Рішення від 14.04.2022 по справі 500/882/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/882/22

14 квітня 2022 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Управління МВС у Тернопільській області в особі Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Тернопільській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:

визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Тернопільській області" щодо прирівняння посади ОСОБА_1 заступника начальника відділу-начальника відділення оперативного супроводження відділу внутрішньої безпеки в Тернопільській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України до посади поліцейського-заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП,

зобов'язати Державну установу "Територіальне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Тернопільській області" видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), станом на січень 2016, з прирівнянням його посади на день звільнення з ОВС - заступник начальника відділу-начальник відділення оперативного супроводження відділу внутрішньої безпеки в Тернопільській області Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України до посади поліцейського-заступник начальника відділу, що не входить до складу структурного підрозділу апарату Національної поліції, із зазначенням всіх основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме посадового окладу - 4400,00 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням полковник - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби - 3400,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 660,00 грн та премії у розмірі 88%, що у грошовому виразі становить 9556,80 грн.

Позов обґрунтовано тим, що Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Тернопільській області" позивачу видано довідку №2021/1468 від 03.08.2021 про розмір грошового забезпечення із зазначенням посади "Заступник начальника відділу, що не входить до складу управління".

В жовтні 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо правової підстави зміни посади при звільненні з органів внутрішніх справ із "Заступник начальника відділу, що не входить до складу структурного підрозділу апарату" до посади "Заступник начальника відділу, що не входить до складу управління", на що отримав відповідь за №33/40-2380 від 04.10.2021, що прирівняння його посади при звільненні до тієї, що зазначена у довідці про розмір грошового забезпечення від 03.08.2021, а саме "Заступник начальника відділу, що не входить до складу управління" є правильним.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Від відповідача 09.03.2022 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, оскільки з урахуванням встановлених Постановою №988, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2019 №103 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить на 01.01.2016, за прирівняною посадою поліцейського заступник начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП (VII. 15) до посади на день звільнення зі служби заступник начальника внутрішньої безпеки в Тернопільській області начальник відділення оперативного супроводження служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України в Тернопільській області становить 3100,00 грн.

Крім того, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі №300/1417/19, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 (провадження №857/9647/19), у задоволенні позовних вимог позивача до УМВС України в Івано-Франківській області щодо розміру посадового окладу та премії відмовлено.

Таким чином, при видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій позивачу вищезазначеними доводами та законодавством не передбачено встановлення такого розміру посадового окладу та премії, як вимагає позивач, а наведені докази не є належними та достатніми.

21.03.2022 позивач подав до суду відповідь на відзив.

Представником відповідача 30.03.2022 до суду подано заперечення на відповідь на відзив.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши в сукупності письмові докази та пояснення, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.

Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію за вислугу років, яка йому призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та забезпечення деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

У період з 05.12.1983 по 17.07.1996 проходив службу на різних посадах, які входили до структури УМВС України в Тернопільській області. З 17.07.1996 по 30.12.2007 проходив службу на посадах відділу внутрішньої безпеки в Тернопільській області Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, які до структури УМВС в Тернопільській області не відносились про що вказано у Витягу з Послужного списку колишнього працівника ОВС виданого Ліквідаційною комісією УМВС в Тернопільській області. Остання займана позивачем посада в органах внутрішніх справ посада заступник начальника відділу внутрішньої безпеки в Тернопільській області начальник відділення оперативного супроводження Служби внутрішньої безпеки ГУ ОЗ МВС України. 30.12.2007 був звільнений з органів внутрішніх справ у відставку за п. 65 "а" (за віком) згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, наказом МВС України від 18.12.2007 №1693 о/с. Вислуга на день звільнення складає календарна 26 років 1 місяць 8 днів; пільгова 35 років 4 місяці 4 дні.

На виконання пунктів 3,5 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 УМВС України в Івано-Франківській області виготовило та направило до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідку від 22.03.2018 №3681/8-18 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, згідно якого грошове забезпечення для перерахунку пенсії складається із посадового окладу 4400,00 грн за військовим (спеціальним) званням полковник 2400,00 грн, надбавка за стаж служби 3400,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 660,00 грн та премії у розмірі 88%, що у грошовому виразі становить 9556,80 грн.

