12 квітня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/5251/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:
визнати протиправною відмову Головного Управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо підготовку пакету документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області для призначення йому пенсії по вислузі років (від 28.09.2021 №Г141/123/05/55-2021);
зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Чернівецькій області підготувати пакет документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області для призначення йому пенсії по вислузі років.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом №8о/с дск від 11.03.2021 був звільнений зі служби в поліції, у званні підполковника поліції, з посади Старший оперуповноважений сектору захисту інтересів суспільства і держави ГУ НП в Чернівецькій області з 11.03.2021.
15.09.2021 позивачем було подано заяву про підготовку пакету документів для подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області для призначення йому пенсії по вислузі років.
У свої відповіді на заяву від 28.09.2021 року ГУ НП в Чернівецькій області позивачу відмовило в підготовці такого пакету документів, оскільки вважає, що позивач ще не набув права на пенсію по вислузі. В той час як у рішенні Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.09.2021 в мотивувальній частині суд наголосив, що згідно наказу від 13.05.2021 №16 о/с дск визначено вислугу років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) - 28 років 06 місяців 23 дні, що у відповідності до п. "а" ст. 12 Закону №2262-ХІІ надає позивачу право на призначення пенсії.
Позивач вважає протиправною відмову Головного Управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо підготовку пакету документів для подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області для призначення йому пенсії по вислузі років, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що на момент звільнення зі служби вислуга років позивача в календарному обчисленні, становила 23 роки 06 місяців 26 днів, а в пільгову обчисленні - 28 років 06 місяців23 дні.
Відповідач вважає безпідставними доводи позивача про те, що для призначення пенсії за вислугу років застосуванню підлягає Постанова №393, а не Законом №2262-ХІІ, оскільки згідно ч. 3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, яким для спірних правовідносин є - Закон №2262-ХІІ. Відтак, приписи Постанови №393 суперечать приписам статті 12 Закону №2262-ХІІ, а тому застосуванню підлягає саме Закон, оскільки він має вищу юридичну силу.
Таким чином, на думку відповідача, позивач дійшов хибного висновку щодо наявності у нього права на призначення пенсії за вислугу років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не досяг встановленої п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону №2262-ХІІ календарної вислуги років на момент звільнення, а саме - 25 календарних років і більше.
Щодо посилань позивача на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.09.2021, відповідач вважає їх безпідставними, оскільки на вказане рішення подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.10.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 30.10.1996 Новоселицьким РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с. 8-10).
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 11.03.2021 №8о/с дск "По особовому складу", відповідно до ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію", наказано: за п. 7 ч. 1 (за власним бажанням) підполковника поліції ОСОБА_1 (0095671), старшого оперуповноваженого сектору захисту інтересів суспільства і держави ГУНП в Чернівецькій області, з 11 березня 2021 року. Стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільнені зі служби в поліції становить: 23 роки 06 місяців 26 днів (а.с. 11).
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 13.05.2021 №16о/с дск "По особовому складу", внесено зміни до наказу ГУНП в Чернівецькій області від 11.03.2021 №8о/с дск, в частині звільнення ОСОБА_1 (0095671), доповнивши його після слів та цифр: "23 роки 06 місяців 26 днів" через кому словами та цифрами: "вислуга років в пільговому обчислення складає - 28 років 06 місяців 23 дні" (а.с. 12).
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.09.2021 №600/1952/21-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду №600/1952/21-а від 31.03.2022, суд прийшов до висновку, що наказ від 11.03.2021 №8о/с дск, з урахуванням наказу від 13.05.2021 №16 о/с дск, відповідає вимогам п. 10 розділу ІІІ Порядку №1235, та містить зазначення стажу служби в поліції - 23 роки 06 місяців 26 днів, та вислугу років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) - 28 років 06 місяців 23 дні (а.с. 13-17).
15.09.2021 позивач звернувся до начальника ГУ НП в Чернівецькій області із заявою в якій просив підготувати йому пакет документів для подачі в Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області для призначення пенсії по вислузі років. До вказаної заяви позивачем було додано: документ, що підтверджує відкриття рахунку; копію паспорта, документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; рішення Чернівецького окружного адміністративного суду №600/1952/21-а від 08.09.2021. (а.с. 18-19).
