Постанова від 13.04.2022 по справі 631/750/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2022 року

м. Київ

справа № 631/750/17

адміністративне провадження № К/9901/4/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Стрелець Т.Г.,

суддів: Стеценка С.Г., Тацій Л.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу №631/750/17

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Нововодолазького районного суду Харківської області від 06 серпня 2018 року (суд у складі головуючого судді - Мащенко С. В.) та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року (колегія суддів у складі головуючого судді - Катунова В.В., суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є.)

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив:

1.1. визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення йому перерахунку з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» та довідки № 100/34127-2003012649 від 31.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Харківській області, протиправною;

1.2. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. №268», та частково довідки №100/34127-2003012649 від 31.05.2017 року, про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Харківській області, починаючи з 1 січня 2016 року, в повному обсязі одноразово, враховуючи основні та додаткові види грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, а саме: посадовий оклад 3250 грн.; оклад за спеціальним званням, підполковник поліції 2200 грн.; - надбавка за вислугу років, 40% 2180 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 100% 7630 грн.; - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, 10% 325 грн.; - премія у розмірі 196,03% до грошового забезпечення 30551,28 грн. Всього: 46136,28 грн.

2. Позовна заява мотивована тим, що Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області, отримавши його довідку від Ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області, не перерахувало пенсію позивачу.

У своєму повідомленні Пенсійний фонд України вказав, що перерахунок та виплата пенсій відбудеться після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Позивач також вказав, що при виготовленні ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області довідки №100/34127-2003012649 від 31.05.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення не були враховані. Вважає, що розмір його грошового забезпечення повинен становити 46136,28 грн.

Короткий зміст рішення суду І інстанції

3. Рішенням Нововодолазького районного суду Харківської області від 06 серпня 2018 року позовні вимоги задоволено.

Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» та довідки № 100/34127-2003012649 від 31.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Харківській області, - протиправною.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. №268» та частково довідки №100/34127-2003012649 від 31.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Харківській області, починаючи з 1 січня 2016 року, в повному обсязі одноразово, враховуючи основні та додаткові види грошового забезпечення, без обмеження граничного розміру, а саме: посадовий оклад 3250 грн.; оклад за спеціальним званням, підполковник поліції 2200 грн.; - надбавка за вислугу років 40% 2180 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 100% 7630 грн.; - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, 10% 325 грн.; - премія у розмірі 196,03% до грошового забезпечення 30551,28 грн. Всього: 46136,28 грн.

4. Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що відповідач протиправно відмовився здійснити перерахунок пенсії позивача із посиланням на відсутність коштів для такого перерахунку.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

5. Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року скасовано рішення Нововодолазького районного суду Харківської області від 06 серпня 2018 року по справі № 631/750/17 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру.

Прийнято в цій частині нову постанову, якою в цій частині позову відмовлено.

В іншій частині рішення Нововодолазького районного суду Харківської області від 06 серпня 2018 року по справі № 631/750/17 - залишено без змін.

6. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог в частині перерахунку та виплати пенсії без обмеження граничного розміру, суд апеляційної інстанції виходив з того, що така позовна вимога заявлена на майбутнє та на момент прийняття рішення судом немає підстав вважати, що права позивача на визначення розміру пенсії в подальшому будуть порушені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити по справі нове рішення. У задоволенні позову відмовити повністю.

8. Касаційна скарга аргументована тим, що станом на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, підстави для такого перерахунку були відсутні.

Касатор вказує, що надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 7630 грн. та премія у розмірі 196,03% до грошового забезпечення - 30551,28 грн. станом на момент виникнення у позивача права на перерахунок уже не виплачувались, а тому відсутні підстави для врахування їх при здійсненні такого перерахунку.

9. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: cудді-доповідача - Анцупової Т. О., суддів: Кравчука В. М., Стародуба О. П., ухвалою від 21 січня 2019 року відкрив провадження у справі за вказаною касаційною скаргою.

10. У зв'язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Анцупової Т.О. (Рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20.05.2019 №13), призначений повторний автоматизований розподіл судової справи, внаслідок якого для розгляду касаційних скарг сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Стрелець Т.Г., суддів Стеценка С.Г., Тацій Л.В.

11. Позивач надав відзив на касаційну скаргу, в якому просив залишити її без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

12. ОСОБА_1 є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (серія НОМЕР_2 ).

13. Згідно грошового атестату № 8 Лозівського МВ ГУМВС України в Харківській області № 86/20867 від 29.11.2013 року, ОСОБА_1 мав посадовий оклад 1150 гривень на місяць, оклад за спеціальним званням 130 гривень на місяць, відсоткову надбавку за вислугу років у розмірі 35% - 448 гривень на місяць. Вислуга років станом на 01.01.2013 року визначена 20 років 11 місяців 27 днів.

Види грошового забезпечення: посадовий оклад сумі 1150 гривень, оклад за спеціальним званням 130 гривень, надбавка за вислугу років у сумі 448 гривень, надбавка за виконання особливо важливих завдань у сумі 1728 гривень, надбавка до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень у сумі 115 гривень, премія у сумі 7000 гривень, усього нараховано - 10571,23 гривень.

14. 18.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Харківській області про надіслання до управління Пенсійного фонду в Харківській області відповідної інформації про зміни у грошовому утриманні поліцейського, який на теперішній час працює на відповідній посаді, для здійснення перерахунку його пенсії.

15. 17.11.2016 року Головне управління Національної поліції в Харківській області ОСОБА_1 повідомило, що перерахунок пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ буде проводитися після чергового підвищення чи зміні складових грошового забезпечення поліцейських.

