01032, м. Київ - 32, вул. Комінтерну, 16.
тел. 230-31-77
про відмову у відкртті провадження в адміністративній справі
"08" жовтня 2007 р. № 02-03/
Суддя Наріжний С.Ю., розглянувши матеріали
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, м. Б. Церква
до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Київській оласті, м. Київ
про визнання незаконною та скасування постанови,
встановив:
До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Управління праці та соціального захисту населення Білоцерківської міської ради до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Київського обласного управління юстиції про визнання незаконною та скасування постанови від 06.07.2007 р. №19/4 "Про арешт коштів" при примусовому виконанні виконавчого листа №2-а-1272 від 06.04.2007 р. Білоцерківського міськрайонного суду Київської області.
Вказана заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Статтею 181 КАС України встановлено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Тобто ст. 181 КАС України є підставою для подання позову про оскарження бездіяльності органів державної виконавчої служби, якщо не встановлено інший порядок оскарження такої бездіяльності.
Проте, в даному випадку ст.ст. 383, 384 ЦПК України встановлено інший порядок оскарження дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби при примусовому виконанні виконавчих листів судів загальної юрисдикції згідно яких учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи. Скаргу може бути подано до суду безпосередньо або після оскарження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби до начальника відповідного відділу державної виконавчої служби. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ. Про подання скарги суд повідомляє відповідний відділ державної виконавчої служби не пізніше наступного дня після прийняття її судом.
Таким чином у випадку бездіяльності або неправомірних дій органів державної виконавчої служби при примусовому виконанні виконавчих листів судів загальної юрисдикції стягувач повинен звернутися зі скаргою до суду який видав виконавчий лист в порядку ст.ст. 383, 384 ЦПК України, а не з адміністративним позовом в порядку ст. 181 КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в пордяку адмінітсративного судочинства.
На підставі наведеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Київської області
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Суддя Наріжний С.Ю.