Рішення від 06.04.2022 по справі 204/1119/22

Справа № 204/1119/22

Провадження № 2/204/1207/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2022 року м. Дніпро

Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого - судді Черкез Д.Л.,

за участю секретаря судового засідання Старостенко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпрі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, визнання незаконним та скасування рішення об'єднаної житлової комісії, поновлення на квартирному обліку, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2022 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , в якій просив: визнати протиправною діяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку відповідно до протоколу засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 22 листопада 2021 року № 10; визнати незаконним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 22 листопада 2021 року за № 1061 «про затвердження протоколу засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 » в частині зняття з квартирного обліку як потребуючого поліпшення житлових умов підполковника ОСОБА_1 ; визнати незаконним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 в частині зняття з квартирного обліку як потребуючого поліпшення житлових умов підполковника ОСОБА_1 , оформлене протоколом засідання від 22 листопада 2021 року № 10, який затверджено наказом командира військової частини НОМЕР_1 22 листопада 2021 року за № 1061; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 поновити на квартирному обліку військовослужбовців, підполковника запасу ОСОБА_1 , який потребує поліпшення житлових умов за датою зарахування на квартирний облік в загальній черзі з 01.10.1999 року та першочерговій черзі з 01.10.2015 року списку станом на 01.01.2022 року зі збереженням часу перебування на квартирному обліку. В обґрунтування позову зазначено, що позивач ОСОБА_1 є підполковником запасу та колишнім начальником адміністративного відділу - секретарем військової ради, звільнений наказом від 28 липня 2017 року № 248 командувача Сухопутних військ з військової служби у запас за підпунктом «ї» пункту 1 частини восьмої цієї ж статті (які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу). Станом на день звільнення з військової служби позивач перебував на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовій частині НОМЕР_1 складом сім'ї одна особа, а також у списках осіб які мають право на першочергове отримання житлових приміщень. Житлом за рахунок Міністерства оборони України не забезпечувався. Вислуга років позивача у Збройних Силах становить 23 роки 01 місяць, пільгова 24 роки 04 місяці. Має посвідчення, яке надає право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій. З 01 жовтня 1999 року позивач перебував на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_2 . Відповідно до списків від 01.04.2021р., які містились на офіційному вебсайті Міністерства оборони України дата зарахування на квартирний облік 01.10.1999р., позивач перебував в загальній черзі під номером 104, та 144 в першочерговій черзі, дата зарахування 01.10.2015р. Відповідно до списків станом на 01.01.2022р. дані позивача відсутні, черга у зазначених списках ведеться за датою зарахування на квартирний облік, а саме з 01.10.1999р., - загальна черга, та 01.10.2015р. першочергова черга на сьогодні значно зменшилась. 13 грудня 2021 року позивач отримав лист від 25.11.2021р. з витягом з Протоколу засідання об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 від 22.11.2021р. № 10, та витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.11.2021р. № 1061 із зазначенням, що позивач був знятий з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 на підставі того, що він був звільнений з лав Збройних Сил України наказам командувача Сухопутних військ Збройних сил України (по особовому складу) від 28 липня 2017р. №248 у запас за підпунктом «ї» пункту 1 частини 8 (які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу) ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з 31 серпня 2017 року виключені із списків особового складу частини. Вважає рішення житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 10 від 22.11.2021р, та наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 22.11.2021р. № 1061, затверджений ОСОБА_2 - незаконними. Наразі позивач мешкає у АДРЕСА_1 , що є службовим приміщенням, виданим на підставі спеціального ордеру № 78 від 28.03.2017р. Позивача звільнено з військової служби саме у запас, він має вислугу на військовій службі 20 років і більше. При цьому, згідно з законодавством України держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями, і зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених житловим законодавством і в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Тобто, військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на залишення на квартирному обліку до отримання ними житла у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, прямо передбачених пунктом 30 Порядку № 1081. Посилання на зняття позивача з квартирного обліку при воїнській частині НОМЕР_1 у зв'язку із звільненням у запас не передбачено законодавством. Втрата житла є найбільш крайньою формою втручання у право на повагу до житла. У зв'язку з викладеним позивач звернувся до суду з даним позовом.

