вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"20" квітня 2022 р. Справа № 911/3760/21
За позовом Державної служби України з безпеки на транспорті, 03135, місто Київ, проспект Перемоги, 14
в особі Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, 33013, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Небесної Сотні, 34
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТКС-Трейд", 09602, Київська область, Рокитнянський район, селище міського типу Рокитне, вулиця Зарічна, 2
про стягнення 30 505,00 грн плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів
суддя Н.Г. Шевчук
без виклику сторін
суть спору:
Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки звернулась до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТКС-Трейд" про стягнення 30 505,00 грн плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів.
Позов із посиланням на положення Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006; положення Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007; статтю 33 Закону України "Про автомобільні дороги", пункт 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ № 1306 від 10.10.2001, пункт 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою КМУ № 103 від 11.02.2015, обґрунтований тим, що відповідач здійснив перевезення вантажу з перевищенням допустимих габаритно-вагових параметрів, як наслідок йому нараховано відповідну плату за такий проїзд, що підлягає стягненню до державного бюджету.
Враховуючи, що ціна даного позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, керуючись пунктом 1 частини п'ятої статті 12, частиною першою статті 247, частиною першою та пунктом 1 частини другої статті 250 Господарського процесуального кодексу України, ухвалою Господарського суду Київської області від 28.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Цією ж ухвалою запропоновано відповідачу у строк не пізніше п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до суду відзив на позовну заяву із додержанням вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України та встановлено строк для подання клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Відповідно до даних рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0103280864076, відповідач отримав копію ухвали суду про відкриття провадження у справі 13.01.2022, відтак п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву розпочався 14.01.2022 та закінчився 28.01.2022. Однак, відповідач наданими йому процесуальними правами, передбаченими статтею 178 Господарського процесуального кодексу України не скористався. Відзиву на позов не подав.
Відповідно до частини дев'ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Як передбачено частиною четвертою статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
встановив:
На підставі затвердженого Заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області графіка проведення перевірок від 26.07.2019 та направлення на рейдову перевірку від 26.07.2019 № 007342, щотижневого графіка проведення рейдових перевірок у період з 29.07.2019 по 04.08.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, при цьому перевезення здійснювалось без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України. Так, на 434 км а/д Київ - Чоп проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки DAF, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить та використовується Товариством з обмеженою відповідальністю "ТКС-Трейд" (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 ).
Згідно товарно-транспортної накладної № 4906 від 31.07.2019, що була пред'явлена водієм вантажного автомобіля DAF, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1 посадовим особам Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області під час рейдової перевірки, здійснювалося перевезення вантажу (шрот ріпаковий), замовником та вантажоодержувачем якого є ТОВ "Ясенсвіт", вантажовідправником - ПП "Оліяр", автомобільним перевізником вантажу - ТОВ "ТКС-Трейд".
За результатами проведеного габаритно-вагового контролю встановлено, що перевезення вантажів здійснюються з перевищенням вагових обмежень, а саме: навантаження на строєну вісь склало 24,52 т при допустимих 22 т.
Зважування транспортного засобу відповідача проводилося вагою автомобільної для зважування в русі, яка належить Філії "Дубенська ДЕД" ДП "Рівненський облавтодор", і встановлена на стаціонарному пункті габаритно-вагового контролю в с. Опарипси Радивилівського району Рівненської області.
Після проведення габаритного-вагового контролю посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненської області складено та видано квитанцію про зважування, Довідку від 31.07.2019 № 0022702 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Акт від 31.07.2019 № 0001119 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 31.07.2019 № 165391, згідно якого нараховано 1090,26 євро, що за перерахунком згідно офіційного курсу валют євро до гривні Національного банку України станом на 31.07.2019 еквівалентно 30 505,00 грн (на день проведення розрахунку, а саме на 31.07.2019 курс гривні до 100 євро становив 2798,0385 грн).
З матеріалів справи вбачається, що водій автомобіля марки DAF, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_1 ознайомлений про причини порушення, однак від підпису акта проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 31.07.2019 відмовився, про що зазначено в цьому акті.
Позивачем було направлено на адресу відповідача лист (№ 37498/34/24-19 від 08.08.2019) з проханням оплатити вказану у розрахунку суму, із зазначенням необхідних для цього реквізитів.
Оскільки відповідачем в добровільному порядку не сплачена сума плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Предметом спору у даній справі є стягнення з відповідача нарахованої йому плати за проїзд.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05.04.2001 № 2344-III "Про автомобільний транспорт" відповідно до частини дванадцятої статті 6 якого, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Частинами першою та четвертою статті 48 вказаного Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).
Згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2%.
Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підпункт 4 пункту 2 Порядку № 879).
Згідно з пунктом 28 Порядку, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 № 1306, за спеціальними правилами здійснюється рух транспортних засобів фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що 31.07.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області на 434 км а/д Київ-Чоп проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки DAF, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить та використовується Товариством з обмеженою відповідальністю "ТКС-Трейд".
За результатами здійснення вказаної перевірки встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних та вагових параметрів, без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами загального користування, а також здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 1090,26 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня становить 30 505,00 грн.
Відповідно до пункту 311 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10% - у подвійному розмірі; на 10 - 40% - у потрійному розмірі; більше як на 40% - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, судом встановлено, що перевезення вантажу (шрот ріпаковий) здійснювалось транспортним засобом DAF, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить та використовується Товариством з обмеженою відповідальністю "ТКС-Трейд" (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 ), з перевищенням нормативно вагових параметрів, про що 31.07.2019 за результатами габаритно-вагового контролю складено відповідні довідка, акти про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та проведення перевірки, розрахунок плати за проїзд.
Судом встановлено, що розмір плати за проїзд визначено позивачем відповідно до вимог зазначених вище норм Порядку № 879 та відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879.
В свою чергу відповідачем не надано доказів оскарження в установленому порядку дій позивача щодо фіксування правопорушення та нарахування стягуваної суми, як і не надано доказів її оплати.
Як визначено статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи викладене та те, що відповідач не спростував доводів поживача належними і допустимими доказами, позов про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативи, є обґрунтованим.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 129, 232, 233, 238 Господарського процесуального кодексу України суд
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТКС-Трейд" (09602, Київська область, Рокитнянський район, селище міського типу Рокитне, вулиця Зарічна, 2, код 39996126) в дохід Державного бюджету України (отримувач ГУК у Рівн.обл/Рівнен.міс.тг/, р/р UA978999980313181216000017527, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ 38012494) плату за проїзд автомобільними дорогами у сумі 30 505 (тридцять тисяч п'ятсот п'ять) грн 00 коп.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТКС-Трейд" (09602, Київська область, Рокитнянський район, селище міського типу Рокитне, вулиця Зарічна, 2, код 39996126) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, місто Київ, проспект Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845) судовий збір в розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись із змістом судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Суддя Н.Г. Шевчук
Рішення складено та підписано: 20.04.2022