справа№380/1119/22
19 квітня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Вишневський Микола Станіславович, звернувся до суду з позовом до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення надання позивачу житлової субсидії з 01.05.2021;
- поновити порушенні права позивача та зобов'язати відповідача призначити позивачу житлову субсидію з 01.05.2021.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що в травні 2021 року від відповідача надійшло повідомлення про припинення надання державної та муніципальної субсидій через заборгованості по оплаті житлово-комунальних послуг. З таким рішенням не погодився, тому в червні 2021 року звернувся із заявою про поновлення житлової субсидії. Відповідач листом від 21.07.2021 №260310-вих-63865 надав роз'яснення щодо відмови у призначенні субсидії відповідно до пп.5 п.14 Положення. Вважає відмову у призначенні субсидії протиправною, тому для відновлення порушеного права звернувся з даним позовом до суду.
Відповідачем позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. Станом на 01.05.2021 у позивача наявна заборгованість у розмірі 3 395 грн 21 к. за водопостачання в ЛМКП «Львівводоканал» та у розмірі 6 237 грн 07 к. за утримання будинку та прибудинкової території в ОСББ «Мрія-320», що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів. Тому прийнято рішення про відмову у призначенні житлової субсидії. Зазначив, що орган соціального захисту не наділений повноваженнями самостійного визначення розміру заборгованості та не здійснює самостійно нарахування за надані житлово-комунальні послуги, а користується інформацією, наданою надавачами житлово-комунальних послуг. Просить відмовити у задоволені позову.
Ухвалою від 20.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Ухвалою від 09.02.2020 виправлено описку в ухвалі про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем 08.04.2022 (вх. №26018) подано відзив на позовну заяву.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №334689 від 30.07.2020.
Шевченківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради 20.10.2020 ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2020 року по квітень 2021 року, що підтверджується розрахунком субсидії на ЖКП до заяви №830228.
Рішенням відповідача від 08.06.2021 позивачу відмовлено у призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 1 травня 2021 року у зв'язку із наявністю у нього заборгованості, яка станом на 01.05.2021 становить 3 395 грн 21 к. за водопостачання в ЛМКП «Львівводоканал» та 6 235 грн 07 к. за утримання будинку та прибудинкової території в ОСББ «Мрія-30», загальна сума якої становить понад 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що підтверджується розрахунком субсидії на ЖКП до заяви №830228.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 18.06.2021 з приводу не призначення житлової субсидії.
Відповідач листом від 21.07.2021 №260310-вих- 63865, посилаючись на Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, надав роз'яснення про те, що житлова субсидія з 01.05.2021 не призначена у зв'язку із наявною заборгованістю за водопостачання перед ЛМКП «Львівводоканал» у розмірі 3 395 грн 21 к. та за утримання будинку та прибудинкової території перед ОСББ «Мрія-30» 6 235 грн 07 к.
Вважаючи поведінку відповідача такою, що порушує його право отримання житлової субсидії, позивач звернувся в суд за його захистом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі - Положення №848 (у редакції,чинній на момент виникнення правовідносин).
Дане положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку.
Відповідно до пунктів 3, 4 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Пунктом 9 Положення № 848 передбачено, що призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).
Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості, укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію,або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).
Відповідно до пункту 69 Положення №848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:
на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;
на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.
Відповідно до пункту 50 Положення № 848 для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості, зокрема про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, у яких зазначається, зокрема розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги; сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Згідно з пунктом 51 Положення № 848 відомості, зазначені в пункті 50 цього Положення, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.
Відповідно до 52 Положення № 848 відомості, зазначені в абзацах восьмому - дванадцятому пункту 50 цього Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Відповідно до пункту 60 Положення № 848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення, зокрема про відмову в призначенні житлової субсидії.
Згідно з пунктом 62 Положення № 848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Судом встановлено, що відповідач відмовив у призначенні позивачу житлової субсидії з 01.05.2021 на підставі підпункту 5 пункту 14 Положення №848 у зв'язку із наявною заборгованістю з оплати житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії, яка отримана органом соціального захисту від виконавців комунальних послуг: ЛМКП «Львівводоканал» та ОСББ «Мрія-30» та яка станом на 01.05.2021 становить 3 395 грн 21 к. за водопостачання та 6 235 грн 07 к. за утримання будинку та прибудинкової території.
Відомості про вказану заборгованість надійшли до відповідача у вигляді даних на електронних носіях інформації, що підтверджується відповідними скріншотами. Копії яких долучено до матеріалів справи.
Наявність заборгованості позивачем не заперечується.
Пунктом 82 Положення № 848 передбачено що, якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого періоду. Зазначений строк продовжується на час хвороби заявника, що підтверджується документально.
ОСОБА_1 стверджує про наявність у нього договорів про її реструктуризацію з ЛМКП «Львівводоканал» та ОСББ «Мрія-30», які відповідачем не враховано при розгляді питання про призначення йому житлової субсидії з 01.05.2021, однак доказів на підтвердження цієї обставини не подав.
Відповідач у відзиві на позовну заяву стверджує про безпідставність таких доводів позивача.
Окрім цього, позивачем не підтверджено сплату заборгованості та не оскаржено розмір такої заборгованості в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем не надано доказів на підтвердження наявності у нього станом на 01.05.2021 договорів з ЛМКП «Львівводоканал» та ОСББ «Мрія-30» про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, що зумовлює висновок суду про безпідставність тверджень про неврахування таких договорів при прийнятті відповідачем рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.05.2021.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, відповідачем вказані вимоги щодо обов'язку довести правомірність свого рішення виконано.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи рішення відповідача на відповідність критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, суд вважає, що таке відповідає критеріям для такого роду рішенням та прийнято відповідно до Положення № 848, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.
Керуючись статтями 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Липинського, буд. 11, м. Львів, 79019, код ЄДРПОУ 25261380) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома