11 квітня 2022 року справа № 580/9430/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби у Черкаській області про скасування рішень,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держпродспоживслужби у Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивачка просить визнати протиправними та скасувати постанови від 18.10.2021 №18 про накладення штрафу в сумі 34000 грн., №19 про накладення штрафу в сумі 68000 грн., №20 про накладення штрафу в сумі 34000 грн. та №21 про накладення штрафу в сумі 68000 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачка зазначає, що вона не є виробником, не вводила продукцію (дитячі іграшки) в обіг в Україні, не була первинним реалізатором іграшок та не приймала участі в їх імпорті на митну територію України, оскільки придбала їх у ФОП ОСОБА_2 .
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Рідзеля О.А. від 13.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
Наказом Черкаського окружного адміністративного суду від 09.03.2022 №30-О увільнено суддю ОСОБА_3 від роботи у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації на особливий період.
Розпорядженням керівника апарату Черкаського окружного адміністративного суду від 10.03.2022 №15 призначено повторний автоматизований розподіл адміністративної справи №580/9430/21.
За результатами проведення повторного автоматичного розподілу - справа призначена судді Гайдаш В.А., відповідно, ухвалою суду від 10.03.2022 прийнято матеріали справи №580/9430/21 до свого провадження.
Ухвалою суду від 10.03.2022 закрито підготовче провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи по суті у порядку письмового провадження.
Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не подав, що у відповідності до положень ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України розцінюється судом як визнання позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області від 19.07.2021 №1288-ОД, направлено посадових осіб відповідача на планову перевірку характеристик продукції за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області проведено перевірку характеристик продукції за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у ФОП ОСОБА_1 , встановлено факт розповсюдження продукції, що не відповідає встановленим вимогам, а саме: іграшка у вигляді конструктора 100 PCS, BLOCKS, EN 71, NO. 068-73, SENNO, MADE IN CHINA:
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровано торгівельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника;
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровано торгівельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера;
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку, відсутні попередження, інструкції та інформація щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов;
- на іграшці, етикетці та упаковці відсутній знак відповідності технічним регламентам.
За результатами дослідження відібраних у позивача зразків продукції у п. 1 акту перевірки характеристик продукції, проведеного ДП «Львівстандартметрологія», згідно протоколу випробувань продукції від 03.08.2021 №373-Л/21, іграшка у вигляді конструктора 100 PCS, BLOCKS, EN 71, NO. 068-73, не відповідає вимогам за показниками: відсутнє маркування на державній мові; відсутні інструкції з використання, попереджувальна інформація щодо передбачуваного викисання іграшки, яке зумовлено її функцією, розміром та характеристиками.
Крім того, вказаною перевіркою ФОП ОСОБА_1 встановлено факт розповсюдження продукції, що не відповідає встановленим вимогам, а саме: іграшка у вигляді ляльки SUSPRISE! #00TD OUTFIT OF THE DAY, WINTER DASCO, NO. AA-0613, MADE IN CHINA:
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровано торгівельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника;
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровано торгівельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера;
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку, відсутні попередження, інструкції та інформація щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов;
- на іграшці, етикетці та упаковці відсутній знак відповідності технічним регламентам.
За результатами дослідження відібраних у позивача зразків продукції у п. 1 акту перевірки характеристик продукції, проведеного ДП «Львівстандартметрологія», згідно протоколу випробувань продукції від 03.08.2021 №374-Л/21, іграшка у вигляді ляльки SUSPRISE! #00TD OUTFIT OF THE DAY, WINTER DASCO, NO. AA-0613, не відповідає вимогам за показниками: відсутнє маркування на державній мові; відсутні інструкції з використання, попереджувальна інформація щодо передбачуваного викисання іграшки, яке зумовлено її функцією, розміром та характеристиками.
Результати зазначеної перевірки оформлені актом перевірки характеристик продукції від 21.07.2021 №000023, у якому зазначено, що перевірку призупинено з 22.07.2021 згідно рішення від 21.07.2021 №000004 про відбір зразків продукції та продовжено її проведення з 12.08.2021 на підставі протоколів випробувань продукції ДП «Львівстандартметрологія» від 08.08.2021 №373-Л/21, №374-Л/21.
Також в акті перевірки характеристик продукції від 21.07.2021 №000023 зазначено, що позивачем у відповідності до ч. 5 ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» на момент підписання акту надано накладну від 27.11.2019 №б/н на продукцію, що надає змогу ідентифікувати суб'єктів господарювання в ланцюгу постачання, які поставили відповідну продукцію.
