Ухвала від 20.04.2022 по справі 420/4826/21

Справа № 420/4826/21

УХВАЛА

20 квітня 2022 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 29 березня 2021 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі, в якому позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено:

- визнано протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Вищевказана постанова суду набрала законної сили 28 липня 2021 року.

17 серпня 2021 року Одеським окружним адміністративним судом видано позивачу виконавчий лист №420/4826/21.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2021 року, заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21 - задоволено та зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 36290160) у тридцяти денний строк після отримання даної ухвали суду подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2022 року, заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про прийняття звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21 - задоволено частково:

встановлено Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21;

зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 36290160) подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21.

07 квітня 2022 року від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшов звіт (вхід. №13536/22) в якому повідомляється про те, що відповідач у справі - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради - є виконавчим органом міської ради, фінансування якого здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, тоді як саме міські ради є уповноваженим органом з визначення розміру та цільового використання видатків органів місцевого самоврядування та затвердження відповідного місцевого бюджету. Відповідач вказує, що головним розпорядником бюджетних коштів, спрямованих на виплату державної щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня, та відповідальним виконавцем такої бюджетної програми визначено виключно Міністерство соціальної політики України, яке і розподіляє та спрямовує обсяг коштів для такої допомоги. Натомість, за змістом постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 такий обсяг коштів перераховується Міністерством соціальної політики України регіональним органам соцiального захисту населення, а ті, в свою чергу, районним органам соціального захисту населення та центрам по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, якi лише перераховують вже отримані від головного розпорядника з державного бюджету кошти безпосередньо громадянам. Також, відповідач зазначив, що у 2020 році для визначення обсягів коштів, необхідних для здійснення виплат грошової допомоги до 5 травня, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (місцевий орган соціального захисту населення) надає Департаменту соціальної та сiмейної політики Одеської державної адміністрації (регіональному органу соціального захисту населення) розрахункову кількість ветеранів війни, в тому числі учасників бойових дій. Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради у 2020 році для виплати грошової допомоги до 5 травня з Державного бюджету України було отримано кошти у розмірі 37 736 910 грн., що відповідно до заявленої кількості ветеранів війни вiдповiдало розмірам допомоги на кожну особу, які встановлені Кабінетом Міністрів України у постанові від 19.02.2020 року № 112, а не розмiрами визначеними Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Як вказує відповідач, наведені кошти, що надійшли з Державного бюджету України, і були перерахованi Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради отримувачам державної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році, в тому числі ОСОБА_1 . Згідно зазначеної Постанови позивачу, як учаснику бойових дій зазначена допомога була виплачена Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради у 2020 році у розмірі 1390,00 гривень. Таким чином, відповідач стверджує, що Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради не є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення. Також відповідач повідомляє, що на виконання рішення суду Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради було проведено позивачу відповідний перерахунок. Сума доплати складає 6800,00 гривень. До головного розпорядника коштів - Департаменту соціальної та сiмейної політики Одеської обласної державної адміністрації направлено вiдповiдну заявку на фінансування. Відповідач звертає увагу, що Департаментом добровільно частково виконано рiшення Одеського окружного адмiнiстративного суду від 31.05.2021 року. Однак, на даний час у Департаментi вiдсутнi як бюджетні призначення, так і грошові кошти на рахунку, з якого проводиться виплата грошової допомоги до 5 травня. Як вказує відповідач, оскільки кошти до теперiшнього часу не надійшли, виконати рішення суду у частині виплати разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року неможливо з поважних причин. Враховуючи зазначене, відповідач зазначає, що рiшення Одеського окружного адміністративного суду вiд 31.05.2021 року по справі №420/4826/21 буде виконано у повному обсязі Департаментом після надходження вiдповiдних коштів.

Розглянувши в порядку письмового провадження звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі №420/4826/21, суд зазначає наступне.

Порядок здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, ухвалених судом в адміністративних справах, встановлено у ст.382 КАС України.

Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч.2 ст. 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Отже, судове рішення, яке набрало законної сили, є підставою для його виконання, тому Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради зобов'язаний був виконати рішення суду від 31.05.2021 року.

Обов'язковість рішень суду віднесена Конституцією України до основних засад судочинства, а тому, з огляду на принцип загальнообов'язковості судових рішень, судові рішення є обов'язковими для виконання, зокрема, посадовими особами, від яких залежить реалізація прав особи, підтверджених судовим рішенням.

За приписами ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.ч.2, 3 ст.14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

В основу ефективності правосуддя покладається здійснення судом належного контролю за виконанням судового рішення, оскільки головною метою судового рішення є ефективність у поновленні порушених прав осіб.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною 2 ст.382 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, та за наслідками розгляду такого звіту, або в разі неподання його, суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Дослідивши зміст звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду, судом встановлено, що з метою виконання цього рішення відповідачем вжито заходів на його виконання, зокрема, здійснено нарахування ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, що складає 6 800, 00 грн.; направлені звернення до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації (як до розпорядника коштів вищого рівня) та Міністерства соціальної політики України (як до головного розпорядника коштів) про необхідність фінансування на забезпечення виконання судових рішень щодо виплати разової грошової допомоги.

За таких обставин рішення суду від 31 травня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язання вчинити певні дії, залишається невиконаним в частині виплати позивачу грошової допомоги у розмірі 6 800,00 грн.

Водночас, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що причини неповного виконання Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради рішення суду не є неповажними. Департамент не є розпорядником коштів, а тому без відповідного фінансування виплата грошової допомоги затримується.

На виконання ухвали суду від 02 грудня 2021 року відповідачем вчасно подано звіт про виконання рішення суду, враховуючи запровадження в Україні воєнного стану, відтак суд не вбачає підстав для накладення на керівника відповідача штрафу за неподання звіту чи невиконання рішення, оскільки, як встановлено судом раніше, виконання рішення ускладнено з незалежних від відповідача причин.

Конституційний Суд України у Рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20.07.2004 року зазначив, що право на судовий захист, передбачене ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, що остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося. Одним з механізмів, спрямованих на забезпечення ефективності судового рішення, тобто на його виконання, є судовий контроль.

Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі «Сокур проти України» (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26 квітня 2005 року, та у справі «Крищук проти України» (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19 лютого 2009 року).

При цьому, суд зазначає, що 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації України, Указом Президента України №64/2022, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.

У подальшому, Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

З огляду на викладене та у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, суд вважає можливим встановити новий строк Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради для подання звіту про виконання рішення суду.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 14, 78, 243, 248, 370, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про прийняття звіту (від 07.04.2022 року вхід. №13536/22) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21 - задовольнити частково.

Встановити Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року по справі №420/4826/21 протягом одного місяця з дня закінчення правового режиму воєнного стану в Україні.

Зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради подати протягом тридцяти днів з дати закінчення правового режиму воєнного стану в Україні, звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя С.О. Стефанов