Справа № 560/17004/21
іменем України
14 квітня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" про визнання протиправним та скасування рішення.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Комунального закладу охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи", в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Комунального закладу охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" від 24.06.2021 року про невизнання особою з інвалідністю ОСОБА_1 , що хворіє на хронічну двобічну сенсоневральну приглухуватість.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з консультаційними висновками йому поставлено діагноз двобічна хронічна сенсоневральна приглухуватість. Це зумовило звернення до відповідача для встановлення групи інвалідності. Після проведення обстеження рішенням від 24.06.2021 позивачу протиправно відмовлено у визнанні його особою з інвалідністю.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що на адресу Хмельницької міської медико-соціальної експертної комісії КЗОЗ "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" надійшла посильна документація для проведення медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 . За результатами огляду позивача, проведеного 01.06.2021, та вивчення повного обсягу наданої посильної документації, опитування хворого, об'єктивного обстеження та оцінки стану всіх систем організму, рішенням Хмельницької міської медико-соціальної експертної комісії КЗОЗ "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" медико-експертну справу позивача в порядку заочної консультації направлено на Хмельницьку обласну медико-соціальну експертну комісію. Останньою 22.06.2021 надана рецензія медико-експертної справи ОСОБА_1 , згідно з якою підстав для визнання позивача особою з інвалідністю немає. Після повернення медико-експертної справи до Хмельницької міської медико-соціальної експертної комісії, 24.06.2021 усіма членами комісії одностайно прийнято рішення про невизнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю (не встановлення групи інвалідності). Це рішення мотивоване тим, що на момент огляду захворювання позивача не призвели до ступеню порушення функцій організму та обмеження життєдіяльності, що надає підстави для визнання останнього особою з інвалідністю відповідно до вимог Положення про медико-соціальну експертизу, Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317, Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.09.2011 №561.
До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач просить задовольнити позовні вимоги. Зазначає, що викладені в відзиві заперечення не спростовують наведених у позовній заяві обставин.
До суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що твердження позивача не відповідають дійсним обставинам та вимогам законодавства.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06.12.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.12.2021 позивача звільнено від сплати судового збору за подання позовної заяви. Відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
На адресу Хмельницької міської медико-соціальної експертної комісії КЗОЗ "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" надійшла посильна документація для проведення медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 , а саме: направлення на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) від 07.04.2021; план медичної реабілітації; копія виписки №621/201 від 25.02.2021; копія консультаційного висновку спеціалістів від 26.01.2021; копія аудіограми №2042/19; копія картки обстеження хворого №5813/19; копія консультації від 08.10.2020 та опису вестибулометрії №69764 від 04.12.2020; копія консультативного висновку від 19.02.2020, консультації від 30.01.2020 та опису вестибулометрії №66837 від 02.04.2019; копія консультативного висновку №5813/19 від 31.01.2020; довідка №Д-03-10359 від 02.03.2021; копія паспорта НОМЕР_1 (стор. 1-5, 10, 11); копія опису від 26.03.2019.
За результатами огляду позивача, проведеного 01.06.2021, та вивчення наданої посильної документації, опитування хворого рішенням Хмельницької міської медико-соціальної експертної комісії КЗОЗ "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" медико-експертну справу позивача в порядку заочної консультації направлено на Хмельницьку обласну медико-соціальну експертну комісію.
Згідно з рецензією Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії від 22.06.2021 підстав для визнання позивача особою з інвалідністю немає. Рекомендовано, за наявності згоди ОСОБА_1 , направити останнього на стаціонарне обстеження в умовах ДУ "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України".
Після повернення медико-експертної справи до Хмельницької міської медико-соціальної експертної комісії, 24.06.2021 усіма членами комісії прийнято рішення про невизнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю (не встановлення групи інвалідності). Це рішення, відповідно до пунктів 17 - 19 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 (далі - Положення №1317), внесено до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №1787.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 2 Закону України від 21.03.1991 №875-XII "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон №875-XII) особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Згідно з статтею 3 Закону №875-XII інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Положеннями статті 1 Закону України від 06.10.2005 №2961-IV "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон №2961-IV) визначено, що медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.
Відповідно до статті 3 Закону №875-XII та статті 7 Закону №2961-IV Кабінет Міністрів України затвердив Положення №1317.
Згідно з пунктом 3 Положення №1317 медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (пункт 4 Положення №1317).
За правилами пункту 11 Положення №1317 міські, міжрайонні, районні комісії визначають, зокрема, ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі, реабілітації, реабілітаційний потенціал, групу інвалідності, причину і час її настання, професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, а також ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) працівників, які одержали ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням ними трудових обов'язків.
Кримська республіканська, обласні, центральні міські комісії, зокрема, повторно оглядають осіб, що звертаються для встановлення інвалідності і оскаржили рішення районних, міжрайонних, міських комісій (пункт 12 Положення №1317).
Відповідно до пунктів 17, 19 Положення №1317 медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.
Порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями визначає Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317 (далі - Положення).
Згідно з пунктом 25 Положення рішення комісії може бути оскаржене до суду в установленому законодавством порядку.
Як встановив суд, відповідно до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №1787 ступінь функціональних порушень в даний час не дає підстав для встановлення групи інвалідності. Група інвалідності не встановлена.
При цьому рішення МСЕК приймається після повного медичного обстеження особи і проведення досліджень лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я, на підставі медичних документів та за результатами об'єктивного обстеження особи членами комісії.
Проте суд звертає увагу на те, що вирішення питань щодо визначення міри втрати здоров'я та ступеня обмеження життєдіяльності особи є дискреційним повноваженням відповідних МСЕК, яке суд не може перебирати на себе, оскільки це, з поміж іншого, вимагає наявності медичної освіти та спеціальної підготовки. Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.04.2021 у справі №160/12235/19.
Верховний Суд у постанові від 12.10.2021 у справі №280/4820/19 зазначив, що Верховний Суд неодноразово звертав увагу, що при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення МСЕК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку МСЕК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Визначення конкретного ступеню розладу функцій органів і систем організму та обмеження життєдіяльності людини як критеріїв встановлення інвалідності є дискреційними повноваженнями МСЕК, а тому, суд не вправі втручатися у такі повноваження відповідача.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" про визнання протиправними та скасування рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 )
Відповідач:Комунальний заклад охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" (вул. Пілотська 1 корп. 2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 23562203)
Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк