Справа № 420/5692/22
18 квітня 2022 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Подільського району Одеської області про скасування рішень, -
До суду звернувся ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Подільського району Одеської області про скасування рішення виконкому Савранської селищної ради Подільського району Одеської області від 25.12.1997р №12/30, рішення сесії від 24.09.2009р №458-у про виділення земельної ділянки 0.25 га ОСОБА_2 , рішення виконкому від 25.12.1997p №1231, рішення сесії від 24.09.2009р №458-y про виділення земельної ділянки 0.35 га ОСОБА_2 . Державний Акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №47967 за №011053200218 вiд 31.12.2010р за кадастровим номером 5124355100..03..001..0086 площею 0.25 га. Державний Акт на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №479766 за 3011053200219 вiд 31.12.2010р за кадастровим номером 5124355100..03..001..0082 площею 0.35 га на ОСОБА_2 , запис №24532718 про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на земельні ділянки площею 0,25 і 0.35 га, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя вважає, що у відкритті провадження по даному адміністративному позову заяві слід відмовити з наступних підстав.
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 3, 5 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 в адміністративному позові зазначає, що він, після смерті своєї дружини, отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на все її майно, яке складається з житлового будинку АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці 2500 кв.м. Вищезазначений житловий будинок ОСОБА_3 отримала в спадщину після смерті свого батька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який померлому належав на праві власності і на зазначений будинок видано свідоцтво Савранською селищною радою свідоцтва про право на спадщину за законом. У батька ОСОБА_3 ОСОБА_4 на право користування були дві земельні ділянки, одна земельна ділянка загальною площею 0.25 га, яка знаходилась біля будинку, друга земельна ділянка загальною площею 0.35 га знаходилась рядом i по книзі записів Савранської селищної ради вони були зареєстровані за покійним. Відповідно Рішення виконкому Савранської селищної ради Савранського району Одеської області №12/30 від 25.12.1997р земельну ділянку загальною площею 0.25 га передано в приватну власність для обслуговування житлового будинку ОСОБА_2 . Відповідно Рішення виконкому Савранської селищної ради № 12/31 вiд 25.12.1997р земельна ділянка загальною площею 0.35 га с.Гетьманівка передана в приватну власність для ведення підсобного господарства ОСОБА_2 . Вiдповiдно листа відділу Савранського району Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №M-2/0-0.380-4/148-21 від 01.02.2021 року земельні ділянки 0.25 га, 0.35 га по вищезазначеному адресу, які були на праві користування у покійного ОСОБА_4 на даний час значаться за кадастровим номером 5124355100..03..00.0086 i 5124355100..03..001..0082 внесені до державного земельного кадастру на підставі технічної Документації із землеустрою щодо складання документів посвідчують право на земельну ділянку ОСОБА_2 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівельних споруд, для ведення особистого селянського господарства за адресою с.Гетьманівка Савранська селищна рада Савранського району Одеської області.
Таким чином, ОСОБА_1 звернувся до суду із позовними вимогами про визнання протиправним рішення Савранської селищної ради про передачу у приватну власність земельних ділянок ОСОБА_2 .
Відповідно до ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Таким чином, спірні правовідносини стосуються, зокрема, права третьої особи на земельну ділянку, а отже, існує спір про право, що виключає можливість розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства та такий спір має вирішуватися судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, у яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, проте предмет спору в яких безпосередньо стосується прав та обов'язків фізичних осіб, підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства.
Суд звертає увагу, рішення суб'єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимога про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. Вимогу про визнання рішення незаконним можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 ЦК України та пред'являти до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред'явлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного права особи (зокрема, права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб'єкта владних повноважень.
В даному випадку, спір є приватноправовим і за суб'єктним складом сторін підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, оскільки його вирішення впливає на права та обов'язки третьої особи.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.05.2018 року по справі №911/4144/16.
Враховуючи викладене, даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та має розглядатися згідно правил підсудності, визначених Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Подільського району Одеської області про скасування рішень, належить відмовити.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.170, ст. 256 КАС України, суддя,-
У відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Подільського району Одеської області про скасування рішень, - відмовити.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 5 ст. 170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачу, що дані позовні вимоги підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида