13 квітня 2022 р. Справа № 480/8785/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом виконувача обов'язків керівника Роменської окружної прокуратури в інтересах держави до Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Виконувач обов'язків керівника Роменської окружної прокуратури (далі - позивач, виконувач обов'язків керівника Роменської окружної прокуратури) в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області (далі - відповідач, Хмелівська сільська рада), в якій просив:
1) визнати протиправною бездіяльність Хмелівської сільської ради щодо невжиття заходів щодо забезпечення виготовлення документації із землеустрою для відведення земельної ділянки з місцем розташування: 0,5 км на північний схід від с. Хмелів Роменського району Сумської області, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї;
2) зобов'язати Хмелівську сільську раду вжити відповідно до вимог чинного законодавства України заходів щодо забезпечення виготовлення документації із землеустрою для відведення земельної ділянки з місцем розташування: 0,5 км на північний схід від с. Хмелів Роменського Району Сумської області, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також здійснення державної реєстрації прав на неї.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що на території Хмелівської сільської ради, зокрема поблизу с. Хмелів, розміщене сміттєзвалище, орієнтовною площею 0.51 га. Разом з тим, всупереч вимог Законів України «Про відходи», відповідачем не вжито жодних заходів, спрямованих на оформлення права користування земельною ділянкою, на якій розташоване вказане сміттєзвалище, та не виготовлено документацію із землеустрою для відведення земельної ділянки, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, а також не здійснена державна реєстрація прав на неї.
Ухвалою суду від 13.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі отримано представником відповідача 04.10.2021, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.29), однак, відзиву на позовну заяву до суду у встановленій в ухвалі строк надано не було.
Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що на відстані 0,5 км на північний схід від с. Хмелів Роменського району Сумської області знаходиться полігон складування твердих побутових відходів (сміттєзвалище). Вказане підтверджується листом відділу містобудування, архітектури, інфраструктури та екології Роменської РДА від 29.07.2021 № 194 (а.с.13-16).
Відповідно до листа Хмелівської сільської ради №02-32/974 від 20.08.2021 на території Хмелівської сільської ради, зокрема поблизу с.Хмелів, розміщене сміттєзвалище, орієнтовною площею 0.51 га, на яке виготовлено паспорт на місця видалення відходів (МВВ), однак правовстановлюючих документів на земельну ділянку немає (а.с.17).
Заперечень проти вказаного станом на день розгляду справи до суду від відповідача не надходило.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, що в даному випадку склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 N 1264-XII місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, а саме: забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; дають згоду на розміщення на своїй території підприємств, установ і організацій у порядку, визначеному законом; видають (переоформлюють, видають дублікати, анулюють) дозволи на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення у випадках, передбачених законом; затверджують місцеві екологічні програми; організовують вивчення навколишнього природного середовища; забезпечують інформування населення про стан навколишнього природного середовища, функціонування місцевих екологічних автоматизованих інформаційно- аналітичних систем; здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно з підпунктом 2 пункту «а» частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 N 280/97-ВР (далі - Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні») до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля.
Відповідно до вимог ст. 26 ч.1 п.38 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до виключеної компетенції міських рад відноситься надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 N 187/98-ВР (далі - Закон України «Про відходи») органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції тощо. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про відходи» збирання відходів - діяльність, пов'язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення; перевезення відходів транспортування відходів від місць їх утворення або зберігання до місць чи об'єктів оброблення, утилізації чи видалення; розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах; відведені місця чи об'єкти - місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 N 1952-IV (далі - Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень») державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частин першої та другої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є: гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Як встановлено судом відповідно до листа Хмелівської сільської ради №02-32/974 від 20.08.2021, на території Хмелівської сільської ради, зокрема поблизу с.Хмелів, розміщене сміттєзвалище, орієнтовною площею 0.51 га, на яке виготовлено паспорт на місця видалення відходів (МВВ), однак правовстановлюючих документів на земельну ділянку немає (а.с.17).
Таким чином, суд дійшов висновку, що в порушення вищезазначених вимог законодавства, відповідачем не забезпечено оформлення правовстановлюючих документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під сміттєзвалищем на території Хмелівської сільської ради, зокрема поблизу с.Хмелів, орієнтовною площею 0.51 га.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під сміттєзвалищем створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування сміттєзвалища, що може призвести до негативного впливу на навколишнє природне середовище, а також погіршення стану здоров'я та санітарного благополуччя населення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву виконувача обов'язків керівника Роменської окружної прокуратури (вул. Соборна, 43,м. Ромни,Роменський район, Сумська область,42000) в інтересах держави до Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області (вул. Роменська, 58,с. Хмелів,Роменський район, Сумська область,42034, код ЄДРПОУ 04389035) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Хмелівської сільської ради Роменського району Сумської області щодо не забезпечення оформлення правовстановлюючих документів, що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під сміттєзвалищем на території Хмелівської сільської ради, зокрема поблизу с.Хмелів, орієнтовною площею 0.51 га.
Зобов'язати Хмелівську сільську раду Роменського району Сумської області забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Хмелівської сільської ради, зокрема поблизу с.Хмелів, орієнтовною площею 0.51 га, з розташованим на ній сміттєзвалищем твердих побутових відходів, винесення в натурі та встановлення (на місцевості) її меж, і здійснити державну реєстрацію прав на неї.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 13.04.2022.
Суддя І.Г. Шевченко