Постанова від 15.07.2010 по справі 18/330

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

15.07.2010 Справа №18/330

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Ю.І. Хилька, за участю секретаря судового засідання Яриш О.М., розглянувши матеріали адміністративної справи № 18/330

за позовом: департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, м. Київ

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД", смт. Ульянівка Кіровоградської області

про стягнення 245 326, 80 грн.

за участю представників сторін:

від позивача - участі не брали. Про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені.

від відповідача - Баранніков Ігор Володимирович, довіреність б/н від 01.07.2010 року.

час оголошення вступної та резолютивної частини постанови - 11 год. 45 хв.

Суть спору:

Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, м. Київ заявлено позов про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД", смт. Ульянівка Кіровоградської області фінансових санкцій у розмірі 245 326, 80 грн.

Представником відповідача позовні вимоги не визнаються повністю, заявлено усне клопотання про залишення позову без розгляду через повторну неявку в судове засідання представника позивача та невиконання ним вимог суду.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги обгрунтовуються наступним.

Регіональним управлінням Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України у Кіровоградській області 16.01.07 здійснено перевірку товариства з обмеженою відповідальністю „Фірма "Темп ЛТД", за результатами якої було складено акт перевірки від 16.01.07 № 1123/110096-5/21-346/2.

У зазначеному акті перевірки, зафіксовано факт порушення частини сьомої ст.15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями), (далі- Закон України № 481) а саме: оптова торгівля алкогольними напоями без наявності ліцензії на відповідний вид діяльності.

Пунктом 1 статті 15 Закону України № 481 визначено, що оптова торгівля алкогольними напоями може здійснюватись суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності за наявності ліцензії.

При проведенні перевірки 16.01.2007 року діяльності ТОВ „Темп ЛТД" посадовими особами регіонального управління Департаменту у Кіровоградській області встановлено факт реалізації алкогольних напоїв згідно товарно-транспортних накладних на загальну суму 122663,40 грн.

Законом України від 17.11.2006 року № 374-V „Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за ліцензії та акцизного збору на виробництво спиртів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", який набрав чинності з 01.01.2007 року, внесені зміни до статті 15 Закону України № 481, відповідно до якої суб'єкти підприємницької діяльності, які отримали ліцензії на виробництво або імпорт алкогольних напоїв здійснюють поставку цієї продукції підприємствам оптової і роздрібної торгівлі та іншим українським споживачам лише за наявності ліцензії на оптову торгівлю.

Зазначена норма визначає обов'язки учасників правовідносин, які регулюються Законом України № 481, зобов'язує суб'єктів підприємницької діяльності діяти згідно із встановленими у ній правилами, невиконання яких зумовлює юридичну відповідальність.

Сама по собі проплата за певний період дії ліцензії на право здійснення такої діяльності як виробництво алкогольних напоїв не є підставою вважати, що оптова торгівля виробленими суб'єктом господарської діяльності алкогольними напоями може здійснюватися ним без наявності ліцензії на оптову торгівлю.

Відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 17 Закону України № 481, відповідальність за здійснення оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень;

Відповідно до Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України № 481, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790 „Про затвердження Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" на підставі акту перевірки від 16.01.07 № 1123/110096-5/21-346/2 керівником Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України було прийняте рішення про застосування фінансових санкцій від 05.02.07 № 000134, яким на підставі ст.17 Закону України № 481 до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 245 326 грн. 80 коп.

Інформації про виконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій від 05.02.07 № 000134 до позивача у встановлені строки не надійшло.

Відповідач звернувся з адміністративним позовом до господарського суду Кіровоградської області, з вимогою про скасування вищевказаного рішення про застосування фінансових санкцій.

Ухвалою господарського суду від 27.05.2010 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД" до Департаменту з контролю за виробництвом та обігом спитру, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про скасування рішення №000134 від 05.02.2007 року залишено без розгляду. В апеляційному порядку вказана ухвала не оскаржувалась.

Відповідач усно заперечив позовні вимоги, однак письмових пояснень до суду не надав, а заявив клопотання про залишення позову без розгляду через повторну неявку в судове засідання представника позивача на підставі ч.3 ст. 128 КАС України. Господарський суд залишив без задоволення клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки після належного повідомлення про час та місце розгляду справи, позивачем направлялись до суду клопотання про відкладення розгляду справи та повідомлення про причини неприбуття, а на вивлені з боку позивача при цьому порушення закону суд визнає за можливе відреагувати винесенням на адресу позивача окремої ухвали.

Проаналізувавши правовідносини між учасниками спору та надавши їм юридичну оцінку, господарський суд прийшов до переконання про обгрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову повністю.

Такий висновок судом зроблено на підставі наступного.