Згідно цього акту перевірки характеристик продукції та на підставі встановлених відповідачем порушень щодо розповсюдження позивачем продукції (іграшок), відповідачем прийнято рішення від 12.08.2021 №106, №108, 111 про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів, якими зобов'язано позивачку вжити заходів щодо обмеження надання продукції (іграшку у вигляді ляльки та іграшку у вигляді конструктора) на ринку до усунення формальної невідповідності шляхом взаємодії з суб'єктами господарювання по ланцюгу постачання, термін виконання « 13.09.2021».
Крім того, відповідачем прийнято рішення від 12.08.2021 №107, №109, №110 про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів, якими зобов'язано позивачку вжити заходів щодо тимчасової заборони надання такої продукції (іграшку у вигляді ляльки та іграшку у вигляді конструктора) на ринку до приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами шляхом взаємодії з суб'єктами господарювання по ланцюгу постачання, термін виконання « 13.09.2021».
На підставі клопотання позивачки відповідач рішенням від 13.09.2021 №53 «Про внесення змін до рішення (нь)», продовжено термін виконання вищезазначених рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів до 13.10.2021.
Позивачкою 11.10.2021 подано до Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області лист-пояснення щодо виконання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів, згідно якої позивачка зазначила, що вона не має змоги виконати рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів щодо приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами шляхом взаємодії з суб'єктами господарювання по ланцюгу постачання, оскільки відсутня співпраця із ФОП ОСОБА_2 по встановленню інформації щодо первинного імпортера вказаної в актах продукції. На підставі вищевказаних обставин позивачка клопотала перед відповідачем надати їй дозвіл знищити продукцію (іграшку у вигляді ляльки та іграшку у вигляді конструктора).
За наслідками отриманого від позивачки листа-пояснення відповідачем прийнято постанови від 18.10.2021 №18 про накладення штрафу в сумі 34000 грн., №19 про накладення штрафу в сумі 68000 грн., №20 про накладення штрафу в сумі 34000 грн. та №21 про накладення штрафу в сумі 68000 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлюються Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Згідно ст. 10 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об'єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об'єктами технічних регламентів.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності, зокрема, проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування).
Згідно ст. 22 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» заходами ринкового нагляду є: 1) перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування); 2) обмежувальні (корегувальні) заходи, що включають: а) обмеження надання продукції на ринку; б) заборону надання продукції на ринку; в) вилучення продукції з обігу; г) відкликання продукції; 3) контроль стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; 4) попередження органами ринкового нагляду споживачів (користувачів) про виявлену цими органами небезпеку, що становить продукція.
У випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», заходи ринкового нагляду вживаються щодо продукції, яка, зокрема, надається на ринку, в тому числі щодо одиниць чи партій введеної в обіг продукції, що зберігаються на складах виробників (імпортерів).
Положеннями ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» передбачено порядок проведення перевірок характеристик продукції, зокрема визначено, що під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону. При проведенні перевірок характеристик продукції органи ринкового нагляду враховують ступінь ризику, який може становити відповідна продукція, а також відомості, що містяться у зверненнях споживачів (користувачів) про захист їх права на безпечність продукції, та іншу інформацію щодо продукції. Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи. Під час проведення перевірок продукції певного виду (типу), категорії та/або групи забороняється перевіряти продукцію іншого виду (типу), категорії та/або групи. У разі якщо за результатами перевірки характеристик продукції органом ринкового нагляду прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, що є предметом перевірки, такі заходи мають бути вжиті суб'єктами господарювання щодо всіх одиниць продукції певного виду (типу), категорії та/або групи, які надаються на ринку та є небезпечними, становлять ризик та/або не відповідають встановленим вимогам. Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та направлення видаються і оформлюються невідкладно.
Перевірки характеристик продукції проводяться: 1) у торговельних та складських приміщеннях суб'єктів господарювання; 2) у місцях введення продукції в експлуатацію (якщо відповідність продукції певним встановленим вимогам може бути визначена лише під час введення її в експлуатацію); 3) за місцем проведення ярмарку, виставки, показу або демонстрації продукції в інший спосіб; 4) у місцях зберігання під митним контролем продукції, митне оформлення якої призупинено за результатами контролю продукції; 5) за місцезнаходженням органу ринкового нагляду.
Під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції , а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори).
