Постанова від 09.10.2007 по справі 3/130

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"09" жовтня 2007 р.

Справа № 3/130

Господарський суд Кіровоградської області у складі суддів Н.В. Болгар - головуючого, О.Б. Шевчук, Ю.І. Хилька розглянув у судовому засіданні 09.10.07 о 16:55 адміністративну справу № 3/130

за позовом: Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз";

до відповідача: Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області;

про скасування рішення № 43 від 06.11.06,

за участю:

секретаря судового засідання Кузьмичової О.С.;

старшого прокурора відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури Кіровоградської області Олаг О.С.;

представників

позивача - провідного юрисконсульта юридичного відділу Руденка Т.В., довіреність № 07/01-30 від 29.12.06;

відповідача - начальника відділу контролю цін на ринках монопольних утворень Хаджаєвої Н.А., довіреність № 18-02 від 09.01.07;

відповідача - головного спеціаліста - юрисконсульта сектору організаційно - аналітичної та правової роботи Куницького В.В., довіреність № 9-02 від 19.01.07.

Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз" (далі по тексту - ВАТ "Кіровоградгаз") звернулося до господарського суду в порядку адміністративного судочинства з позовною заявою, у якій просить скасувати рішення державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області (далі по тексту - Держцінінспекція) про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 43 від 06.11.06.

Відповідач у запереченнях на позов просить відмовити ВАТ "Кіровоградгаз" у задоволенні його вимог, посилаючись на те що

внаслідок безпідставного завищення граничних цін на природний газ для споживачів за рахунок додавання цільової надбавки до діючих граничних тарифів на природний газ у розмірі 2 процентів позивачем необґрунтовано стягнуто додаткову виручку у вигляді цільової надбавки зі споживачів за період з 15.06.05 по вересень 2006 року 1 415 225 грн. 09 коп., в тому числі з бюджетних організацій та населення - 577 609 грн. 81 коп., чим порушено порядок встановлення цін на природний газ - п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 р. № 1548, оскільки встановлення граничного рівня цін на газ віднесено до виключної компетенції Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі по тексту - НКРЕ);

підвищуючи ціну на природний газ за рахунок цільової надбавки ВАТ "Кіровоградгаз" самостійно змінило ціну природного газу, і навіть після відкликання НКРЕ листа, яким встановлений порядок стягнення цільової надбавки, перерахунків із споживачами не зробило, додатково стягнути кошти не повернуло;

згідно з п.п. 4.1.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" постачальники газу - платники збору відносять до валового доходу, у тому числі, і загальні доходи від продажу товарів, до яких також відносяться доходи, що виникають на підставі змін, внесених до укладених договорів на постачання газу, проте п.п. 1.20.5 цього Закону встановлено, що у разі, коли ціни на товари підлягають державному регулюванню згідно із законодавством, звичайною ціною, за якою товари передаються іншому власнику, вважається ціна, встановлена відповідно до принципів такого регулювання;

віднесення споживачами природного газу, обсяги якого придбані за державними регульованими цінами у період з 01.07.05 по 01.04.06, частини витрат, понесених в результаті сплати розміру збору у вигляді цільової надбавки до валових витрат підприємства, суперечить вимогам п.п. 1.20.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

На підставі ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України господарським судом у судовому засіданні оголошувалася перерва з 05.09.07 до 16:00 09.10.07.

У доповненні до заперечення на адміністративний позов, яке надійшло до господарського суду 17.09.07, відповідач визнає позов частково і зазначає, що

при прийняті рішення № 43 від 06.11.06 не було враховано ст. 250 Господарського кодексу України, тому нарахування економічних санкцій за період з червня по жовтень 2005 р. на суму 624 525 грн. 30 коп., в тому числі 208 175 грн. 10 коп. суми порушення, 416 350 грн. 02 коп., не можуть бути вилучені за названим рішенням;

оскільки розрахунки з газопостачальними підприємством (ВАТ "Кіровоградгаз") з споживачами (за листопад 2005 р.) проводились починаючи з 21.11.05, то сплачені за цей місяць кошти включені до розрахунку загальної суми як неправомірно стягнуті, тому сума порушення складає 1 207 058 грн. 99 коп., сума штрафу - 2 414 117 грн. 98 коп., всього - 3 621 176 грн. 97 коп.