Розглянувши заяву від 15.09.2021, відповідач листом від 28.09.2021 №Г141/123/05/55-2021 повідомив позивача, що з 11.03.2021 наказом ГУНП в Чернівецькій області від 11.03.2021 №8о/с дск позивача звільнено зі служби в поліції. Календарна вислуга років на день звільнення становила - 23 років 06 місяців 26 дні. Зважаючи на вище викладене, для призначення пенсії за вислугу років звільненим зі служби в період з 01 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Оскільки вищевказана умова призначення пенсії у позивача відсутня, підстав для підготовки та направлення матеріалів для призначення пенсії до Головного управління ПФУ в Чернівецькій області немає. Іншого порядку призначення пенсії за вислугу років діючим законодавством України не передбачено (а.с. 20-21).
Вважаючи протиправною відмову Головного Управління Національної поліції в Чернівецькій області від 28.09.2021 №Г141/123/05/55-2021щодо підготовку пакету документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області для призначення йому пенсії по вислузі років, позивач звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Спеціальним законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Так, статтею 1 Закону №2262-XII визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Пунктом "а" частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше..
Статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).
Відповідно до підпункту "а" пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Згідно із підпунктом "в" пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця: на льотній роботі в авіації (за винятком видів авіації, зазначених у підпункті "б" цього пункту) - на умовах, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України; на атомних надводних кораблях - із строків, установлених Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки, Центральним управлінням Служби безпеки України; на підводних човнах (крім зазначених у підпункті "б" цього пункту) в період перебування їх у строю; на мінних тральщиках під час тралення бойових мін; в управліннях з'єднань підводних човнів, що перебувають у строю, і з'єднань мінних тральщиків під час тралення бойових мін на умовах, визначених Міністерством оборони України; на посадах водолазів усіх найменувань і спеціальностей (крім водолазів, зазначених у підпункті "б" цього пункту); на посадах, де виконання обов'язків пов'язане з систематичними стрибками з парашутом, при виконанні річних норм, що визначаються відповідно Міністерством оборони, Службою зовнішньої розвідки, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби України; у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств; на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України; у складі других екіпажів дизель-електричних підводних човнів, що перебувають у строю; у високогірних місцевостях на висоті від 1000 до 1500 метрів над рівнем моря, а у виняткових випадках - і нижче згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваних відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України та Управлінням державної охорони; в укріплених районах військовослужбовцям, які несуть (несли) бойове чергування в спорудах оборонних позицій у складі бойових обслуг; на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, - з 1 січня 1988 по 31 грудня 1993 року; у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 частини другої статті 2 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони; на посадах, де виконання обов'язків пов'язано з роботами по знешкодженню вибухонебезпечних предметів, у період виконання робіт, переліки яких визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств; проходження служби у внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ, Національній гвардії військовослужбовцями, які виконують обов'язки з охорони та оборони ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності; проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту на атомних електростанціях, об'єктах з ядерними установками і матеріалами; проходження служби на посадах рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у виправно-трудових установах на правах лікувальних та лікарень при виправно-трудових установах для утримання інфекційно хворих засуджених; таємно; У разі наявності двох і більше підстав для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах одного і того ж періоду служби вислуга обчислюється за тією підставою, яка дає найбільші пільги; у високогірних місцевостях на висоті 1500 і більше метрів над рівнем моря; час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах з підбирання та транспортування трупів у морг за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ; час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в установах виконання покарань, призначених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі, за переліком посад і в порядку, затверджуваних Міністерством юстиції; час проходження служби військовослужбовцями внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ у підрозділах з конвоювання осіб, узятих під варту, осіб, засуджених до позбавлення волі, та охорони їх під час судового засідання за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ; час проходження служби в Національній гвардії військовослужбовцями, які виконують обов'язки з конвоювання осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, у тому числі під час їх екстрадиції, а також забезпечують охорону осіб, які тримаються під вартою, під час судових засідань у судах, за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Згідно із підпунктом "г" пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів: особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони; час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби; час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Аналіз наведених правових норм у поєднанні з положеннями Порядку №393 дає підстави для висновку, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон №2262. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Порядком №393.
Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у постанові від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а. Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Конституційний Суд України також неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Судом встановлено, що 15.09.2021 позивач звернувся до начальника ГУ НП в Чернівецькій області із заявою в якій просив підготувати йому пакет документів для подачі в Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області для призначення пенсії за вислугу років. До вказаної заяви позивачем було додано: документ, що підтверджує відкриття рахунку; копію паспорта, документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; рішення Чернівецького окружного адміністративного суду №600/1952/21-а від 08.09.2021.
Листом від 28.09.2021 №Г141/123/05/55-2021 відповідач повідомив позивача, що календарна вислуга років на день звільнення позивача становила - 23 років 06 місяців 26 дні.
