Рішення від 14.04.2022 по справі 560/3028/22

Справа № 560/3028/22

РІШЕННЯ

іменем України

14 квітня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача в якому просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341) від 20.01.2022 року щодо відмови ОСОБА_1 у переході на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код ЄДРПОУ 21318350) призначити ОСОБА_1 з 18.01.2022 року пенсію держслужбовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного у довідках Меджибізької селищної ради від 13 січня 2022 року № 37, від 13 січня 2022 року № 38, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 з 20.06.1974 року по 14.03.1990 року на посаді секретаря Требуховецької сільської ради та з 15.03.1990 року по 25.11.2015 року на посаді голови Требуховецької сільської ради.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 10.03.2006 року їй була призначена пенсія за віком згідно із Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а з 15.06.2018 року її переведено на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

18 січня 2022 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з проханням призначити їй пенсію державного службовця, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 20.06.1974 року по 14.03.1990 року на посаді секретаря Требуховецької сільської ради та з 15.03.1990 року по 25.11.2015 року на посаді голови Требуховецької сільської ради.

Оскільки 18.01.2022 року спеціаліст пенсійного фонду прийняла у позивача лише копії довідок про заробітну плату, тому 31.01.2022 року позивач подала чергову заяву до якої приєднала оригінали довідок.

20.01.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за результатами розгляду заяви позивача прийняло рішення № 968100125412, яким відмовило їй у переведенні на інший вид пенсії.

Рішення пенсійного органу мотивоване тим, що з 01.05.2016 року, дати набрання чинності законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, право на призначення пенсій відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII мають тільки особи, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Починаючи із 4 липня 2001 року, дати набрання чинності Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 року № 2493-III, посада голови сільської ради віднесена до категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців, тому період роботи на такій посаді не може бути зарахований до стажу державної служби.

За відсутності стажу державної служби, відсутні правові підстави для переведення позивача на пенсію державного службовця.

Позивач не погоджується з рішенням відповідача, оскільки воно суперечить чинному законодавству, тому звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою від 21 лютого 2021 року, Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подала відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Відповідач-Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відзив на позовну вимогу не подав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі.

Для підтвердження заперечень позовних вимог, відповідач-Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві на позовну заву пояснив, що позивач з 10.03.2006 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

З 15.06.2018 року позивач переведена на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

18.01.2022 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення її на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу".

20.01.2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за результатами розгляду заяви позивача прийняло рішення № 968100125412, яким відмовило позивачу у переведенні на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу".

Рішення грунтується на тому, що станом на 01.05.2016 року позивач не перебувала на посаді віднесеній до категорій посад державної служби та не мала 20 років стажу роботи на посадах державної служби.

Крім того, позивач отримувала призначену їй пенсію відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Пенсійне забезпечення посадових осіб органів місцевого самоврядування на дату призначення позивачу пенсії (10.03.2006), здійснювалося у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Оскільки Законом України "Про державну службу" не передбачена можливість перерахунку пенсій в зв'язку із підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, тому довідки Меджибізької селищної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії видані безпідставно.

Враховуючи викладене, відповідач вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, враховує таке.

В судовому засіданні встановлено, що позивач з 20.06.1974 року по 14.03.1990 року працювала на посаді секретаря Требуховецької сільської ради, з 15.03.1990 року по 25.11.2015 року на посаді голови Требуховецької сільської ради.

З 10.03.2006 року позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

З 15.06.2018 року переведена на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

18.01.2022 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою № 95 в якій просила перевести її на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

20.01.2022 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за результатами розгляду заяви позивача прийняло рішення № 968100125412, яким відмовило позивачу у переведенні на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу".

Рішення грунтується на тому, що станом на 01.05.2016 року позивач не перебувала на посадах віднесених до категорій посад державної служби та не мала 20 років стажу роботи на посадах державної служби, оскільки посади осіб органів місцевого самоврядування не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначені Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі-Закон № 889-VIII).

Згідно із пунктом 1 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, цей Закон набрав чинності з 1 травня 2016 року.

Статтею 90 Закону № 889-VIII, встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі-Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пунктів 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 року № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пунктів 8, 11 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частинами 1, 8 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі Закон № 3723-XII), на одержання пенсії державних службовців мають право жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року-страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 14 вересня 2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затвердив "Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб" (далі Порядок № 622).

Пунктами 2, 3 Порядку № 622 встановлено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу":

-мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

-займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пунктів 4-6 Порядку № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,-заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

-посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

-розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

-у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;

-матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Відповідно до пунктів 2, 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу", пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, та пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, правління Пенсійного фонду України постановою від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за № 180/30048, "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", затвердило форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу” пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII “Про державну службу”, що додаються:

-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

-форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідно до частини третьої статті 46 Закону України "Про державну службу", Кабінет Міністрів України постановою від 25 березня 2016 року № 229 затвердив "Порядок обчислення стажу державної служби", (постанова набрала чинності з дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу"-з 1 травня 2016 року).

Частиною 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, визнано такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 "Порядок обчислення стажу державної служби".

Постанова Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 "Порядок обчислення стажу державної служби" (далі Порядок № 283), була прийнята на виконання постанови Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року "Про введення в дію Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Пункт 2 "Порядку обчислення стажу державної служби", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283, доповнено абзацом вищенаведеного змісту постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2001 року № 1435.

