Постанова від 16.06.2010 по справі 2а-2426/10/0670

справа № 2а-2426/10/0670

категорія 2.11.8

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2010 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кузьменко Л.В.,

при секретарі - Маленівському А.О.,

за участю представників позивача та представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Підприємства облспоживспілки "Будгоспторг" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій нечинним,-

встановив:

В квітні 2010 року підприємство облспоживспілки "Будгоспторг" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі. Просило визнати нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідача від 25 березня 2010 року за № 0004202302,яким за відсутність ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації до позивача застосовано штрафні санкції в сумі2162,98 грн .

В обгрунтування позову позивач зазначив, що підприємство здійснює бухгалтерський облік відповідно до вимог Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Інструкції про застосування книжково-журнальної форми бухгалтерського обліку в організаціях і підприємствах споживчої кооперації, Правил оформлення товарів за готівки у підприємствах, об"єднаннях системи Центральної спілки споживчих товариств та інших нормативних документів. Оформлення і рух обліку товарів та готівки на підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування в системі споживчої кооперації здійснюється шляхом подання товарно-грошових звітів та ведення книги надходження товарів, записи в яку вносяться відразу після прийняття товарів на підставі прибуткових документів. Позивач стверджує, що на момент перевірки весь товар, який знаходився в магазині, облікований в Книзі надходження товарів, всі первинні документи, що підтверджують рух товарів та готівки разом з товарно-грошовими звітами були передані до бухгалтерії підприємства, про що зазначено у відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних запасів станом на 20.03.2010р. та в поясненнях продавця до акту перевірки. Тому висновки податкового органу щодо пущеного підприємством порушення позивач вважає безпідставними.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав, надав письмові заперечення.

Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі направлень від 01.03.2010 року за № 333 та №334 працівниками ДПІ у м. Житомирі було проведено перевірку магазину, який розташований за адресою м. Житомир, площа Житній ринок, 2, та належить підприємству облспоживспілки "Будгоспторг". Перевіркою встановлено порушення вимог п. 12 ст. 3 та ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме, не забезпечено ведення у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів за місцем їх реалізації - в магазині відсутні накладні на отримання товару на суму 1081,49 грн.

За вказане порушення ДПІ у м. Житомирі було прийнято рішення про застосування до ПО "Будгоспторг" штрафних (фінансових) санкцій від 25.03.2010 року за №0004202302 в сумі 2162,98 грн.

З поясненнь позивача, представників позивача та матеріалів справи вбачається, що позивач оспорює рішення податкового органу з тих підстав, що при проведенні перевірки весь товар, який знаходився в магазині був облікований в книзі надходження товарів. Всі первинні документи, що підтверджують рух товарів та готівки разом з товарно-грошовими звітами були подані в бухгалтерію підприємства, яка знаходиться за адресою вул. Ватутіна, 81-а, м. Житомир.

З позицією позивача суд не погоджується з наступних мотивів.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон), суб"єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Відповідно до ст.6 Закону, передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до п.2 ст.3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку. Підпунктом 1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Підпунктами 3, 5 ст.3 цього Закону передбачено, що інформація, яка міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Статтею 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що дія цього Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від організаційно-правових норм і форм власності, а також на представництва іноземних суб"єктів господарської діяльності, які зобов"язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.

Суд погоджується з поясненнями позивача щодо особливостей ведення бухгалтерського обліку в системі споживчої кооперації як то передбачено Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Інструкцією про застосування книжково-журнальної форми бухгалтерського обліку в організаціях і підприємствах споживчої кооперації, Правилами оформлення товарів за готівки у підприємствах, об"єднаннях системи Центральної спілки споживчих товариств та інших нормативних документів. Не заперечує відповідач та погоджується суд і з тим, що оформлення і рух обліку товарів та готівки на підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування в системі споживчої кооперації здійснюється шляхом подання товарно-грошових звітів та ведення книги надходження товарів, записи в яку вносяться відразу після прийняття товарів на підставі прибуткових документів. Проте як встановлено в судовому засіданні працівникам податкового органу продавцем магазину не було надано на перевірку книгу обліку надходження товару, що стверджується поясненнями свідків ОСОБА_1, ОСОБА_2, допитаних в судовому засіданні, копією відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних запасів станом на 20.03.2010р., підписаною без заперечень продавцем ОСОБА_3, її письмовими поясненнями до до акту перевірки та самим актом перевірки, який підписаний останньою без заперечень.

Статтею 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Посилання позивача на те, що всі первинні документи, що підтверджують рух товарів та готівки разом з товарно-грошовими звітами були подані в бухгалтерію підприємства правового значення не мають.

Статтею 21 цього Закону визначено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно було винесено рішення про застосування до позивача штрафних санкцій.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст. ст. 86, 158-163 КАС України, суд,-

постановив:

В задоволенні позову підприємства облспоживспілки "Будгоспторг" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання нечинним рішення ДПІ в м. Житомирі від 25.03.2010 року №0004202302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2162,98 грн. відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя: Л.В. Кузьменко

Повний текст постанови виготовлено: 22 червня 2010 р.

присуджено до стягнення < сума > грн.

матеріальну шкоду < сума > грн.

моральну шкоду < сума > грн.