Судом встановлено, що позивач 01.07.2019 звертався до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління МВС України в Івано-Франківській області, в якому просив зобов'язати відповідача на заміну довідки від 18.02.2019 №444/8-19 виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) станом на січень 2016 року без обмеження граничного розміру із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах посадового окладу 4400,00 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням полковник 2400,00 грн, надбавка за стаж служби 3400,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень -660,00 грн, та премії у розмірі 88%, що у грошовому виразі становить 9556,80 грн.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.08.2019, у справі №300/1417/19, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Так, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 встановлено, що для з'ясування обставин зміни розміру пенсії позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, на що отримав відповідь від 18.04.2019 за вих. №459/П-15 про те, що у лютому 2019 Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області своїм листом №452/108/05/8-19 довідку від 22.03.2018 №3681/8-18 визнано недійсною, та видано нову уточнюючу довідку від 18.02.2019 №444/8-19 для перерахунку пенсії позивача, в якій посадовий оклад зазначено - 3100,00 грн, а премія - 2,4%.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд виходив з того, що відповідач, при видачі довідки №444/8-19 від 18.02.2019 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

03.08.2021 Державною установою "Територіальне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Тернопільській області" позивачу видано №2021/1468 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за прирівняною посадою поліцейського "Заступник начальника відділу, що не входить до складу управління" в якій зазначено посадовий оклад - 3100,00 грн, оклад за спеціальним званням полковник поліції - 2400,00 грн, надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням) 50% - 2750,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавка за стаж служби) 6082% - 5017,65 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) 15,00% - 465,00 грн, та премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) 51,67% - 7095,66 грн. Усього 20828,31 грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо правової підстави зміни посади при звільненні з органів внутрішніх справ із "Заступник начальника відділу, що не входить до складу структурного підрозділу апарату" до посади "Заступник начальника відділу, що не входить до складу управління".

Листом №33/40-2380 від 04.10.2021 Державною установою "Територіальне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Тернопільській області" позивачу повідомлено, що відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідною вважається посада, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Управління (відділи) внутрішньої безпеки в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі (підпорядковані Департаменту внутрішньої безпеки) функціонували в структурі підрозділів, підпорядкованих МВС, а не в структурі апарату МВС, як стверджує позивач. Посадові оклади працівникам зазначеного підрозділу були встановлені на рівні посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату ГУМВС (УМВС) України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які згідно з діючою на той час структурою також підпорядковувались Міністерству внутрішніх справ.

При призначенні пенсії позивачу у грошовому атестаті №7, виданому на ім'я позивача ВФЗБО УМВС України в Тернопільській області на дату звільнення 30.12.2007, що зберігається у пенсійній справі №1903005582, вказаний посадовий оклад у розмірі 193 грн, що відповідає посаді заступника начальника самостійного відділу УМВС в області згідно з наказом МВС України від 30.06.2005 №501.

При перерахунку пенсії позивачу, за пенсійною справою, зазначений у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 11.06.2012 №3/425 посадовий оклад у розмірі 1310 грн, також відповідає посаді заступника начальника самостійного відділу УМВС України в області згідно з додатком 11 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та згідно з додатком 9 до наказу МВС України від 31.12.2007 №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ".

У той же час посадовий оклад заступника начальника відділу апарату МВС додатком 9 до ПКМУ №1294 та відповідно додатком 4 до наказу МВС №499 встановлювався в межах 1450-1550 грн.

У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №444/8-19 від 18.02.2019, виданій на ім'я позивача Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області, зазначений посадовий оклад у розмірі 3100,00 грн, що теж відповідає посаді заступника відділу, що не входить до складу управління - пункт 6 додатку 4 до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988.

Враховуючи вищевикладене, при прирівнюванні посад в управліннях (відділах) внутрішньої безпеки в ГУМВС (УМВС) України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі (підпорядкованих Департаменту внутрішньої безпеки) до посад поліцейських слід керуватись розділами II та VII Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону №2262-ХІІ, що прирівнюються до посад поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 17.02.2017 №138, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 №348/30216.

Таким чином, у довідці про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року від 03.08.2021 №2021/1468, виданій ДУ ТМО на ім'я позивача також зазначений посадовий оклад 3100,00 грн, а, отже, зміна посади не здійснювалася.

Вважаючи такі дії суб'єкта владних повноважень протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Частиною першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною першою статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-ХІІ. Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Кабінет Міністрів України Постановою №988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, як зазначає позивач.

Відповідно до пункту 2 постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону України "Про національну поліцію" (далі - Закон №580-VIІI) та Постанови №988 МВС видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Пунктом 2 наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додаткам 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява №63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

Відповідно до положень пункту 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Відповідно до положень пункту 12 розділу II Порядку №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

З урахуванням встановлених Постановою №988, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2019 №103 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить на 01.01.2016, за прирівняною посадою поліцейського заступник начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП (VII. 15) до посади на день звільнення зі служби заступник начальника внутрішньої безпеки в Тернопільській області начальник відділення оперативного супроводження служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України в Тернопільській області становить 3100,00 грн.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року №802/2196/17-а.