Суд зазначає, що ст. 24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначені особливості проведення перевірок характеристик продукції у її розповсюджувачів, зокрема, органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів:
1) планові - згідно із секторальними планами ринкового нагляду;
2) позапланові:
а) за зверненнями споживачів (користувачів) відповідної продукції, а також органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих рад, правоохоронних органів, громадських організацій споживачів (об'єднань споживачів), об'єднань суб'єктів господарювання, у яких міститься інформація про розповсюдження продукції, що завдала шкоди суспільним інтересам чи має недоліки, що можуть завдати такої шкоди, і відсутня інформація, за якою виробника такої продукції може бути ідентифіковано, але міститься інформація, за якою може бути встановлено розповсюджувача, у якого було придбано (виявлено) таку продукцію;
б) у разі якщо під час перевірки характеристик продукції у виробника відповідної продукції виробник доведе що: він не вводив в обіг продукцію, що є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам; продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності розповсюджувача (розповсюджувачів) такої продукції.
У випадках, зазначених у підпункті "б" пункту 2 цієї частини, встановлюється за ланцюгом постачання продукції особа, яка ввела таку продукцію в обіг, та особа, внаслідок дій чи бездіяльності якої продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам.
Під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених пунктом 1 і підпунктом "а" пункту 2 частини першої цієї статті:
1) на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є:
а) наявність знака відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання вимог щодо форми, опису, правил та умов нанесення знака відповідності технічним регламентам, а також правил його застосування;
а-1) за ланцюгом постачання, якщо за результатами перевірки характеристик продукції є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам внаслідок дій чи бездіяльності виробника такої продукції або будь-якого іншого суб'єкта в ланцюгу постачання;
б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам;
в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією;
2) на наступних етапах перевірки можуть бути проведені:
а) обстеження зразків відповідної продукції та ідентифікація виробника продукції;
б) відбір та експертиза (випробування) зразків продукції (у разі якщо є підстави вважати, що продукція є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам).
Під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених підпунктом "б" пункту 2 частини першої цієї статті, об'єктом перевірки є документи, що містять інформацію про походження продукції, яка є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, та її подальший обіг (договори, товарно-супровідна документація тощо). Якщо розповсюджувач протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку не надав йому зазначені документи, такий розповсюджувач вважається особою, що ввела цю продукцію в обіг. Під час перевірки характеристик продукції на підставі, визначеній в абзаці третьому підпункту "б" пункту 2 частини першої цієї статті, орган ринкового нагляду також проводить перевірку умов зберігання відповідної продукції.
Із матеріалів справи судом встановлено, що наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області від 19.07.2021 №1288-ОД, направлено посадових осіб відповідача на планову перевірку характеристик продукції, а саме: іграшок на дотримання вимог Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2018 №151, взуття на дотримання вимог Технічного регламенту маркування матеріалів, що використовуються для виготовлення основних складових взуття, яке надходить для продажу споживачу, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 06.03.2019 №358, за адресою: вул. Обухова, 10, м. Золотоноша, Черкаська обл., магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Згідно ст. 11 Закону України «Про технічні регламенти та ознаку відповідності» продукція, що вводиться в обіг, надається на ринку або вводиться в експлуатацію, а згідно з деякими технічними регламентами - також продукція, що виготовляється та/або вводиться в експлуатацію виробником для використання у власних цілях, повинна відповідати вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, крім випадків, визначених у статті 12 цього Закону та у відповідних технічних регламентах.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про технічні регламенти та ознаку відповідності» у випадках, визначених у технічних регламентах, на продукцію та/або на інші об'єкти, що зазначені в таких технічних регламентах (табличку з технічними даними, пакування, супровідні документи тощо), повинен наноситися знак відповідності технічним регламентам. Нанесенням знака відповідності технічним регламентам на продукцію вважається також нанесення цього знака на будь-який інший, ніж сама продукція, об'єкт згідно з правилами та умовами нанесення зазначеного знака.
Згідно ст. 30 Закону України «Про технічні регламенти та ознаку відповідності» знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише виробником або його уповноваженим представником. Знак відповідності технічним регламентам повинен наноситися лише на продукцію, для якої його нанесення передбачене конкретними технічними регламентами, та не повинен наноситися на будь-яку іншу продукцію. Виробник шляхом нанесення знака відповідності технічним регламентам ним самим або його уповноваженим представником вказує на те, що він бере на себе відповідальність за відповідність продукції всім застосовним вимогам, визначеним у відповідних технічних регламентах, якими передбачене нанесення знака відповідності технічним регламентам. Знак відповідності технічним регламентам повинен бути єдиним маркуванням, що засвідчує відповідність продукції застосовним вимогам, визначеним у відповідних технічних регламентах, якими передбачене нанесення знака відповідності технічним регламентам. Нанесення на продукцію інших маркувань, знаків або написів, які можуть вводити в оману третіх осіб щодо значення чи форми знака відповідності технічним регламентам, забороняється. Будь-яке інше маркування може бути нанесене на продукцію за умови, що це не вплине негативно на видимість, розбірливість та значення знака відповідності технічним регламентам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1184 затверджено Правила та умови нанесення знака відповідності технічним регламентам.