З наказів Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області "По особовому складу" від 11.03.2021 №8о/с дск та від 13.05.2021 №16о/с судом встановлено, що вислуга років на день звільнення позивача складає: календарна - 23 роки 06 місяців 26 днів, вислугу років в пільговому обчисленні пільгова - 28 років 06 місяців 23 дні.
Також, рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.09.2021 №600/1952/21-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду №600/1952/21-а від 31.03.2022, суд прийшов до висновку, що наказ від 11.03.2021 №8о/с дск, з урахуванням наказу від 13.05.2021 №16 о/с дск, відповідає вимогам п. 10 розділу ІІІ Порядку №1235, та містить зазначення стажу служби в поліції - 23 роки 06 місяців 26 днів, та вислугу років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) - 28 років 06 місяців 23 дні.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Об'єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в постанові від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а висловила правову позицію, у відповідності до якої Верховний Суд з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII в частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.
Верховний Суд вказав, що необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Верховний Суд у названій постанові також зазначив, що Законом №2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.
Підсумовуючи наведене у сукупності є підстави для беззаперечного висновку, що пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" частини 1 статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
Викладене свідчить, що відмова відповідача здійснена всупереч наведеному вище правовому регулюванню.
Водночас, суд зауважує, що при розгляді заяви позивача від 15.09.2021, відповідачем не враховано, що згідно наказів Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області "По особовому складу" від 11.03.2021 №8о/с дск та від 13.05.2021 №16о/с, вислуга років на день звільнення позивача складає: календарна - 23 роки 06 місяців 26 днів, вислугу років в пільговому обчисленні пільгова - 28 років 06 місяців 23 дні.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.09.2021 №600/1952/21-а, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду №600/1952/21-а від 31.03.2022, суд також встановив, що наказ від 11.03.2021 №8о/с дск, з урахуванням наказу від 13.05.2021 №16 о/с дск, відповідає вимогам п. 10 розділу ІІІ Порядку №1235, та містить зазначення стажу служби в поліції - 23 роки 06 місяців 26 днів, та вислугу років для призначення пенсії (у тому числі на пільгових умовах) - 28 років 06 місяців 23 дні.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.
Так, верховенство права, як основоположний принцип адміністративного судочинства, визначає спрямованість судочинства на досягнення справедливості та надання ефективного захисту.
Статтею 13 (право на ефективний засіб юридичного захисту) Конвенції передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
З огляду на викладене суд вважає, що для відновлення порушеного права позивача, необхідно вийти за межі позовних вимог та зобов'язати ГУ НП в Чернівецькій області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 (0095671), старшому оперуповноваженому сектору захисту інтересів суспільства і держави ГУНП в Чернівецькій області, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка згідно наказів Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 11.03.2021 №8о/с дск та від 13.05.2021 №16о/с "По особовому складу" становить 28 років 06 місяців 23 дні.
Крім того, з огляду на протиправну відмову Головного Управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо підготовку пакету документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області для призначення йому пенсії по вислузі років, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Чернівецькій області підготувати пакет документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області для призначення йому пенсії за вислугу років в пільговому обчисленні, яка згідно наказів Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 11.03.2021 №8о/с дск та від 13.05.2021 №16о/с "По особовому складу" становить 28 років 06 місяців 23 дні, що буде відповідати повному захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Головного Управління Національної поліції в Чернівецькій області від 28.09.2021 №Г141/123/05/55-2021 щодо підготовки пакету документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області для призначення йому пенсії по вислузі років.
3. Зобов'язати ГУ НП в Чернівецькій області здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 (0095671), старшому оперуповноваженому сектору захисту інтересів суспільства і держави ГУНП в Чернівецькій області, відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, яка згідно наказів Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 11.03.2021 №8о/с дск та від 13.05.2021 №16о/с "По особовому складу" становить 28 років 06 місяців 23 дні.
4. Зобов'язати Головне Управління Національної поліції в Чернівецькій області підготувати пакет документів відносно ОСОБА_1 для подачі в Управління Пенсійного фонду в Чернівецькій області для призначення йому пенсії за вислугу років в пільговому обчисленні, яка згідно наказів Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 11.03.2021 №8о/с дск та від 13.05.2021 №16о/с "По особовому складу" становить 28 років 06 місяців 23 дні.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області судові витрати на суму 1816,00 грн, сплачені відповідно до квитанції №82A2-TAMP-CM23-E7PE від 01.10.2021.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40109079, вул. Головна, 24, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002).
Суддя В.О. Григораш