В судове засідання представник позивача - ОСОБА_3 не з'явилась, надала до суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити, проти розгляду справи у заочному порядку не заперечувала.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Згідно ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

У зв'язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що підполковник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обіймав посаду начальника адміністративного відділу - секретаря військової ради управління оперативного командування «Схід» та був звільнений наказом командуючого Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 28 липня 2017 року № 248 з військової служби у запас за підпунктом «ї» пункту 1 частини восьмої (які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу) статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (а.с. 22).

Також, підполковник ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим 30 березня 2015 року (а.с. 13), в періоди з 26 липня 2014 року по 01 жовтня 2014 року, з 10 лютого 2016 року по 13 травня 2016 року, з 15 серпня 2016 року по 05 листопада 2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях, що підтверджується довідкою № 342 від 25 листопада 2016 року, виданою Військовою частиною НОМЕР_1 (а.с. 21).

Наказом командира військової частин НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 188 від 31 серпня 2017 року підполковника ОСОБА_1 з 31 серпня 2017 року виключено зі списків особового складу частини, знято з усіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Соборного РВК м. Дніпро, вислуга років у Збройних Силах становить: календарна - 23 роки 01 місяць, пільгова - 24 роки 04 місяці (а.с. 19).

ОСОБА_1 взятий на військовий облік осіб офіцерського складу запасу в ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Тимчасовим посвідченням офіцера запасу № 3/1659, виданим тво військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04 вересня 2017 року (а.с. 18).

25 лютого 2022 року на виконання Указу Президента від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» ОСОБА_1 Соборним районним територіальним центром комплектування і соціальної підтримки (м. Дніпро) призвано у Збройні Сили України до команди А378-10, що підтверджується довідкою № 970 від 16 березня 2022 року, виданою Соборним районним територіальним центром комплектування і соціальної підтримки (м. Дніпро) (а.с. 34).

З довідки № 205 від 14 липня 2004 року, виданої Дніпропетровською квартирно-експлуатаційною частиною району, вбачається, що ОСОБА_1 з 01 жовтня 1999 року перебував на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_2 , а також у списках осіб, які мають право на першочергове, позачергове отримання жилих приміщень (а.с. 15).

У довідці № 714 від 02 квітня 2014 року, виданій Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом, також зазначено, що ОСОБА_1 на квартирному обліку знаходився з 01 жовтня 1999 року. У період з 04 травня 2004 року по 01 липня 2013 року проходив військову службу в Дніпропетровському обласному військовому комісаріаті. Житловою площею за рахунок Міністерства оборони України не забезпечувався (а.с. 16).

Згідно довідки № 61 від 27 травня 2014 року, виданої Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпропетровська, підполковник ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку у Дніпропетровському обласному військовому комісаріаті з 01 жовтня 1999 року по 08 листопада 2013 року складом сім'ї одна особа, а також у списках осіб, які мають право на першочергове, позачергове отримання житлових приміщень. Житлом за рахунок Міністерства оборони України не забезпечувався (а.с. 17).

Отже, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01 жовтня 1999 року перебував на квартирному обліку.

Згідно даних з офіційного вебсайту Міністерства оборони України (https://www.mil.gov.ua) вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебував у «Списках загальної черги військовослужбовців, які перебувають на квартирному обліку, станом на 01.04.2021 року», в яких датою зарахування на квартирний облік зазначено 01 жовтня 1999 року, а датою внесення до списків на пільгових засадах, першочергова - 01 жовтня 2015 року.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до абз. 1 п. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У абзаці 4 пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях після звільнення та членів їх сімей визначає Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081.

У пункті 3 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081 (далі - Порядок № 1081), визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання проводиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Як вже було зазначено вище, позивач ОСОБА_1 на момент звільнення з військової служби у запас та виключення зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 мав вислугу на військовій службі більше 20 років.

28 березня 2017 року підполковнику ОСОБА_1 , який на той час проходив службу у Військовій частині НОМЕР_1 , Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпро було видано Спеціальний ордер № 78 на жилу площу в гуртожитку, яким надано право на зайняття з сім'єю з 1 особи жилої площі в гуртожитку Гвардійський по АДРЕСА_1 , розміром 11,5 кв.м. (а.с. 20).