Згідно приписів Правил № 1184 знак відповідності технічним регламентам (далі - знак відповідності) наноситься на продукцію або на її табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли це є неможливим або невиправданим через характер продукції, знак відповідності наноситься на пакування та на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом. Знак відповідності наноситься перед уведенням продукції в обіг. Знак відповідності може супроводжуватися піктограмою або будь-яким іншим знаком, що вказує на особливий ризик або використання. Знак відповідності супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, якщо такий орган був залучений на етапі контролю виробництва, у форматі UA.TR.YYY або YYY, де: UA - умовне позначення України латинськими літерами; TR - умовне позначення, яке означає, що орган з оцінки відповідності призначено на виконання робіт з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів; YYY - ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності. Ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності наноситься таким органом або за його вказівкою виробником чи уповноваженим представником.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №151 затверджено Технічний регламент безпечності іграшок, який встановлює вимоги до безпечності іграшок та їх обігу на території України. Технічний регламент розроблено на основі Директиви 2009/48/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 18 червня 2009 р. про безпеку іграшок.
Відповідно до п. 10, 11 Технічного регламенту безпечності іграшок виробники вказують на іграшці своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу, а у разі, коли це не є можливим, - на її пакуванні або в документі, що супроводжує іграшку. В адресі повинне зазначатися одне місце, за яким можна зв'язатися з виробником. Виробники забезпечують супроводження іграшки інструкціями та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.
Згідно п. п. 19, 20, 27 вказаного Технічного регламенту безпечності іграшок імпортери зазначають своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг), контактну поштову адресу на іграшці, а у разі, коли нанесення відповідної інформації неможливе, - на її пакуванні або в документі, що супроводжує таку іграшку. Імпортери забезпечують супроводження іграшки інструкціями та інформацією щодо безпечності, які виконуються згідно з вимогами закону про порядок застосування мов. Перед наданням іграшки на ринку розповсюджувачі перевіряють наявність на іграшці знака відповідності технічним регламентам, необхідних документів, інструкцій з експлуатації та інформації щодо безпечності, що складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов, та виконання виробником та імпортером вимог, визначених у пунктах 9, 10 і 19 цього Технічного регламенту.
Відповідно до п.п. 37, 38, 44, 45 Технічного регламенту безпечності іграшок виробник повинен наносити чітко видимі, розбірливі, зрозумілі та точні попередження на іграшку, прикріплений до неї ярлик (етикетку) або пакування та у разі потреби зазначати попередження в інструкціях з експлуатації, які супроводжують іграшку. Маленькі іграшки, які продаються без упаковки, повинні мати відповідні попередження, прикріплені до них. Попередженням повинні передувати слова «Увага» або «Попередження». Попередження, які впливають на рішення щодо придбання іграшки, зокрема ті, що визначають мінімальний та максимальний вік користувачів, та інші попередження, наведені в додатку 5, повинні зазначатися на споживчій упаковці або бути чітко видимі в інший спосіб для споживача перед купівлею, в тому числі у разі, коли купівля здійснюється шляхом електронної торгівлі. Такі попередження та інструкції щодо безпеки повинні бути складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов. Іграшки, які надаються на ринку, повинні мати зображення знака відповідності технічним регламентам. Знак відповідності технічним регламентам наноситься згідно із загальними принципами маркування зазначеним знаком, установленим законом.
Судом встановлено, що Посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області проведено перевірку характеристик продукції за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у ФОП ОСОБА_1 , встановлено факт розповсюдження продукції, що не відповідає встановленим вимогам, а саме: іграшка у вигляді конструктора 100 PCS, BLOCKS, EN 71, NO. 068-73, SENNO, MADE IN CHINA:
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровано торгівельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника;
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровано торгівельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера;
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку, відсутні попередження, інструкції та інформація щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов;
- на іграшці, етикетці та упаковці відсутній знак відповідності технічним регламентам.
За результатами дослідження відібраних у позивача зразків продукції у п. 1 акту перевірки характеристик продукції, проведеного ДП «Львівстандартметрологія», згідно протоколу випробувань продукції від 03.08.2021 №373-Л/21, іграшка у вигляді конструктора 100 PCS, BLOCKS, EN 71, NO. 068-73, не відповідає вимогам за показниками: відсутнє маркування на державній мові; відсутні інструкції з використання, попереджувальна інформація щодо передбачуваного викисання іграшки, яке зумовлено її функцією, розміром та характеристиками.
