Справа №127/7250/22
Провадження №1-кс/127/2982/22
11 квітня 2022 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці клопотання слідчого СВ Відділу поліції №3 ВРУП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів,-
Слідчий СВ Відділу поліції №3 ВРУП ГУНП у Вінницькій області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 в зв'язку з розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021022110000083 від 02.07.2021 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Клопотання мотивоване тим, шо Слідчим відділенням Відділу поліції №3 ВРУП ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №4202102211000083 від 02.07.2021 року, за фактом підробки документів, які стали підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки в межах Якушинцької територіальної громади Вінницького району Вінницької області.
В ході проведення досудового розслідування, проводиться перевірки випадків «подвійної реєстрації» землі та інших порушень земельного законодавства на території Якушинецької сільської ради по АДРЕСА_1 шосе на предмет встановлення можливих випадків «подвійної приватизації» землі та інших порушень земельного законодавства встановлено, що земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також іншими прийнятими.
Зокрема у статті 81 ЗК України, передбачено право громадян України набувати земельні ділянки у власність шляхом безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності, а також приватизацію земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування.
Положеннями статті 116 3К України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у них на землю громадянами та юридичними особами користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: a) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; 6) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій: в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом у статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності, зокрема, на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права. Наразі зареєструвати право власності на землю можна як через суб'єктів державної реєстрації прав, так і через нотаріусів, які наділені повноваженнями державних реєстраторів прав на нерухоме майно та можуть здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень без вчинення нотаріальної дії щодо такого майна.
Державна реєстрація права власності на землю проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, крім державної реєстрації права власності та незалежно від інших проводиться нотаріусами речових прав, що місцезнаходження нерухомого майна (ст. 3 Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» N 1952, далі - Закон N 1952).
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку N 1127 (Постанова Кабінету міністрів України від 25.12.2015 N 1127 «Про державну реестрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», далі - Порядок - N l127) Державні реєстратори зобов'язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав (ч. 2 ст. 18 Закону N 1952).
Так, зокрема, для проведення реєстрації подаються такі документи:
- для державної реєстрації права власності на сформовану земельну ділянку в порядку відведення земельної ділянки із земель державної та комунальної власності - рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або про затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (в разі підготовки лотів до проведення земельних торгів) (п. 45 Порядку N 1127);
- для державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, у зв'язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням відповідного державного акта на право власності чи постійного користування земельною ділянкою подаються:
1) копія примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого державного акта;
2) оголошення про втрату документа у друкованих засобах масової інформації за місцем розташування земельної ділянки, в якому повинні бути зазначені назва документа, його номер і дата видачі, на чиє ім'я виданий, яким органом (крім випадків пошкодження чи зіпсування документа) (п. 50 Порядку N 1127);
- для державної реєстрації права власності на сформовану земельну ділянку шляхом поділу або об'єднання раніше сформованих земельних ділянок подаються:
1) документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку до її поділу чи об'єднання (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав або коли державна реєстрація права власності проводиться на підставі договору про поділ спільного майна; 2) витяг з Державного земельного кадастру про новосформовану земельну ділянку;
3) письмова згода всіх співвласників (у разі, коли поділ або об'єднання здійснюється щодо майна, що перебуває у спільній власності) (п. 51 Порядку N 1127).
Держреєстратор повинен, зокрема, встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, перевірити документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав тощо (п. 3 ст. 10 Закону N 1952).
За результатами розгляду заяви держреєстратором самостійно приймається відповідне рішення щодо державної реєстрації прав або відмови у такій (ст. ст. 11, 18 Закону N 1952).
Разом з тим, установлено випадки державної реєстрації права власності на земельні ділянки на підставі документів, які не посвідчують право власності на земельну ділянку.
