Справа № 352/153/22
Провадження № 3/352/312/22
13.04.2022м. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області в складі судді Гриньків Д.В. розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не ордружений, приватний підприємець,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -
11.02.2022 до Тисменицького районного суду Івано-Франківської області повторно надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 від 01.01.2022 за ст. 124 КУпАП, де зазначено, що 01.01.2022 в 18 год 20 хв на автодорозі Н-10 Стрий-Чернівці 82+700 м поблизу с. Майдан ОСОБА_1 керуючи автомобілем Мерседес, номерний знак НОМЕР_1 , не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем Шкода, номерний знак НОМЕР_2 , який рухався попереду. При ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
23.02.2022, 02.03.2022, 16.03.2022, 30.03.2022 розгляд справи відкладено у зв'язку із неявкою ОСОБА_1 .
В судове засідання призначене на 13.04.2022 ОСОБА_1 не з'явився, його представник адвокат Мушинський В.Т. просив закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності без встановлення вини.
Вислухавши думку представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 245 КУпАП основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що датою виявлення та вчинення адміністративного правопорушення є 01.01.2022.
Одночасно, за змістом частини другої статті 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
При цьому будь-яке поновлення, продовження чи зупинення перебігу таких строків КУпАП не передбачено. Тому, в разі закінчення строків накладення адміністративного стягнення провадження у справі має бути закрито.
Закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії. Після виключення провадження втрачається можливість здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави стверджувати про відсутність у судді необхідності з'ясовувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття справи.
Такий висновок узгоджується з правовим висновком, викладеним в постанові Верховного Суду від 11 липня 2018 року та науково-консультативним висновком НКР при ВАСУ, відповідно до якого під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.
Приписи ст. 247 КУпАП є імперативними і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження, не вирішуючи при цьому жодних інших питань.
При цьому наведена норма не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Таким чином, при вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган взагалі позбавлені можливості досліджувати та вирішувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного проступку.
Отже, при спливі строку накладення адміністративного стягнення провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, а тому, на переконання судді, особа не може бути визнана винною у скоєнні того чи іншого правопорушення за таких обставин.
Таким чином, враховуючи вимоги статті 284 КУпАП, оскільки минуло більше трьох місяців з дня вчинення проступку, який інкримінується ОСОБА_1 , що свідчить про закінчення строків, передбачених ст. 38 КУпАП, провадження у справі слід закрити.
Керуючись статтею 38, пунктом 7 статті 247, пунктом 3 статті 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова судді може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Тисменицького районного суд
Івано-Франківської області Дзвенислава ГРИНЬКІВ