Ухвала від 18.04.2022 по справі 921/166/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

18 квітня 2022 року м. ТернопільСправа № 921/166/22

Господарський суд Тернопільської області

Суддя Шумський І.П. , розглянувши позовну заяву №1-1-21-833 від 08.04.2022

за позовом - Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль)

до відповідача - ФОП - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 13071 грн шкоди, завданої державі порушенням вимог природоохоронного законодавства.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.04.2022 справу №921/166/22 передано на розгляд судді Шумському І.П.

Розглянувши позовну заяву №1-1-21-833 від 08.04.2022 (вх. №189 від 13.04.2022) та додані до неї документи суддя встановив, що вона містить недоліки.

1. У п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України зазначено, що позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

Позовна заява від 08.04.2022 не містить повного найменування відповідача, що не відповідає п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України.

2. До позовної заяви не додано доказів сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 1 статті 164 ГПК України визначено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частинами 1 та 2 статті 123 ГПК України вказано, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України.

У ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” вказано, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру підлягає сплаті судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлений Законом України "Про державний бюджет України на 2022 рік", згідно із ст.7 якого становить 2481 грн.

Враховуючи наведене, необхідна до сплати Державній екологічній інспекції у Тернопільській області сума судового збору за звернення до суду з позовом у даній справі складає 2481грн.

Однак, судом встановлено, що до позовної заяви Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області не додано доказів сплати судового збору. Натомість, в якості додатку до позову, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області подано заяву №1-1-11-834 від 08.04.2022 (вх. №2275 від 13.04.2022) про відстрочку сплати судового збору до моменту прийняття рішення по справі.

Така заява мотивована тим, що згідно виписки із системи дистанційного обслуговування клієнтів Державної казначейської служби України згідно КЕКВ 2800, станом на 07.04.2022 , залишок коштів становить 1499,36 грн, що є недостатнім для сплати судового збору.

Також зазначено про існування обставин непереборної сили (військової агресії Російської Федерації проти України), запровадження воєнного стану Указом Президента України №64 від 24.02.2022 по усій території України.

Законом України «Про правовий режим воєнного стану» №389-VІІІ від 12.05.2015 визначено правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантій прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України №590 від 09.06.2021 затверджено «Порядок виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану», в тому числі встановлено механізм виконання в особливому режимі повноважень органами казначейства, пов'язаних із здійсненням казначейського обслуговування бюджетних коштів в умовах воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях.

Доведеним обсягом видатків по розпису асигнувань з Державного бюджету України на 2022 рік, видатки інспекції по КЕКВ - 2800 «Інші поточні видатки», для сплати судового збору заплановано 180000 грн, з щомісячними асигнуваннями (згідно середнього розрахунку 15166 грн).

Наведені обставини заявником названо форс-мажорними, що виникли з 24.02.2022 та є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними фактами для суб'єкта владних повноважень, які мають безпосередній вплив на своєчасне вжиття заходів претензійно-позовного характеру з метою відшкодування залишкової суми заподіяної шкоди і наступним зарахуванням такої до бюджетів усіх рівнів.

У ч.1 ст. 8 Закону України “Про судовий збір” зазначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч.2 ст. 8 Закону України “Про судовий збір”).

Даний перелік умов відстрочення сплати судового збору або звільнення від його сплати є вичерпним.

Вказаною нормою передбачено право суду, а не його обов'язок щодо відстрочення сплати судового збору, при цьому, ст. 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Судом з'ясовано, що Державна екологічна інспекція у Тернопільській області не належить до переліку осіб, яким згідно ст. 8 Закону України «Про судовий збір» може бути відстрочено сплату судового збору.

Також, наведені Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області у заяві доводи не є підставою для відстрочки сплати судового збору в силу статті 8 Закону України "Про судовий збір".

З огляду на недоведеність підстав, визначених ст. 8 Закону України "Про судовий збір", суд не вбачає правових підстав для задоволення заяви Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про відстрочення сплати судового збору за подання позовної заяви №1-1-21-833 від 08.04.2022 (вх. №189 від 13.04.2022) у справі №921/166/22.

Наслідком недотримання позивачем правил викладених ст. 164 ГПК України є постановлення ухвали про залишення позовної заяви без руху (ч. 1 ст. 174 цього Кодексу).

Відповідно до ч.1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини в рішеннях від 20.05.2010 у справі "Пелевін проти України", від 30.05.2013 у справі "Наталія Михайленко проти України" зазначив, що право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема щодо умов прийнятності скарг; оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.

В рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою (ч. ч. 2-4 ст. 174 ГПК України).

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 162, 164, 174, 234 ГПК України, суддя господарського суду, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні заяви №1-1-11-834 від 08.04.2022 (вх. №2275 від 13.04.2022) Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про відстрочку сплати судового збору.

2. Позовну заяву №1-1-21-833 від 08.04.2022 Державної екологічної інспекції у Тернопільській області - залишити без руху.

3. Встановити заявнику строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

4. Попередити заявника про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.

5. Ухвала, в порядку ч. 2 ст. 235 ГПК України набирає законної сили з моменту її підписання - 18 квітня 2022 року.

6. Ухвала, в порядку ст. 255 ГПК України, не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Копію ухвали направити Державній екологічній інспекції у Тернопільській області (вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль).

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Повний текст ухвали складено 18.04.2022.

Суддя І.П. Шумський