Визнання позову частково є правом відповідача за ч. 2 ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України.

При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників сторін господарський суд встановив наступне.

Уповноваженими Держіцінінспекцією особами на виконання завдання прокуратури Кіровоградської області здійснена перевірка з питання додержання ВАТ "Кіровоградгаз" вимог законодавства щодо ціноутворення у 2005-2006 роках, в тому числі правомірності нарахування цільової надбавки до тарифу за природний газ для всіх груп споживачів, встановлення фактів необґрунтовано одержаної виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, результати якої оформленої актом № 890 від 30.10.06.

Згідно із таким актом перевірки, внаслідок безпідставного завищення граничних цін на природний газ для споживачів, за рахунок додавання цільової надбавки до діючих граничних тарифів на природний газ в розмірі 2 проценти ВАТ "Кіровоградгаз" необґрунтовано стягнуто зі споживачів: за період з 15.06.06 по січень 2006 р. - 470 166 грн. 09 коп., за період з січня 2006 р. по вересень 2006 р. - 945 059 грн., що на думку Держцінінспекції є порушенням порядку встановлення цін на природний газ - п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)", ст. ст. 9, 10 "Про ціни і ціноутворення".

На підставі акту перевірки № 890 від 30.10.06, Держінспекцією з контролю за цінами з посиланням до ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", п.п. 3.1, 3.4 Інструкції "Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами", затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.01 за № 1047/6238 (далі по тексту - Інструкція), прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 43 від 06.11.06, за яким підлягають вилученню у ВАТ "Кіровоградгаз" в доход державного бюджету 1 415 225 грн. 09 коп. необґрунтовано одержаної виручки за порушення державної дисципліни цін та штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки - 2 830 450 грн. 18 коп.

Відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Держцінінспекцією визнаний позов в тій частині, що сума 624 525 грн. 30 коп., в тому числі 208 175 грн. 10 коп. - сума порушення, 416 350 грн. 20 коп. - сума штрафу, застосована до ВАТ "Кіровоградгаз" як економічна санкція у рішенні № 43 від 06.11.07 без урахування строків застосування адміністративно-господарських санкцій.

Згідно ч. 3 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.

У разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом, як то встановлено ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути прийнята постанова про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до ст. 164 Кодексу адміністративного судочинства України.

Господарський суд приймає часткове визнання позову Держцінінспекцією.

Так як від осіб, які беруть участь у справі не надходило клопотання про прийняття судом до закінчення судового розгляду постанови щодо частини вимог, господарський суд не застосував у даному судовому провадженні ст. 164 Кодексу адміністративного судочинства України.

Після часткового визнання позову відповідачем і прийняття його судом, господарський суд вирішує спір стосовно скасування рішення відповідача щодо суми порушення - 1 207 058 грн. 99 коп., штрафу - 2 414 117 грн. 98 коп., всього - 3621176 грн. 97 коп.

За ст. 92 Конституції України виключно Законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування, податки і збори.

За ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування" ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування; розмір і механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" установлений збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності у розмірі 2 відсотків із зазначенням того, що порядок справляння збору встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У ст. 1 Закону України "Про систему оподаткування", ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" йдеться про затверджений і діючий тариф на природний газ та справляння збору у вигляді цільової надбавки та такого тарифу для споживачів усіх форм власності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442 затверджений "Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ", відповідно до п. 2 якого об'єктом обчислення збору є вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення - на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу; платниками є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

У викладеній нормі йдеться не про об'єкт оподаткування, визначення якого містить ст. 6 Закону України "Про систему оподаткування", а про об'єкт обчислення збору - вартість природного газу в обсязі, відпущеному кожній категорії споживачів у звітному періоді, яка визначається на підставі актів приймання-передачі газу, підписаних платником та відповідним споживачем (для населення - на підставі облікових документів), з урахуванням відповідного тарифу.

Суб'єктом обчислення збору є платники такого збору до спеціального фонду державного бюджету - суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які проводять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Кошти збору спрямовуються на надання субвенцій місцевим бюджетам на будівництво газопроводів - відводів та газифікації населених пунктів, у першу чергу сільських.