Однак, незважаючи на те, що позивач ОСОБА_1 має вислугу на військовій службі більше 20 років, житло для постійного проживання йому так і не було надано та він продовжував перебувати на квартирному обліку.

З Витягу з протоколу засідання об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 (військова частина НОМЕР_1 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , 5 військовий оркестр, Дніпропетровський медіа-центр МО України, 1242 центр реалізації договорів Генерального штабу ЗС України, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України) № 10 від 22 листопада 2021 року (а.с. 24-26) вбачається, що на засіданні вказаної житлової комісії було прийнято рішення зняти з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 підполковника запасу ОСОБА_1 у зв'язку зі звільненням в запас за підпунктом «ї» пункту 1 частини восьмої (які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу) статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Листом Голови об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 25 листопада 2021 року № 29/11/23 ОСОБА_1 було повідомлено про те, що він знятий з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 . Дане рішення обумовлене тим, що ОСОБА_1 був звільнений з лав Збройних Сил України у запас за підпунктом «ї» пункту 1 частини восьмої (які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу) статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з 31 серпня 2017 року виключений зі списків особового складу частини. Роз'яснено право звернутись до суду для оскарження даного рішення (а.с. 23).

Не погоджуючись з рішенням щодо зняття з квартирного обліку, посилаючись на незаконність такого рішення, у лютому 2022 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Так, згідно з пунктом 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас за станом здоров'я або якщо вони на час звільнення мають вислугу військової служби не менше 20 років, або у відставку, а також у зв'язку зі скороченням штатів чи проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і відповідних квартирно-експлуатаційних органах та користуються правом позачергового одержання житла. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Військовослужбовці, які набули право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», залишаються на такому обліку та користуються правом позачергового одержання житла.

Підстави для зняття військовослужбовців з житлового обліку передбачені пунктом 30 Порядку № 1081. Відповідно до цього пункту, військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Статтею 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено два види звільнення військовослужбовців з військової служби: а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.

Такої умови для зняття з квартирного обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, як припинення військової служби за підставі підпункту «ї» пункту 1 частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» не містить ні Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ні Закон України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей», ні Порядок № 1081, ні Інструкція з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затверджена наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року № 380 (у редакціях, що діяли на час виникнення спірних правовідносин).

Отже, з аналізу вищевказаних норм вбачається, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на залишення на квартирному обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, прямо передбачених пунктом 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями № НОМЕР_6 .

Вказані висновки повністю узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 22 вересня 2021 року по справі № 740/3917/20.

Під час розгляду вказаної справи судом встановлено, що позивача ОСОБА_1 звільнено з військової служби саме у запас, він має вислугу на військовій службі більше 20 років.

Будь-яких законних підстав для зняття позивача ОСОБА_1 з квартирного обліку під час розгляду вказаної справи судом не встановлено.

При цьому, прийнятими нормативно-правовими актами держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями, і зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених житловим законодавством і в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи все вищенаведене, оскільки військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на залишення на квартирному обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, з урахуванням того, що законні підстави для зняття позивача ОСОБА_1 з квартирного обліку на час прийняття оскаржуваного рішення були відсутні, суд приходить до висновку, про протиправність дій об'єднаної житлової комісії при Військовій частині НОМЕР_1 щодо зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку відповідно до протоколу засідання об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 (військова частина НОМЕР_1 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , 5 військовий оркестр, Дніпропетровський медіа-центр МО України, 1242 центр реалізації договорів Генерального штабу ЗС України, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України) від 22 листопада 2021 року № 10, а отже такі дії слід визнати протиправними та позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають задоволенню.

З цих же підстав слід визнати протиправним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 (військова частина НОМЕР_1 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , 5 військовий оркестр, Дніпропетровський медіа-центр МО України, 1242 центр реалізації договорів Генерального штабу ЗС України, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України), оформлене протоколом № 10 від 22 листопада 2021 року, який затверджено наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 1061 від 22 листопада 2021 року, в частині зняття підполковника ОСОБА_1 з квартирного обліку як особи, яка потребує поліпшення житлових умов, а отже позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині також підлягають задоволенню.

