Справа № 711/1528/22
Номер провадження 3/711/830/22
19 квітня 2022 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Михальченко Ю.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Міністерства оборони України військової частини НОМЕР_1 , про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянки України; уродженки м.Потсдам; старшого солдата - сержанта резерву роти сержантського складу військової частини НОМЕР_1 , військовий квиток НОМЕР_2 ; зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ;
до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП,-
В провадженні Придніпровського районного суду м.Черкаси знаходяться адміністративні матеріали, які надійшлии з Міністерства оборони України військової частини НОМЕР_1 , про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
В судовому засіданні встановлено, що згідно з протоколом А7017 № 6 від 03.04.2022 року, встановлено, що відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні ведений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена та проводиться загальна мобілізація. Згідно з вимогами ч.5 ст.4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Закон негайно оголошується через засоби масової інформації та набирає чинності з дня його опублікування. У такий спосіб, з моменту видання Указу Президента України № 64/202 від 24 лютого 2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти воєнний стан, який триває до теперішнього часу. Відповідно до положень нормативно-правових актів, які регламентують порядок проходження військової служби, військовослужбовці виконують обов'язки військової служби цілодобово, окрім випадків, відповідно до яких військовослужбовці тимчасово звільняються від виконання обов'язків військової служби (відпустка, тощо).
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах вірності конституційному обов'язку та військовій присязі; верховенства права, законності та гуманності, поваги до людини, її конституційних прав і свобод: виховання військовослужбовців на патріотичних, бойових традиціях Українського народу, додержання військової дисципліни.
Відповідно до ст.ст.11, 241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України. Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).
Відповідно до ст. 1,5 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зокрема зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України. Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира і начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Відповідно до вимог ст.172-20 КУпАП розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, віднесене до адміністративних правопорушень.
У той же час, старший солдат ОСОБА_1 зазначені вимоги Закону проігнорувала, та 03 квітня 2022 р. перебуваючи в добовому наряді вжила алкогольні напої. 03 квітня 2022 о 21.00 була доставлена до Черкаського обласного наркологічного диспансеру де був встановлений діагноз - відмова від проходження медичного огляду в повному обсязі, що підтверджується висновком з амбулаторної карти від 03 квітня 2022 р. № 982 Черкаського обласного наркологічного диспансеру та свідками правопорушення.
З огляду на вищевикладене старший солдат ОСОБА_1 внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідального ставлення до виконання покладених на неї обов'язків військової служби заподіяла шкоду охоронюваним законом інтересам військової служби, яка виявилася у підриві бойової готовності підрозділу, подання м негативного прикладу для інших військовослужбовців та порушення військової дисципліни, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 ПДР України.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала. Зазначила, що 03.04.2022 р. перебувала в добовому наряді, перебувала в тверезому стані, оскільки алкогольні напої не вживала. Проте на вимогу керівництва була доставлена до ЧОНД де намагалася пройти освідування, а саме продути газоаналізатор Драгер. Вона неодноразово продувала газоаналізатор Драгер, проте чому він не показував ніяких показників їй не відомо. В зв'язку з цим вона пропонувала надати біоматеріал у вигляді сечі, проте лікар зазначив в акті, що вона відмовилася від освідування. Враховуючи викладене,категорично заперечує відмову від проходження огляду на стан сп'яніння.
Представник військової частини № 7017 Мелещенков І.В. в судовому засіданні, вважає, що факт відмови солдатом ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного під час несення добового наряду, підтверджується, як протоколом про адміністративне правопорушення так випискою з амбулаторної карти КНП «ЧОНД» № 982, а тому просить суд визнати останню винною та застосувати відносно останньої адміністративного стягнення у виді штрафу.
В судовому засіданні допитаний свідок ОСОБА_2 , який надав пояснення, що працює лікарем-наркологом ЧОНД. Так 03.04.2022 року він перебував на робочому місці. Близько 21.40 год. до ЧОНД була доставлена солдат ОСОБА_1 , з підозрою на перебування в стані алкогольного сп'яніння. Останній було запропоновано продути газоаналізатор, що вона і зробила. Незважаючи на три-чотири продування прилад не реагував. В зв'язку з цим, він вирішив, що остання імітує продування, а тому і склав висновок в якому вказав, що ОСОБА_1 відмовилася від медичного огляду.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_3 зазначив, що 03.04.2022 року він був свідком того, що ОСОБА_1 було доставлено до КНП «ЧОНД», де остання в його присутності 3-4 рази продувала прилад Драгер, але він не реагував та не змінював позначки.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_4 зазначив, що 03.04.2022 року він перебував в якості свідка під час проведення освідування солдата ОСОБА_1 . Так остання в його присутності дійсно здійснила 3-4 спроби продути газоаналізатор на визначення стану алкогольного сп'яніння, проте прилад нічого не показував. Тобто остання в його присутності від освідування не відмовлялася.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , представника військової частини № НОМЕР_3 ОСОБА_5 , свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , дослідивши письмові матеріали справи, приходжу до наступного.