Згідно із статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 7 червня 2001 року № 2493-III (в редакції на дату його прийняття, далі Закон № 2493-III), в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад:

-п'ята категорія-посади сільських голів;

-шоста категорія-посади секретарів сільських рад.

Відповідно до частин 3, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі-Порядок № 22-1).

Пунктом 1.1 розділу I Порядку № 22-1 встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії-додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Перелік документів які додаються до заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, встановлений пунктом 2.1 розділу II Порядку № 22-1.

Згідно із пунктами 4.1, 4.3, 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Дослідження змісту наведених правових норм дає суду підстави зробити такі висновки:

1) пенсійне забезпечення державних службовців, починаючи із 1 травня 2016 року здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за виключенням положень п. 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII;

2) з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII;

3) право на одержання пенсії державних службовців мають жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку;

4) для призначення особі пенсії державного службовця, переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII з 1 травня 2016 року, необхідні такі умови:

-на день набрання чинності цим Законом, державний службовець повинен займати посади державної служби та мати не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а саме: необхідно мати 10 років стажу та займати посаду державного службовця на день набрання чинності Законом № 889-VIII;

-на день набрання чинності цим Законом, за державним службовцем зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, у разі якщо на день набрання чинності цим Законом він має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а саме: на день набрання чинності цим Законом, у разі якщо особа не займає посаду державного службовця, такій особі необхідно мати не менш як 20 років стажу державного службовця;

-стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством;

5) для переведення з одного виду пенсії на інший, особі необхідно подати заяву та документи перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1.

Аналізуючи в сукупності встановлені у справі обставини та надаючи їм правову оцінку відповідно до норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позов в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.01.2022 року про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 18.01.2022 року із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 з 20.06.1974 року по 14.03.1990 року на посаді секретаря Требуховецької сільської ради та з 15.03.1990 року по 25.11.2015 року на посаді голови Требуховецької сільської ради, підлягає задоволенню з таких підстав:

-позивач досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

-позивач має достатньо страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV;

-періоди роботи ОСОБА_1 з 20.06.1974 року по 14.03.1990 року на посаді секретаря Требуховецької сільської ради та з 15.03.1990 року по 25.11.2015 року на посаді голови Требуховецької сільської ради, необхідно зарахувати позивачу до стажу державної служби, оскільки такі посади на яких вона працювала відносяться до посад державної служби відповідно до пункту 2 Порядку № 283;

-станом на 1 травня 2016 року позивач не перебувала на державній службі, але мала стаж такої служби не менше 20 років, що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці;

-позивач подала заяву від 18.01.2022 року про переведення її з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII.

Що стосується позовних вимог позивача в частині обчислення розміру пенсії державного службовця за віком із врахуванням заробітної плати, зазначеної у довідках Меджибізької селищної ради від 13 січня 2022 року № 37, від 13 січня 2022 року № 38, суд приходить до такого висновку.

Відповідно до частини 8 статті 21 Закону № 2493-III, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Стаття 37-1 Закону № 3723-XII, якою встановлювався порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців скасована в зв'язку із прийняттям Закону № 889-VIII.

Законом № 889-VIII не передбачено обов'язок пенсійних органів щодо проведення перерахунку призначених пенсій державних службовців у разі збільшення заробітної плати працюючих державних службовців.

Оскільки позивач з 10.03.2006 року по 15.06.2018 року отримувала пенсію, призначену та обчислену їй як посадовій особі органу місцевого самоврядування відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, суд вважає, що обчислення пенсії при переведенні її на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону № 889-VIII, необхідно провести за довідками про розмір її заробітної плати які знаходяться у матеріалах пенсійної справи на дату призначення їй пенсії відповідно до Закону № 2493-III, тобто 10.03.2006 року.

Врахування довідок Меджибізької селищної ради від 13 січня 2022 року № 37, та від 13 січня 2022 року № 38 при обчисленні розміру пенсійних виплат у разі переведення позивача з одного виду пенсії на інший, призведе до фактичного перерахунку пенсії державного службовця в зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати державних службовців, що суперечить вимогам чинного пенсійного законодавства.

Таким чином у задоволенні позову в частині, де позивач просить у разі переведення її на пенсію державного службовця при обчисленні розміру пенсійних виплат, зобов'язати пенсійний орган взяти до уваги довідки про розмір заробітної плати, видані Меджибізькою селищною радою від 13 січня 2022 року № 37, від 13 січня 2022 року № 38, необхідно відмовити.

Суд, при вирішенні спору не бере до уваги пояснення позивача в частині, наведені у позовній заяві та пояснення відповідача в частині, наведені у відзиві на позовну заяву, оскільки вони заперечуються обставинами, встановленими в судовому засіданні.

Аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.01.2022 року № 968100125412, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 з 20.06.1974 року по 14.03.1990 року на посаді секретаря Требуховецької сільської ради та з 15.03.1990 року по 25.11.2015 року на посаді голови Требуховецької сільської ради.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 18.01.2022 року із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII із врахуванням при обчисленні розміру пенсійних виплат матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 станом на 10.03.2006 року без врахування при обчисленні розміру пенсійних виплат довідок про розмір заробітної плати Меджибізької селищної ради від 13 січня 2022 року № 37, та від 13 січня 2022 року № 38 .

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 992,40 грн., (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,м. Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7,Житомир,10000 , код ЄДРПОУ - 13559341)

Головуючий суддя В.К. Блонський