13 квітня 2022 року Справа № 215/1034/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхно І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівського районної у м. Кривий Ріг ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та визнання протиправною бездіяльності, -
02.03.2022 до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівського районної у м.Кривий Ріг ради, у якому просить суд:
«- встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету ТЕРНІВСЬКОЇ районної у м.Кривий Ріг ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 07.02.22р вх 92 включити мого сина, ОСОБА_2 , до переліку фізичних особ, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі особі з інвалідністью і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю;
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету ТЕРНІВСЬКОЇ районної у м.Кривий Ріг ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень за результатом розгляду заяви від 07.02.22р вх 92 протягом двох робочих днів після отримання цієї заяви надсилати письмове повідомлення ОСОБА_2 , про мій вибір його для надання соціальних послуг з догляду на професійній основі особі з інвалідністью і визнати відмову від такої процедури протиправною бездіяльністю;
- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчего комітету ТЕРНІВСЬКОЇ районної у м.Кривий Ріг ради за результатом розгляду заяви від 07.02.22р вх 92, яка виявилася у належному реагуванні, порушенні строку надсилання письмового повідомлення фізичній особі, про вибір такої особи в наданні соціальних послуг з догляду на професійній особі з інвалідністю».
Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 09.03.2022 у справі №215/1034/22 адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
08.04.2022 року матеріали адміністративної справи №215/1034/22 надійшли до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та на підставі Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.04.2022 року передані на розгляд головуючому судді Юхно І.В.
Згідно з положеннями частини 8 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою-шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
На підставі положень частини 1 та 2 статті 30 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що провадження у справі не відкрито, у зв'язку з суд вважає за необхідне прийняти до свого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівського районної у м. Кривий Ріг ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та визнання протиправною бездіяльності.
В той же час, частиною 2 статті 160 КАС України передбачено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Пунктом 8 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
При цьому, пунктом 3 частини 4 статті 169 КАС України встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Відповідно до частини 1 статті 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.
В силу частини 1 статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Частиною 1-2 статті 59 КАС України визначено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами:
1) довіреністю фізичної або юридичної особи;
2) свідоцтвом про народження дитини або рішенням про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна.
Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою. У разі задоволення заявленого клопотання щодо посвідчення довіреності фізичної особи на ведення справи, що розглядається, суд без виходу до нарадчої кімнати постановляє ухвалу, яка заноситься секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, а сама довіреність або засвідчена підписом судді копія з неї приєднується до справи. Довіреність фізичної особи, за зверненням якої прийнято рішення про надання їй безоплатної вторинної правничої допомоги, може бути посвідчена посадовою особою органу (установи), який прийняв таке рішення.
У відповідності до частини 4 та 8 статті 59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність». У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Суд зазначає, що позовні вимоги звернуті на захист прав, свобод та інтересів ОСОБА_2 , тоді як позовна заява подана до суду та підписана ОСОБА_1 .
Проте, до матеріалів адміністративного позову також не надано будь-яких документів на підтвердження повноважень Стояновської Алефтини Іванівни щодо представництва прав, свобод та інтересів ОСОБА_2 у відповідності до вимог статті 59 КАС України.
При цьому, суд додатково звертає увагу, що питання включення фізичних осіб до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, регламентовані Порядком підготовки та перепідготовки фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, затвердженим Постановою КМУ від 01.06.2020 №430, та в силу цього порядку правовідносини із вказаного питання виникають між фізичними особами, які виявили бажання, щоб їх включили до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі, та уповноваженими органом.
Водночас, Порядок, затверджений постановою КМУ від 06.10.2021 №1040, на який посилається позивач, вже встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд, що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, пройшла підготовку та перепідготовку з основ догляду особам, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.
Тобто, з наведених норм вбачається, що правовідносини щодо включення фізичних осіб до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі можливі в даному випадку між ОСОБА_2 та уповноваженим органом.
Частиною 5 зазначеної статті передбачено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
З огляду на вищезазначене, враховуючи, що позовна заява підписана особою, яка не має права її підписувати, на підставі вищенаведених норм суд вважає за необхідне повернути позовну заяву позивачеві.
На підставі викладеного, керуючись статтями 30, 169, 248, 256 КАС України, суд,-
Прийняти до свого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівського районної у м. Кривий Ріг ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та визнання протиправною бездіяльності.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівського районної у м. Кривий Ріг ради про встановлення наявності компетенції (повноважень) та визнання протиправною бездіяльності - повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати позивачу разом з матеріалами адміністративного позову.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до частини 8 статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 КАС України.
Суддя І.В. Юхно