезпечення і захисту пенсіонерів, осіб з інвалідністю, одиноких непрацездатних громадян, пільгових категорій громадян, дітей-сиріт, одиноких матерів, багатодітних, а також малозабезпечених сімей з дітьми, осіб, переміщених з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, інших соціально незахищених громадян, які потребують допомоги і соціальної підтримки з боку держави; забезпечення на території Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області реалізації державної політики в галузі соціально-трудових відносин, оплати, охорони та умов праці, безпечної життєдіяльності та соціального захисту населення, попередження насильства у сім'ї, забезпечення рівних прав чоловіків та жінок, протидії торгівлі людьми.

7.6. Призначення та виплата усіх видів соціальної допомоги, встановлених законодавством, надання адресної соціальної допомоги і підтримки малозабезпеченим громадянам і сім'ям з дітьми, внутрішньо переміщеним особам, учасникам антитерористичної операції та їх сім'ям, здійснення компенсаційних виплат.

Згідно розділу 8 Управління відповідно до покладених на нього завдань:

8.14. Приймає заяви та інші документи, на підставі яких призначає державні допомоги, субсидії, проводить перерахунок раніше призначених допомог та субсидій, формує банк даних одержувачів соціальної допомоги за категоріями сімей та видами допомоги.

Отже, до завдань Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області віднесено призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні заяви Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про заміну неналежного відповідача.

Керуючись ст.ст.46,48,52, 166-167, 248, 256 КАС України,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Управління соціальної політики Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про заміну неналежного відповідача - відмовити.Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.

Суддя С.М. Корой