79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
13.04.2022 Справа № 914/3983/21
За позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс», м. Львів
до відповідача:Буської міської ради, м. Буськ, Золочівський р-н, Львівська обл.
про:стягнення боргу за договором проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів №3 від 25.05.2020
Суддя - Р.В. Крупник
Представники сторін не викликалися.
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява ТОВ «Західземлепроект Плюс» до Буської міської ради про стягнення боргу за договором проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів №3 від 25.05.2020.
Ухвалою від 28.12.2021 суд залишив позовну заяву «Західземлепроект Плюс» без руху.
У встановлений строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою від 16.02.2022 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, розгляд справи ухвалив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без виклику сторін.
28.02.2022 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками.
АРГУМЕНТИ СТОРІН.
Аргументи позивача.
Позов обґрунтований тим, що 25.05.2020 між ТОВ «Західземлепроект Плюс» (виконавцем) та Топорівською сільською радою (замовником) укладено договір проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів №3, за яким замовник доручив, а виконавець зобов'язався надати послуги з проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів у межах території с. Гута Топорівської сільської ради Буського району Львівської області. Як стверджує у позовній заяві ТОВ «Західземлепроект Плюс», на виконання умов договору ним були надані замовникові послуги загальною вартістю 35414,56 грн., які останній зобов'язувався оплатити протягом 10 банківських днів з дня підписання акта приймання-здавання послуг. Всупереч взятих на себе зобов'язань, замовник надані послуги не оплатив. Оскільки замовник Топорівська сільська рада Буського району Львівської області була припинена як юридична особа в результаті реорганізації шляхом приєднання до Буської міської ради і остання являється правонаступником всіх прав та обов'язків Топорівської сільської ради Буського району Львівської області, позивач звернувся із цим позовом до суду про стягнення з відповідача 35414,56 грн. боргу.
Аргументи відповідача.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог. У відзиві на позовну заяву відповідач вказав, що у Передавальному акті про передачу Буській міській раді необоротних активів, а також документів, що підтверджують право власності на об'єкти основних засобів та документів, які підтверджують право власності або користування земельними ділянками - відсутня інформація як про наявність кредиторської заборгованості Топорівської сільської ради, так і про те, що сільська рада передала правонаступнику - Буській міській раді, технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту Гута. Таким чином, відповідач зазначає, що позивачем, всупереч взятим на себе зобов'язанням не надано замовнику (Топорівській сільській раді) належної технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Також відповідачем зазначено, що Топорівською сільською радою, у зв'язку з відсутністю відповідних бюджетних призначень, не здійснювалася реєстрація бюджетного зобов'язання за Договором №3 на суму 35414,56 грн. Відтак, укладений Топорівською сільською радою Договір №3 на проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту Гута, за яким взято зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань, є недійсним. За таким договором не виникли бюджетні зобов'язання та не утворилася бюджетна заборгованість, яку зобов'язаний погасити правонаступник, у даному випадку - Буська міська рада.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
25.05.2020 між позивачем (виконавець) та Топорівською сільською радою (замовник) укладено Договір проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів №3 (надалі - Договір), згідно умов якого замовник доручає, а виконавець зобов'язується надати з дотриманням вимог законодавства послуги з проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів у межах території с. Гута Топорівської сільської ради Буського району Львівської області (п. 1.1. Договору).
Технічні, економічні та інші вимоги до послуг передбачені у технічному завданні, що є невід'ємною частиною договору (п. 1.2. Договору).
Отримана за результатами виконання цього договору технічна документація з проведення нормативної грошової оцінки земель є власністю замовника (п. 1.3. Договору).
Згідно із п. 2.1. Договору загальна вартість послуг за цим договором становить 35414,56 грн. (тридцять п'ять тисяч чотириста чотирнадцять грн. 56 коп.) без ПДВ.
Оплата послуг здійснюється на підставі оформлених належним чином актів приймання-здавання (п. 2.2. Договору).
Остаточна оплата вартості послуг щодо розроблення технічної документації з проведення нормативно грошової оцінки земель здійснюється замовником протягом 10-ти банківських днів з дня підписання акта приймання-здавання послуг (п. 2.3. Договору).
Як передбачено п. 3.1. Договору після надання послуг виконавець передає замовнику акт приймання-здавання робіт у 2-х примірниках. Матеріали з грошової оцінки земель населених пунктів передаються замовнику та у відділ Держгеокадастру у Буському районі Львівської області.