Висновок Держцінінспекції про порушення ВАТ "Кіровоградгаз" порядку встановлення цін на природний газ є безпідставним.

До повноважень Національної комісії з регулювання електроенергетики України не входить встановлення та регулювання загальнодержавних податків, зборів (обов'язкових платежів).

Її повноваження по регулюванню тарифів, роздрібних та оптових цін, граничних рівнів цін, згідно редакції ст. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 р. № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)", за період, який перевірявся уповноваженими відповідачем особами, змінювалися.

У п. 1.4 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики від 12.08.1999 р. № 1043 "Про затвердження Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності (ліцензійних умов) з постачання природного газу за регульованим тарифом", наведене визначення тарифу на постачання природного газу як тарифу, який забезпечує покриття обґрунтованих витрат ліцензіата на постачання ним природного газу і розміру прибутку, включаючи податки, обов'язкові платежі та відрахування.

Відповідно до Методики розрахунків тарифів на транспортування та постачання природного газу для підприємств з газопостачання та газифікації, затвердженої постановою Національної комісії з регулювання електроенергетики від 04.09.02 № 983, тариф на постачання природного газу - вартість послуг з постачання 1000 кубічних метрів природного газу, яка забезпечує покриття виправданих витрат, отримання обґрунтованого прибутку, сплату податків, обов'язкових платежів та відрахувань ліцензіата.

Діючим тарифом на природний газ у розумінні п. 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ є ціна природного газу для відповідної категорії споживачів без урахування тарифів на його транспортування і постачання споживачам та суми податку на додану вартість.

Як вбачається з наказу Держкомпідприємництва України від 25.08.05 № 74 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.05 за № 1087/11367, тариф на постачання природного газу - встановлений НКРЕ розмір оплати послуг з постачання природного газу за 1000 м. куб. природного газу, ціна природного газу - вартість 1000 куб. м. природного газу, за якою споживачі розраховуються за спожитий природний газ.

Таким чином поняття тарифу (граничного тарифу) на постачання природного газу як вартості послуг з постачання 1000 куб. м. природного газу, визначення якого надане Національною комісією з питань регулювання електроенергетики та діючого тарифу на природний газ як ціни природного газу у п. 1 названого Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442, не є тотожними.

Суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які проводять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів, зобов'язані обчислити збір, виходячи з вартості природного газу, враховуючи відповідний тариф, однак без урахування тарифів на транспортування і постачання споживачам природного газу та суми податку на додану вартість.

Держцінінспекція не довела того, що при проведенні перевірки ВАТ "Кіровоградгаз", обчисленні сум, які вона вважає необґрунтовано одержаною останнім виручкою, нею враховувалося вищевикладене.

Відповідно до редакції ст. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 р. № 1548, що діяла у періоді, за який у ВАТ "Кіровоградгаз" проводилась перевірка Держцініспекцією у ній йшлося про такі граничні рівні цін як

про граничний рівень оптових цін на газ природний, що використовується для потреб населення та бюджетних організацій;

за погодженням з Мінекономіки - граничний рівень оптової ціни на газ природний для підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей та котелень суб'єктів господарювання, в тому числі блочних (модульних) котелень в обсягах, що використовуються на виробництво теплової енергії для населення, бюджетних установ, за умови ведення цими підприємствами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води для зазначених споживачів;

граничні рівні оптових цін підприємств на газ природний, що використовується для потреб населення (у тому числі для населення, що не використовує його для опалення) та бюджетних організацій;

за погодженням з Мінекономіки роздрібні ціни на природний газ для потреб населення, з урахуванням граничних рівнів цін, встановлених для населення Кабінетом Міністрів України.

Тобто, про граничний рівень цін для такої категорії споживачів як промислові споживачі, про яких зазначено у постановах НКРЕ від 14.09.05 № 792, від 27.10.06 № 977, від 29.10.05 № 310, від 21.12.05 № 1151, погоджених з Міністерством економіки, не йдеться у постанові Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 р. № 1548.