Відповідно до положень ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до положень ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.ст.252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні ведений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена та проводиться загальна мобілізація. Згідно з вимогами ч.5 ст.4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацією» вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Відповідно до Закону України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджений Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Закон негайно оголошується через засоби масової інформації та набирає чинності з дня його опублікування.
У такий спосіб, з моменту видання Указу Президента України № 64/202 від 24 лютого 2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти воєнний стан, який триває до теперішнього часу. Відповідно до положень нормативно-правових актів, які регламентують порядок проходження військової служби, військовослужбовці виконують обов'язки військової служби цілодобово, окрім випадків, відповідно до яких військовослужбовці тимчасово звільняються від виконання обов'язків військової служби (відпустка, тощо).
Відповідно до ст.11 Закону України «Про Збройні Сили України», Збройні Сили України провадять свою діяльність на засадах вірності конституційному обов'язку та військовій присязі; верховенства права, законності та гуманності, поваги до людини, її конституційних прав і свобод; виховання військовослужбовців на патріотичних, бойових традиціях Українського народу, додержання військової дисципліни.
Відповідно до ст.11, 241 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, кожен військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; піклуватися про збереження свого здоров'я, не приховувати хвороб, суворо додержуватися правил особистої, громадської гігієни та утримуватися від шкідливих звичок (куріння і вживання алкоголю).
Відповідно до ст.1, 5 Дисциплінарного статуту ЗСУ, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна зокрема зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.
Частиною третьою 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинене в умовах особливого періоду.
Так згідно протоколу про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 в період особливого (військового) стану, а саме 03 квітня 2022 р. перебуваючи в добовому наряді вжила алкогольні напої. 03 квітня 2022 о 21.00 була доставлена до Черкаського обласного наркологічного диспансеру де був встановлений діагноз - відмова від проходження медичного огляду в повному обсязі, що підтверджується висновком з амбулаторної карти від 03 квітня 2022 р. № 982 Черкаського обласного наркологічного диспансеру та свідками правопорушення.
На підтвердження факту перебування правопорушниці ОСОБА_1 у нетверезому стані суду надано виписку КНП «Черкаський обласний наркологічний диспансер» № 982 від 0304.2022 року. Проте під час дослідження зазначеного висновку встановлено, що в графі «Діагноз» зазначено «Відмовилась від медичного огляду». В судовому засіданні ОСОБА_1 категорично заперечила відмову проходження огляду на встановлення стану алкогольного сп'яніння, та вказала, що вона неодноразово продувала газоаналізатор Драгер, проте чому він не показував ніяких показників їй не відомо. В зв'язку з цим вона пропонувала надати біоматеріал у вигляді сечі, проте лікар зазначив в акті, що вона відмовилася від освідування. Факт добровільного продування приладу Драгер також підтвердили, як лікар ЧОНД ОСОБА_2 , так і свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Інших доказів суду не надано.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статею 251 КУпАП передбачено, що докзами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У статті 252 КУпАП передачено положення про те, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У п.43 рішення від 14 лютого 2008 року у справі “Кобець проти України” Європейський суд з прав людини зазначив, що відповідно до його прецедентної практики при оцінці доказів він керується критерієм “поза розумним сумнівом”. Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і взаємоузгоджених.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та керуючись принципом «поза розумним сумнівом», а також той факт, що працівниками військовою частиною НОМЕР_1 не було надано суду належних та безсумнівних доказів факту відмови ОСОБА_1 від проходження освідування на встановлення алкогольного сп'яніння, суд приходить до висновку, що підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності немає, тому провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Виходячи із вищевикладеного та керуючись ст.ст. 7, 9, 172-20, п.1 ч.1 ст.247 КУпАП
Провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП закрити, за відсутністю складу правопорушення на підставі п.1 ст.247 Кодексу.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Ю. В. Михальченко