У п. 4 Договору сторони погодили, що початком робіт з надання послуг є травень 2020 року, а завершенням - вересень 2020 року.
Сторонами погоджено, підписано та скріплено печатками додатки до Договору, зокрема технічне завдання на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Гута Топорівської сільської ради Буського району Львівської області (додаток 1), протокол погодження договірної ціни на надання послуг (додаток 2), кошторис виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Гута Топорівської сільської ради (додаток 3).
У матеріалах справи наявний також календарний план роботи по розробленню технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
17.09.2020 між сторонами підписано акт №7 здачі-прийняття робіт (надання послуг) за Договором №3 від 25.05.2020, згідно з яким сторони засвідчують, що виконавцем були виконані роботи з проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Гута на загальну суму 35414,56 грн. без ПДВ.
Судом встановлено, що попри підписання сторонами акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) замовник не виконав своїх зобов'язань щодо оплати вартості наданих послуг.
Згідно рішення Буської міської ради від 10.12.2020 №6 «Про початок процедури реорганізації юридичних осіб - сільських та селищної рад, розміщених поза адміністративним центром Буської міської територіальної громади», розпочато процедуру реорганізації Топорівської сільської ради шляхом приєднання до Буської міської ради.
Відповідно до п. 3 рішення Буської міської ради від 10.12.2020 №6 «Про початок процедури реорганізації юридичних осіб - сільських та селищної рад, розміщених поза адміністративним центром Буської міської територіальної громади», Буська міська рада є правонаступником прав та обов'язків Топорівської сільської ради дня набрання нею повноважень.
Як вбачається з відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на час розгляду справи судом Топорівська сільська рада є припиненою (дата запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи: в).
25.03.2021 комісією з реорганізації Топорівської сільської ради складено Передавальний акт про передачу Буській міські раді необоротних активів, а також документів, що підтверджують право власності на об'єкти основних засобів та документів, які підтверджують право власності або користування земельними ділянками.
У відповідь на лист Буської міської ради №65 віл 13.01.2022 про надання інформації щодо реєстрації Топорівською сільською радою бюджетних зобов'язань, Управління державної казначейської служби України у Буському районі Львівської області повідомило Буську міську раду, що розпорядниками грошових коштів така реєстрація не здійснювалась.
ОЦІНКА СУДУ.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Як передбачено ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 ЦК України визначено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем (виконавець) та Топорівською сільською радою (замовник) укладено Договір проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів №3 від 25.05.2020, який за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 901 ЦК України).
Судом встановлено, що позивач, як виконавець послуги, належним чином виконав свої обов'язки за Договором щодо надання замовнику послуги з проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів у межах території с. Гута Топорівської сільської ради Буського району Львівської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно із п. 2.1. Договору загальна вартість послуг за цим договором становить 35414,56 грн. (тридцять п'ять тисяч чотириста чотирнадцять грн. 56 коп.) без ПДВ.
Оплата послуг здійснюється на підставі оформлених належним чином актів приймання-здавання (п. 2.2. Договору).
17.09.2020 між сторонами підписано акт №7 здачі-прийняття робіт (надання послуг) за Договором №3 від 25.05.2020, згідно з яким сторони засвідчують, що виконавцем були виконані роботи з проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів с. Гута на загальну суму 35414,56 грн. без ПДВ.
Як передбачено п. 2.3. Договору остаточна оплата вартості послуг щодо розроблення технічної документації з проведення нормативно грошової оцінки земель здійснюється замовником протягом 10-ти банківських днів з дня підписання акта приймання-здавання послуг.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Нормами ст. 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Свої зобов'язання передбачені Договором Топорівська сільська рада у встановлений строк не виконала, у зв'язку із чим у неї утворилась заборгованість перед позивачем у розмірі 35414,56 грн.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Львівської області» від 27.05.2020 №624-р передбачено утворення Буської міської територіальної громади Буського району Львівської області, до складу якої включено, зокрема Топорівську сільську раду.
Судом встановлено, що на підставі приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області», ст. 104, 105, 107 ЦК України, Закону України «Про державну реєстрацію фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та рішення Буської міської ради від 10.12.2020 №6 «Про початок процедури реорганізації юридичних осіб - сільських та селищної рад, розміщених поза адміністративним центром Буської міської територіальної громади» розпочато процедуру реорганізації Топорівської сільської ради шляхом приєднання до Буської міської ради.