Так: - 03.10.2018 державним реєстратором ОСОБА_4 на підставі-відмітки щодо поділу земельної ділянки (зазначена на технічній документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки в натурі (на місцевості), серія та номер: б/н, виданий 03.10.2018 проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_5 земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:003:0289 площею 0,06 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
- 17.08.2018 державним реєстратором ОСОБА_6 на підставі - відмітки щодо поділу земельної ділянки (зазначена на технічній документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки в натурі (на місцевості), серія та номер: б/н, виданий 16.08.2018 проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_5 земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:003:0279 площею 0,0612 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
- 17.08.2018 державним реєстратором - приватним нотаріусом ОСОБА_7 на підставі - витягу з Державного земельного кадастру, серія та номер НB0519872752020, виданий 23.07.2020; Технічна документація із землеустрою, серія та номер 021820, виданий 23.07.2020 проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_5 земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:003:0368 площею 0,055 га, для будівництва i обслуговування житлового будинку, господарських будівель і (присадибна ділянка).
- 21.08.2020 державним реєстратором - приватним нотаріусом ОСОБА_7 на підставі - витягу з Державного земельного, серія та номер НВ 0519872732020, виданий 23.07.2020; Технічна документація із землеустрою, серія та номер 021820, виданий 23.07.2020 проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_5 земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:003:0369 площею 0,3109 га, для будівництва i обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
- 04.06.2021 приватним нотаріусом державним реєстратором ОСОБА_8 на підставі - Технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки в натурі, серія та номер 0108-21, виданий 01.06.2021 проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_5 земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:003:0460 площею 0,1438 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). -
- 09.06.2021 державним реєстратором приватним нотаріусом ОСОБА_8 на підставі - Технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки в натурі, серія та номер 092-21, виданий 12.05.2021 проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_5 земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:003:0459 площею 0,1438 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
- 09.06.2021 державним реєстратором приватним нотаріусом ОСОБА_9 на підставі - Технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки в натурі, серія та номер 092-21, виданий 12.05.2021 проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_5 земельної ділянки з кадастровим номером 0520688900:01:003:0458 площею 0,06 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
- 12.03.2021 державним реєстратором ОСОБА_10 на підставі - витягу з Державного земельного кадастру, серія та номер НВ-0521500602021, виданий 11.03.2021 проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_5 земельної ділянки 0520688900:01:003:0420 площею 0,06 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
З викладеного встановлено, що державна реєстрація за громадянином ОСОБА_11 земельних ділянок однієї категорії земель у перiод 2018-2021 років проведено без дотримання Закону N 1952 та Порядку - N1127, a cаме - на підставі документів, які хоча і входять до переліку документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на земельні ділянки, але не є документами, які посвідчують право власності на земельну ділянку за особою (рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про затвердження документації із землеустрою щодо відведення ділянки та надання її у власність; документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку до її поділу чи об'єднання; договір купівлі-продажу; свідоцтво право на спадщину тощо), що може свідчити про порушення закону при набутті права власності на земельні ділянки.
Враховуючи викладене, для забезпечення доказової бази в кримінальному провадженні, доведення обставин, які відповідно до ст. 91 КПК України підлягають доказуванню, проведення судових експертиз, оскільки згідно Наказу Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 року «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз» та «Науково - методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», для проведення судових експертиз надаються лише оригінали документів, наявні підстави для тимчасового доступу до речей та документів, що стали підставою для проведення державної реєстрації права власності на земельні ділянки із кадастровими номерами: 0520688900:01:003:0279, 0520688900:01:003:0289, державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 та перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ).
Крім того існує загроза їх зміни або знищення з метою маскування слідів скоєння злочину та перешкоджання у проведенні швидкого, повного та неупередженого розслідування, тому слідчий просить клопотання задовольнити.
В судове засідання слідчий ОСОБА_3 не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 , про день, час та місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, тому відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України клопотання розглядається у його відсутність.
Дослідивши матеріали клопотання слідчого, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії не з'явились в судове засідання, слідчий суддя вважає за можливим розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Частиною 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містять в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Так як іншим способом неможливо отримати документи та речі зазначені у клопотанні, тому слідчий суддя вважає за необхідне надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 159, 160, 161,162,163,164, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати слідчому СВ Відділу поліції №3 ВРУП ГУНП у Вінницькій області капітану поліції ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які містять охоронювану законом таємницю (відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій) та перебувають в ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), а саме: документів, що стали підставою для проведення державної реєстрації права власності на земельні ділянки із кадастровими номерами: 0520688900:01:003:0279, 0520688900:01:003:0289, шляхом вилучення (проведення виїмки) оригіналів.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала залишається в силі протягом двох місяців з дня її постановлення.
Слідчий суддя