Судом також встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 1061 від 22 листопада 2021 року «Про затвердження протоколу засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 » було затверджено протокол засідання об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 від 22 листопада 2021 року № 10. Контроль за виконанням наказу та внесенням змін в облікові документи особового складу, які перебувають на квартирному обліку при військовій частині НОМЕР_1 , та оформлення всіх необхідних документів покладено на голову об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 (а.с. 27).

Оскільки під час розгляду даної справи суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування рішення об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 , оформленого протоколом № 10 від 22 листопада 2021 року, який затверджено наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 1061 від 22 листопада 2021 року, в частині зняття підполковника ОСОБА_1 з квартирного обліку як особи, яка потребує поліпшення житлових умов, то слід також визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 1061 від 22 листопада 2021 року «Про затвердження протоколу засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 » в частині, що стосується затвердження протоколу засідання об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 від 22 листопада 2021 року № 10 про зняття підполковника ОСОБА_1 з квартирного обліку як особи, яка потребує поліпшення житлових умов.

Дії відповідача щодо зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку, як особи, яка потребує поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання є порушенням прав позивача, відповідних гарантій у процесі прийняття рішення щодо права на житло чи права на одержання компенсації за належне для отримання жиле приміщення.

Також, такі дії відповідача прямо порушують конституційне право позивача на житло, передбачене статтею 47 Конституції України, та гарантії, визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

При цьому, відповідно до статті 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Отже, під час розгляду справи знайшов підтвердження факт порушення прав позивача діями відповідача, яке підлягає судовому захисту, у зв'язку з чим необхідно також зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 поновити підполковника запасу ОСОБА_1 на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов за датою зарахування на квартирний облік в загальній черзі з 01 жовтня 1999 року та першочерговій черзі з 01 жовтня 2015 року зі збереженням часу перебування на квартирному обліку, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині також підлягають задоволенню.

Саме такий спосіб захисту, на переконання суду, призведе до поновлення гарантованих законом прав позивача та їх ефективного захисту.

Таким чином, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Згідно з ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що позовні вимоги задоволенні, а позивач на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» був звільнений від сплати судового збору, то з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір за позовними вимогами немайнового характеру у розмірі 992,40 грн.

На підставі ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року № 1081, та керуючись 2, 4, 76-81, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273, 280-282 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, визнання незаконним та скасування рішення об'єднаної житлової комісії, поновлення на квартирному обліку - задовольнити.

Визнати протиправними дії об'єднаної житлової комісії при Військовій частині НОМЕР_1 щодо зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку відповідно до протоколу засідання об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 (військова частина НОМЕР_1 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , 5 військовий оркестр, Дніпропетровський медіа-центр МО України, 1242 центр реалізації договорів Генерального штабу ЗС України, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України) від 22 листопада 2021 року № 10.

Визнати протиправним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 (військова частина НОМЕР_1 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , 5 військовий оркестр, Дніпропетровський медіа-центр МО України, 1242 центр реалізації договорів Генерального штабу ЗС України, Державного підприємства обслуговування повітряного руху України), оформлене протоколом від 22 листопада 2021 року № 10, який затверджено наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 22 листопада 2021 року № 1061, в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку як особи, яка потребує поліпшення житлових умов.

Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 1061 від 22 листопада 2021 року «Про затвердження протоколу засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 » в частині, що стосується затвердження протоколу засідання об'єднаної житлової комісії при військовій частині НОМЕР_1 від 22 листопада 2021 року № 10 про зняття підполковника ОСОБА_1 з квартирного обліку як особи, яка потребує поліпшення житлових умов.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 поновити підполковника запасу ОСОБА_1 на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов за датою зарахування на квартирний облік в загальній черзі з 01 жовтня 1999 року та першочерговій черзі з 01 жовтня 2015 року зі збереженням часу перебування на квартирному обліку.

Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ - НОМЕР_7 ) судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні, 40 копійок) на користь держави.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Д.Л. Черкез