Згідно з ч 1. ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Підпунктом 18 п. 61 Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
З матеріалів справи вбачається, що Топорівська сільська рада була припинена 15.06.2021, номер запису: 1003941120011000361; підстава: рішення щодо реорганізації.
Виходячи з положень статей 91, 92, 96 та 104 ЦК України юридична особа, що реорганізується через приєднання, відповідає за своїми майновими зобов'язаннями самостійно до моменту припинення і переходу майна, прав і обов'язків до правонаступників в результаті реорганізації шляхом приєднання
У п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» передбачено, що повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Відповідно до п. 3 рішення Буської міської ради від 10.12.2020 №6 «Про початок процедури реорганізації юридичних осіб - сільських та селищної рад, розміщених поза адміністративним центром Буської міської територіальної громади» Буська міська рада є правонаступником прав та обов'язків Топорівської сільської ради з дня набрання нею повноважень.
Таким чином, суд констатує, що Буська міська рада є правонаступником прав та обов'язків Топорівської сільської ради за Договором, а відтак, відповідає за зобов'язаннями останньої, які виникли до її реорганізації.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги те, що Буська міська рада є правонаступником прав та обов'язків Топорівської сільської ради, суд дійшов висновку про те, що вимога позивача про стягнення заборгованості за Договором у розмірі 35414,56 грн. є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується доводів відповідача про те, що позивачем, всупереч взятим на себе зобов'язанням не надано замовнику (Топорівській сільській раді) належної технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, то такі не підтверджені належними та допустимими доказами та не спростовують законних вимог позивача щодо стягнення заборгованості за надані послуги, оскільки оплата згідно умов Договору здійснюється протягом 10-ти банківських днів з дня підписання акта приймання-здавання послуг, а не будь-яких інших умов, в т. ч. передачі технічної документації. Матеріали справи не містять будь-яких претензій щодо виконання умов договору.
Окрім цього, той факт, що у передавальному акті про передачу Буській міській раді необоротних активів, а також документів, що підтверджують право власності на об'єкти основних засобів та документів, які підтверджують право власності або користування земельними ділянками - відсутня інформація про наявність кредиторської заборгованості за Договором, жодним чином не спростовує наявність такої заборгованості та існування обов'язку відповідача, як правонаступника Топорівської сільської ради, сплатити її на користь позивача.
Слід також зауважити, що національне законодавство передбачає дві форми правонаступництва: універсальне та часткове (сингулярне). При універсальному правонаступництві до правонаступника (фізичної або юридичної особи) разом з правами первісного кредитора переходять і його обов'язки. Таке правонаступництво має місце у разі спадкування, реорганізації юридичної особи шляхом перетворення, злиття, приєднання. При частковому (сингулярному) правонаступництві до правонаступника переходять тільки певні права та обов'язки кредитора.
Доказів того, що у даній справі відбулося сингулярне правонаступництво відповідачем до суду подано не було, а відтак, суд констатує факт наявності у спірних правовідносинах універсального правонаступництва, тобто переходу усіх прав та обов'язків від правопопередника (Топорівської сільської ради) до правонаступника (Буської міської ради), зокрема за Договором.
Позицію відповідача про те, що Договір є недійсним суд не бере до уваги, з огляду на неспростовність передбаченої ст. 204 ЦК України презумпції правомірності правочину.
Посилання Буської міської ради на непроведення Топорівською сільською радою реєстрації бюджетного зобов'язання на суму 35414,56 грн. у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань для фінансування оплати робіт за Договором, судом до уваги не приймається, оскільки відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Вказане відповідає позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у справах «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» від 18.10.2005 та «Бакалов проти України» від 30.11.2004.
СУДОВІ ВИТРАТИ.
У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у розмірі 2270,00 грн.
Керуючись ст. 4, 74, 76-80, 123, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Буської міської ради (80500, Львівська обл., Золочівський р-н, м. Буськ, пл.900-річчя Буська, буд. 1; код ЄДРПОУ 26307575) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Західземлепроект Плюс» (79041, м. Львів, вул. Героїв УПА, 73, код ЄДРПОУ 41027977) 35414,56 грн. заборгованості за Договором проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів №3 від 25.05.2020 та 2270,00 грн. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 327 ГПК України.
4. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Рішення ухвалено в нарадчій кімнаті 13.04.2022.
Суддя Крупник Р.В.