Ухвала від 08.07.2010 по справі К-10198/08-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" липня 2010 р. м. Київ К-10198/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Амєліна С.Є. -головуючий,

Гуріна М.І.,

Кобилянського М.Г.,

Ліпський Д.В.,

Юрченка В.В.,

секретар судового засідання Кармазін О.Ю.

з участь представника головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області Мартиненко Наталії Василівни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2008 року в справі за позовом ОСОБА_7 до управління Служби безпеки України в Харківській області, головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2007 року ОСОБА_7 звернувся в суд з вказаним адміністративним позовом.

Зазначав, що з 12 грудня 2006 року йому призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», однак при її обчисленні порушені вимоги частини третьої статті 43 вказаного Закону.

Просив зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії з розміру грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням з урахуванням всіх надбавок.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2007 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2008 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, відповідач просить скасування рішення апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом тимчасово виконуючим обов'язки Голови Служби безпеки України від 04 грудня 2006 року № 1863-ос ОСОБА_7 звільнено у відставку на підставі підпункту «в» пункту 65 та підпункту «б»пункту 67 (за станом здоров'я), а наказом першого заступника директора Інституту підготовки слідчих кадрів для Служби безпеки України у складі Національної юридичної академії України ім. Я.Мудрого від 12 грудня 2006 року № 222-ос виключено із списків особового складу.

З 13 грудня 2006 року управлінням Служби безпеки України в Харківській області йому призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

Вирішуючи спір суд першої інстанції виходив з того, що при обчисленні пенсії були дотримані вимоги діючого пенсійного законодавства.

Апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, виходив з того, що при призначенні пенсії були порушені права позивача.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців»від 04 квітня 2006 року назву Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» викладено в такій редакції: «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також викладено в новій редакції й деякі положення Закону, зокрема статтю 43.

Вказані зміни набули чинності з 29 квітня 2006 року. Текст частини третьої статті 43 Закону змін не зазнав.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислювалися з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Статтею 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»встановлений порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, згідно з яким до грошового забезпечення враховуються відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років у розмірах, встановлених за останньою штатною посадою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірі, що визначаються за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому при обчисленні пенсій у розрахунок грошового забезпечення не включаються щомісячні надбавки (доплати), встановлені особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі.

Пунктом 30 статті 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»дію частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»зупинено на 2006 рік.

Проте встановлений статтею 40 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»порядок визначення заробітку (грошового забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців, та вимоги пункту 30 статті 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»щодо зупинення на 2006 рік дії частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»не були скасовані й підлягали застосуванню.

Суб'єкт владних повноважень вирішуючи у грудні 2006 року питання про призначення й обчислення позивачу пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»правильно застосував чинне законодавство з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік».

Суб'єкт владних повноважень діяв в межах наданої компетенції відповідно до вимог законодавства та не порушив пенсійні права позивача.

Згідно вимог вказаних норм права суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого і законного рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_7, а апеляційний суд помилково скасував його.

Відповідно до вимог статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись статтями 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2008 року скасувати, залишивши в силі постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2007 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України за винятковими обставинами протягом одного місяця з дня їх відкриття.

Судді:С.Є. Амєлін

М.І. Гурін

М.Г. Кобилянський

Д.В. Ліпський

В.В. Юрченко