Крім того, вказаною перевіркою ФОП ОСОБА_1 встановлено факт розповсюдження продукції, що не відповідає встановленим вимогам, а саме: іграшка у вигляді ляльки SUSPRISE! #00TD OUTFIT OF THE DAY, WINTER DASCO, NO. AA-0613, MADE IN CHINA:
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровано торгівельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу виробника;
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровано торгівельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу імпортера;
- на іграшці, на її упаковці або в документі, що супроводжує іграшку, відсутні попередження, інструкції та інформація щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов;
- на іграшці, етикетці та упаковці відсутній знак відповідності технічним регламентам.
Так, за результатами дослідження відібраних у позивача зразків продукції у п. 1 акту перевірки характеристик продукції, проведеного ДП «Львівстандартметрологія», згідно протоколу випробувань продукції від 03.08.2021 №374-Л/21, іграшка у вигляді ляльки SUSPRISE! #00TD OUTFIT OF THE DAY, WINTER DASCO, NO. AA-0613, не відповідає вимогам за показниками: відсутнє маркування на державній мові; відсутні інструкції з використання, попереджувальна інформація щодо передбачуваного викисання іграшки, яке зумовлено її функцією, розміром та характеристиками.
Однак, суд звертає увагу, згідно ч. 7 ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом строку проведення перевірки не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.
Відповідно до ч. 2 п. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 та частиною третьою статті 29 цього Закону), - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом періоду від одного року до трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 45 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» виробник, уповноважений представник, імпортер або інша особа, яка відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, не несе відповідальності, встановленої статтею 44 цього Закону, якщо доведе, що: 1) вона не вводила відповідну продукцію в обіг; 2) з урахуванням усіх обставин відповідна продукція після введення її в обіг стала такою, що становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, внаслідок дій або бездіяльності інших осіб чи непереборної сили; 3) відповідна продукція становить ризик внаслідок додержання виробником вимог законодавства чи виконання обов'язкових для нього приписів державних органів; 4) у випадку виробника комплектуючого виробу чи складової частини продукції ризик (невідповідність) продукції встановленим вимогам виник (виникла) внаслідок конструкції готової продукції, до якої входить цей виріб чи складова частина, або інструкцій, даних такому виробнику виробником готової продукції. Розповсюджувач продукції не несе відповідальності, встановленої статтею 44 цього Закону, якщо доведе, що: 1) продукція стала такою, що становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, внаслідок недодержання іншим розповсюджувачем умов її зберігання, за умови, що інший розповсюджувач такої продукції може бути встановлений; 2) продукція, що поставлена ним, відповідає встановленим вимогам, але незважаючи на це становить ризик.
Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не є виробником, його уповноваженим представником або особою, яка ввела продукцію в обіг, зокрема, іграшку у вигляді конструктора 100 PCS, BLOCKS, EN 71, NO. 068-73 та іграшку у вигляді ляльки SUSPRISE! #00TD OUTFIT OF THE DAY, WINTER DASCO, NO. AA-0613, оскільки зазначену продукцію їй поставлено саме від ФОП ОСОБА_2 , що підтверджується копією накладної від 27.11.2019 №б/н (а.с.25) та не заперечується відповідачем.
Також суд звертає увагу, що позивачкою згідно акту про знищення (утилізації) нехарчової продукції від 12.10.2021 №б/н, у зв'язку із виявленими недоліками, вищезазначена продукція (іграшки) утилізовані шляхом їхнього механічного розрізання, поміщення в герметичний пакет та вивезення до контейнера з небезпечними відходами.
Оскільки ФОП ОСОБА_1 не повинна нести відповідальність за введення іншою особою відповідної продукції в обіг, тому суд дійшов висновку про визнання протиправними та скасування постанов від 18.10.2021 №18 про накладення штрафу в сумі 34000 грн., від 18.10.2021 №19 про накладення штрафу в сумі 68000 грн., від 18.10.2021 №20 про накладення штрафу в сумі 34000 грн. та від 18.10.2021 №21 про накладення штрафу в сумі 68000 грн.
Таким чином, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати постанови Головного управління Держпродспоживслужби у Черкаській області від 18.10.2021 №18 про накладення штрафу в сумі 34000 грн., від 18.10.2021 №19 про накладення штрафу в сумі 68000 грн., від 18.10.2021 №20 про накладення штрафу в сумі 34000 грн. та від 18.10.2021 №21 про накладення штрафу в сумі 68000 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби у Черкаській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 2040 (дві тисячі сорок) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Віталіна ГАЙДАШ