Постанова від 16.02.06 № 176, взагалі не погоджена НАЕК з Міністерством економіки України, з Міністерством економіки України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.06 № 605 "Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" зобов'язано НКРЕ у визначеному законодавством порядку встановити граничні рівні ціни за 1 тис. куб. м. реалізованого природного газу населенню, бюджетним організаціям та підприємствам комунальної теплоенергетики з урахуванням податку на додану вартість і збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу, тарифів на його транспортування і постачання:

з 1 липня 2006 р. - в розмірах, що не перевищують:

для населення - 414 грн.; для бюджетних організацій - 648 грн.; для підприємств комунальної теплоенергетики - 686 грн.; з 1 січня 2007 р. - в розмірах, що відповідають економічно обґрунтованому рівню цін.

Таким чином, тільки у постанові Кабінету Міністрів України від 29.04.06 № 605 Національну комісію регулювання електроенергетики зобов'язано у визначеному законодавством порядку встановити граничні рівні цін за 1 тис. куб. м. реалізованого природного газу населенню, бюджетним організаціям та підприємствам комунальної теплоенергетики з урахуванням , в тому числі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу. Тобто, при встановленні Національною комісією з регулювання електроенергетики у визначеному законодавством порядку на виконання названої постанови Кабінету Міністрів України граничних рівнів цін для певної категорії споживачів, перевірка додержання таких граничних рівнів, при реалізації суб'єктами господарювання та їх відокремленими підрозділами, які провадять діяльність з постачання природного газу, є повноваженнями Держцінінспекції.

Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.05 № 442, визначає механізм внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, встановлює об'єкт його обчислення, який не є безпосередньо тарифом на постачання природного газу. За п. 5 такого Порядку контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.

Докази того, що ВАТ "Кіровоградгаз" порушено формування ціни на газ, що поставлявся різним категоріям споживачів, з урахуванням визначення договірної (контрактної) вартості товарів (робіт, послуг) за п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість," відсутні.

Питання формування валових доходів, валових витрат, розрахунок суми прибутку та його оподаткування не входить до повноважень відповідача.

Твердження відповідача у відзиві на позов про те, що віднесення споживачами природного газу, обсяги якого придбані за державними регульованими цінами у період з 01.07.05 по 01.04.06, частини витрат, понесених в результаті сплати розміру збору у вигляді цільової надбавки до валових витрат підприємства, суперечить вимогам п.п. 1.20.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" в обґрунтування своїх заперечень є безпідставним, оскільки позивач при здійсненні постачання природного газу не є споживачем.

За ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Держцінінспекцією не доведено, що сума 1 415 225 грн. 09 коп. як і сума 1 207 058 грн. 99 коп. є необґрунтовано одержаною сумою виручки внаслідок порушення ВАТ "Кіровоградгаз" порядку встановлення і застосування цін на газ природний, тобто не доведена правомірність прийняття рішення № 43 від 06.11.06.

Позов про скасування рішення Держцінінспекції від 06.11.06 № 43 про вилучення у ВАТ "Кіровоградгаз" в доход державного бюджету 1 415 225 грн. 09 коп., та штрафу у сумі 2 830 450 грн. 18 коп. підлягає задоволенню господарським судом.

Судові витрати позивача по сплаті ним 3 грн. 40 коп. судового збору відшкодовуються йому з державного бюджету.

Про повернення судового збору, сплаченого за платіжним дорученням № 25 від 05.01.07, ВАТ "Кіровоградгаз" має право подати клопотання відповідно до ч. 2 ст. 89 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ч. 1 ст. 94, ч. ч. 1, 2, 3 ст. 160, ст. 163, п. 6 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області № 43 від 06.11.06.

3. Присудити з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кіровоградгаз" (адреса: 25006, м. Кіровоград, вул. Володарського, 67; і. к. 03365222) 3 грн. 40 коп. судового збору.

4. Виконавчий лист про стягнення судового збору видати за заявою позивача після набрання судовим рішенням законної сили..

5. Після одержання заяви позивача про видачу виконавчого листа направити виконавчий лист про стягнення судового збору до державної податкової адміністрації у Кіровоградській області.

6. Копії постанови направити сторонам, прокуратурі Кіровоградської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але не була у встановлений строк подана апеляційна скарга, постанова набирає чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області.

Судді Н. В. Болгар

О. Б. Шевчук

Ю. І. Хилько

підписана 11.10.07