Департаментом з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів 27.01.07 видана суб'єкту підприємницької діяльності - товариству з обмеженою відповідальністю "Фірма "Темп" ЛТД" ліцензія на бланку серії АА № 807382, яка має реєстраційний номер № 121 і діє з 27.01.05 по 27.01.10. Така ліцензія надає її власникові право на виробництво алкогольних напоїв по діючій нормативній документації. Проплата здійснення одержувачем ліцензії до 27.01.07, а в подальшому - до 27.01.07.

Згідно з частини сьомої ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у редакції, що діяла до 01.01.07, суб'єкти підприємницької діяльності, які отримали ліцензію на виробництво або імпорт алкогольних напоїв або тютюнових виробів, здійснюють поставку цієї продукції підприємствам оптової і роздрібної торгівлі та іншим українським споживачам за наявності ліцензії на оптову торгівлю в межах обсягів власного виробництва (імпорту).

Пунктом 1 ст. 15 названого Закону встановлено положення про те, що оптова торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

З 01.07.07 редакція частини сьомої ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" змінена і суб'єкти підприємницької діяльності, які отримали ліцензії на виробництво або імпорт алкогольних напоїв або тютюнових виробів, можуть здійснювати поставку цієї продукції підприємствами оптової торгівлі і роздрібної торгівлі та іншим українським споживачам за наявності ліцензії на оптову торгівлю.

Регіональним управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України у Кіровоградській області 16.01.07 здійснило перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Темп" ЛТД", за результатами якої склало акт про порушення мст. 15 названого вище Закону - оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії на оптову торгівлю.

Рішенням Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом і обігом підакцизних товарів ДПА України від 05.02.07 № 000134, на підставі даних названого акту перевірки, абзацу п'ятого ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Темп" ЛТД" сплатити на зазначений у рішенні рахунок державного бюджету штраф у сумі 245 326 грн. 80 коп. Таке рішення одержано суб'єктом господарювання 05.02.07.

Позивач не погоджується із рішенням відповідача, вважаючи, що на дату видачі йому ліцензії від 27.01.07 № 121, проплата за яку здійснена до 27.01.07, діяла редакція частини (абзацу) сьомої ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", якою не вимагалася наявність ліцензії на здійснення оптової торгівлі, і згідно з ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальністю особу, тому ним правомірно здійснювалася поставка алкогольної продукції підприємствам оптової і роздрібної торгівлі без будь-яких додаткових умов до настання строку сплати чергового щорічного платежу за ліцензію - до 27.01.07 включно.

Крім того, ст.58 Конституції України включена до розділу ІІ "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина" Конституції України і не має відношення до юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.

Так як редакція ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" з 01.01.07 була змінена, то внесені до неї зміни товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма "Темп" ЛТД" зобов'язано було врахувати. Норма частини (абзацу) сьомого ст. 15 названого Закону приведена у відповідність до норми частини (абзацу) першого цієї статті.

Згідно пункту 10 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України № 481, у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума фінансових санкцій стягується на підставі рішення суду.

Висновок про обгрунтованість позовних вимог також підтверджується оглянутими в судовому засіданні товарно - транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв, згідно яких на ТОВ фірми «Темп ЛТД» відвантажено суб'єктам підприємницької діяльності алкогольні напої (а.с.47-75).

Отже, господарським судом отримано безспірні докази про те, що товариством з обмеженою відповідальністю фірмою «Темп ЛТД», яке розташоване по вул. Леніна, 81 у м. Уляновка Кіровоградської області, у період з 10 по 15 січня 2007 року було реалізовано та відвантажено суб'єктам підприємницької діяльності алкогольних напоїв на загальну суму 122663 гривні 40 копійок.

У відповідності до вимог п. 5 ч. 2 ст. 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:

оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.

На підставі викладеного начальником Департаменту адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів Державної податкової адміністрації України 5 лютого 2007 року було прийнято обгрунтоване рішення №000134 щодо застосування фінансових санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності, юридичної особи - фірми «Темп ЛТД» у розмірі 245 326 гривень 80 копійок, що відповідає 200% від реалізованої продукції у період відсутності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Темп ЛТД" (смт. Ульянівка Кіровоградської області вул. Леніна, 81, код ЄДРПОУ 22213860) на користь Державного бюджету України фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 245326 грн. 80 коп. з перерахуванням на р/р №31115106600091 ВДК у Гайворонському районі, код одержувача 23679744, МФО 823016.

Після набрання судовим рішенням законної сили, за заявою стягувача, буде виданий виконавчий лист.

Сторони мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову в порядку і строки відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України. Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова виготовлена в повному обсязі 16 липня 2010 року.

Суддя