16. Згідно довідки про перерахування пенсії пенсіонера МВС ОСОБА_1 , виданої Головним управлінням пенсійного фонду України в Харківській області 15.08.2017 року № 17280, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року складає: посадовий оклад - 1150 гривень, оклад за військове званням 130 гривень, процентна надбавка за вислугу років у розмірі 35% - 448 гривень, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 4017,06 гривень, всього 5745,06 гривень. Основний розмір пенсії 67% грошового забезпечення (вислуга років 24) у розмірі 3849,19 гривень. Підсумок пенсії з надбавками 3849,19 гривень.

17. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» з 01.05.2016 року проведено перерахунок пенсії При цьому враховано: посадовий оклад - 1150 гривень, оклад за військове званням 130 гривень, процентна надбавка за вислугу років у розмірі 35% - 448 гривень, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 4017,06 гривень, всього - 5745,06 гривень. Основний розмір пенсії 67% грошового забезпечення (вислуга років 24) у розмірі 3849,19 гривень. Доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації з 01.10.2012 року 185,06 гривень. Підсумок пенсії з надбавками 4034,25 гривень.

18. Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області подано довідку про грошове забезпечення від 31 травня 2017 року №100/34127-2003012649 для перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до вказаної довідки № 100/34127 - 2003012649 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою Перший заступник начальника начальник слідчого відділення Лозівського МВ ГУ МВС України в Харківській області становить: посадовий оклад 3250,00 гривень; - за спец. Звання ПІДПОЛКОВНИК ПОЛІЦІЇ 2200 гривень; надбавка за вислугу років 2180 гривень; надбавка за роботу з таємними документами 325 гривень, премія 2,65% - 210, 81 гривень. Всього 8165,81 гривень.

19. Головним управлінням Пенсійного фонду в Харківській області на підставі вказаної вище довідки не було здійснено перерахунок пенсії позивачу.

20. 29 серпня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», з урахування Постанови КМУ № 1294 від 7 листопада 2007 року, та частково довідки від 31 травня 2017 року №100/34127-2003012649 виготовленої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, починаючи з 1 січня 2016 року, враховуючи основні та додаткові види грошового забезпечення».

21. Як убачається з відповіді Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області від 08.09.2017 року № 1689/с-14 ОСОБА_1 повідомлено, що перерахунок пенсії осіб начальникового і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», здійснюватиметься виключно на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

22. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.

23. Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

24. 8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ».

25. За правилом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» зазначеного Закону касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

26. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом, а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.

27. Аналізуючи доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі Закон - №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Законом №900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов правильних висновків, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. № 988.

Верховний Суд у постанові від 22 липня 2021 року по справі № 520/3259/19 зазначив, що алгоритм дій уповноважених органів щодо здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розмір грошового забезпечення визначений нормами Порядку №45.

Зокрема, пунктами 2, 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, саме на МВС України як колишнього роботодавця позивача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

28. Колегія суддів звертає увагу, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Харківській області довідку від 31 травня 2017 року №100/34127-2003012649 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.

Проте, в порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_1 після надходження довідки не перерахував.

Суд зауважує, що відповідачем у листі від 08.09.2017 року № 1689/с-14 не заперечувалося право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки від 31 травня 2017 року №100/34127-2003012649 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.

З цього приводу Верховний Суд у зразковій справі 820/6514/17 (№Пз/9901/8/18) вказав, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат. Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Таким чином, бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 є такою, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

29. Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що органи пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, поданих Ліквідаційною комісією ГУ МВС України. Органи пенсійного фонду не вправі самостійно визначати складові грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії, не зазначені у відповідних довідках з місця роботи особи.

Як вбачається зі змісту оскаржуваних судових рішень, суди попередніх інстанцій зобов'язали відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад 3250 грн.; оклад за спеціальним званням, підполковник поліції 2200 грн.; - надбавка за вислугу років 40% 2180 грн.; - надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, 100% 7630 грн.; - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, 10% 325 грн.; - премія у розмірі 196,03% до грошового забезпечення 30551,28 грн.

Разом з тим, згідно наданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області довідки про грошове забезпечення від 31 травня 2017 року №100/34127-2003012649 для перерахунку пенсії позивача розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою Перший заступник начальника начальник слідчого відділення Лозівського МВ ГУ МВС України в Харківській області становить: посадовий оклад 3250,00 гривень; - за спец. Звання ПІДПОЛКОВНИК ПОЛІЦІЇ 2200 гривень; надбавка за вислугу років 2180 гривень; надбавка за роботу з таємними документами 325 гривень, премія 2,65% - 210, 81 гривень. Всього 8165,81 гривень.

Таким чином, вказана довідка не містить такої складової грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 100% (7630 грн.), а премія вказана у розмірі 2,65% (210, 81 грн.), а не 196,03% (30551,28 грн.), як просить зарахувати позивач.

Разом з тим, суди попередніх інстанцій не дослідили належним чином докази, що містяться у матеріалах справи, залишивши поза увагою вказану обставину. Вказане призвело до неправильного вирішення справи по суті, що не відповідає завданням адміністративного судочинства.

Згідно статті 341 КАС України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

30. Частиною другою статті 353 КАС України передбачено, що підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази.

31. З огляду на викладене, рішення судів першої та апеляційної інстанцій слід скасувати та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

32. Керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - задовольнити частково.

Рішення Нововодолазького районного суду Харківської області від 06 серпня 2018 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року по справі №631/750/17 - скасувати.

Справу №631/750/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, третя особа - Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію - направити на новий розгляд до Нововодолазького районного суду Харківської області.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Т.Г.Стрелець

Судді С.Г. Стеценко

Л.В. Тацій