ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/1740/22
провадження № 2-а/753/128/22
"22" лютого 2022 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Заставенко М.О.,
за участю секретаря судового засідання - Проценко Я.Б.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора поліції Управління патрульної поліції у м. Києві Кривецького Євгена Олексійовича, Управління патрульної поліції у м. Києві, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
У січні 2022 року ОСОБА_1 звернулася в Дарницький районний суд м. Києва із позовною заявою до інспектора поліції УПП в м. Києві, Управління патрульної поліції у м. Києві, в якому просила суд скасувати постанову старшого інспектора ВРОМ ДТП УПП у м. Києві капітала поліції Кривецького Є.О., серія БАБ №015179 від 24.11.2021 відповідно до якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КупАП і накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425,00 грн., провадження закрити.
Позовна заява обргунтована тим, що 24.11.2021 інспектор поліції Кривецький Є.О. виніс відносно ОСОБА_1 постанову у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої 02.10.2021 о 11-02 год. у м. Києві на вул. Світлій, 1 ОСОБА_1 керувала автомобілем «Нісан Кашкай», державний номерний знак НОМЕР_1 , без належного договору страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобі, чим порушина п. 2.1 ПДР України та на неї накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425,00 грн. Вважає, що постанова винесена незаконно та з істотним порушенням прав позивача, не відповідає обставинам справи та підлягає скасуванню. Так позивач наголошує на тому, що 02.10.2021 керуючи автомобілем та рухаючись по вул. Світлій в м.Києві, вона жодним чином не створила небезпеку, перешкоду будь-кому з учасників дорожнього руху та не порушувала ПДР України, жодних збитків нікому не заподіяла. У цей день жоден іспектор поліції її транспортний засіб не зупиняв і не перевіряв наявність страхового поліса, а тому вона не може нести відповідальність за адміністративні правопорушення, передбачені ст. ст. 124, 122-4, ч. 1126 КУпАП, що підтверджується постановою Дарницького районного суду м. Києва. У постанові інспектора поліції відсутні та не зазначені жодні докази правопорушення. Позивач вважає дії інспектора упередженими та не об'єктивними, а постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності незаконною. Щодо підстав для поновлення строків на оскарження постанови поліції позивач вказав про те, що оскаржувану постанову вона отримала 06.12.2021, а 10.12.2021 рекомендованим листом направила скаргу до УПП у м.Києві, відповідь на яку отримала лише 21.01.2022.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва Заставенко М.О. від 31.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Позивач у судове засідання не прибула, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву до суду не подав, з будь-якими заявами чи клопотаннями до суду не зверталися.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо поважності причин пропущення встановленого строку на оскарження постанови про адміністративне правопорушення, що є підставою для його поновлення.
Суд, дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані у справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи, дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Судом встановлено, що 22.11.2021 інспектор поліції Кривецький Є.О. виніс відносно ОСОБА_1 постанову серії БАБ №015179 у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої 02.10.2021 о 11-02 год. у м. Києві на вул. Світлій, 1 ОСОБА_1 керувала автомобілем «Нісан Кашкай», державний номерний знак НОМЕР_1 , без належного договору страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобі, чим порушила п. 2.1 ПДР України та на неї накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 425,00 грн.
Окрім того, 22.11.2021 інспектором поліції Кривецьким Є.О. відносно ОСОБА_1 було також складено два адміністративних протоколи за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 та ст. 122-4 КУпАП.
Постановою Дарницького районного суду м. Києва № 753/24452/21 від 16.12.2021 провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, 1224- закрито у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративних правопорушень.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Дослідивши складену постанову серії БАБ №015179 від 24.11.2021 про вчинення адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 126 КУпАП та матеріали справи, суд вбачає, що жодних доказів, які б підтвердили порушення позивачем ПДР України, а саме відсутність поліса страхування цивільно-правової відповідальності, крім викладених інспектором обставин, в постанові не міститься.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно із п.1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За нормою п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Рішення відповідача - постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пунктом 8 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Пунктом 11 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до частини п'ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306.
Пунктом 1.9. Розділу 1 ПДР визначено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з п.2.4 ПДР, на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред'явити для перевірки документи, зазначені в п. 2.1.
Приписами частини першої ст. 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до частини першої статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 2 статті 74 КАС України).
Відповідно до статті 251 КУпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Верховний Суд у постанові від 26.04.2018 у справі № 338/855/17 роз'яснив, що аналіз положень статей КУпАП дозволяє дійти висновку, що зміст постанови у справі про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам, передбаченим статтям 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Застосування адміністративного стягнення до особи за відсутності будь-яких доказів її протиправної дії чи бездіяльності не відповідатиме принципу верховенства права і міститиме ознаки свавільного застосування адміністративних повноважень. Така позиція суду ґрунтується також на правовому висновку, які зробив Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі №23-рп/2010 від 22.12.2010.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду України у постанові від 08.07.2020 у справі № 463/1352/16-а у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Матеріали справи не містять жодних доказів того, що позивач під час керування автомобілем «Нісан Кашкай», державний номерний знак НОМЕР_1 , не мала наявного договору страхування цивільно-правової відповідальності, вказана обставина інспектором поліції не перевірялася, оскільки подія сталася 02.10.2021, а постанова винесена 24.11.2021, а отже суд вважає відсутніми у працівників поліції підстав для винесення такої постанови та притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи те, що відповідачем не підтверджено правомірність винесеної ним постанови про накладення на відповідача адміністративного стягнення, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 73, 77, 243, 244, 250, 286, 295 КАС України, ст. 126, ст. ст. 245, 247, 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Поновити ОСОБА_1 пропущений строк на оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора поліції Управління патрульної поліції у м. Києві Кривецького Євгена Олексійовича, Управління патрульної поліції у м. Києві, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення серії БАБ №015179 від 22.11.2021, винесену інспектором патрульної поліції у м. Києві Кривецьким Є.О.відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.12 ст. 126 КУпАП закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з суб'єкта владних повноважень Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 судовий витрати в розмірі 496,20 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя М.О. Заставенко