Також суд зазначає, що листом Департаменту персоналу МВС України від 12.08.2021 №37143/22-2021 у відповідь на запит Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ по Тернопільській області" від 01.07.2021 №33/40-1663 "Про надання роз'яснень щодо правильності прийняття рішення" за аналогічних спірних правовідносин повідомлено таке.

Згідно із пунктом 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 6 Порядку №45 передбачено, що відповідною вважається посада, як за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадовою окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структур органу (організації, установи, військової частини тощо прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Прирівнювання посад колишніх працівників міліції до посад поліцейських для перерахунку пенсій здійснюється на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України від 17 лютого 2017 року №138 "Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2017 року за №348/30216.

Зазначений наказ розробляла робоча група, до складу якої увійшли фахівці кадрових, фінансових, юридичних та пенсійних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, Науково-дослідного інституту МВС, представники ветеранських організацій та інші. Його було погоджено з керівництвом Спільного представницького органу об'єднань профспілок.

До Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських" (далі - Перелік) були включені всі посади осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, передбачені останньою редакцією наказу МВС від 31 грудня 2007 року №499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за №205/14896.

З метою врегулювання питання прирівнювання посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які не увійшли до Переліку, до посад поліцейських з метою подальшого перерахунку пенсій наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04 серпня 2017 року №687 "Про внесення зміни до наказу МВС від 17 лютого 2017 року №138", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 вересня 2017 року за №1085/30953, до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 17 лютого 2017 року №138 було унесено відповідні зміни.

Одночасно повідомлено, що регіональні підрозділи внутрішньої безпеки було виведено з підпорядкування головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті в безпосереднє підпорядкування Управління внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України у вересні 1994 року.

З того часу і до моменту утворення в листопаді 2015 року Національної поліції України структурна приналежність зазначених підрозділів не змінювалася. Вони не входили ні до структури центрального апарату (апарату) Міністерства внутрішніх справ України, ні до структури апаратів ГУМВС, УМВС, а функціонували у структурі підрозділів, підпорядкованих Міністерству, і безпосередньо підпорядковувалися підрозділу внутрішньої безпеки (Управлінню, Департаменту, Службі) центрального апарату (апарату) Міністерства внутрішніх справ України.

При цьому розміри посадових окладів за посадами в регіональних підрозділах внутрішньої безпеки відповідали посадовим окладам за посадами в самостійних підрозділах апаратів ГУМВС (УМВС), незважаючи на те, що вони не входили до їх структури. Відповідними ГУМВС (УМВС) також здійснювалися всі види забезпечення працівників регіональних підрозділів внутрішньої безпеки за місцем дислокації, у тому числі й фінансове.

Тому, при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення колишнім працівникам регіонального підрозділу внутрішньої безпеки УМВС України в Тернопільській області при прирівнюванні посад(и), з яких вони були звільнені з органів внутрішніх справ, до посад поліцейських, слід керуватись розділом VII Переліку.

Крім того суд звертає увагу, що позовні вимоги про зобов'язання Управління МВС України в Івано-Франківській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) позивача станом на січень 2016 року без обмеження граничного розміру із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах посадового окладу 4400,00 грн, окладу за військовим (спеціальним) званням полковник 2400,00 грн, надбавка за стаж служби 3400,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень -660,00 грн, та премії у розмірі 88%, що у грошовому виразі становить 9556,80 грн, були предметом розгляду адміністративної справи №300/1417/19.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 у справі №300/1417/19, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

За нормами частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.08.2019 встановлено, що для з'ясування обставин зміни розміру пенсії позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, на що отримав відповідь від 18.04.2019 за вих. №459/П-15 про те, що у лютому 2019 Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області своїм листом №452/108/05/8-19 довідку від 22.03.2018 №3681/8-18 визнано недійсною, та видано нову уточнюючу довідку від 18.02.2019 №444/8-19 для перерахунку пенсії позивача, в якій посадовий оклад зазначено - 3100,00 грн, а премія - 2,4%.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд виходив з того, що відповідач, при видачі довідки №444/8-19 від 18.02.2019 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

При цьому суд враховує роз'яснення, що викладені у пункті 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Цей же принцип знайшов свій вираз у низці рішень Європейського суду з прав людини, у яких ЄСПЛ неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain); рішення у справі "Серявін та інші проти України").

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з вимогами частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На думку суду відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, покладений на нього обов'язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, виконано та доведено правомірність та законність його дій, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено і підписано 14 квітня 2022 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області" (місцезнаходження: вул. О. Кульчицької, 3, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 08734552).

Головуючий суддя Мартиць О.І.