11 квітня 2022 року справа № 580/708/20 м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С. О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16.04.2020 у справі №580/708/20, яке набрало законної сили 07.09.2020 адміністративний позов задоволено частково, а саме визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 76% до 70 % сум грошового забезпечення з 01.01.2018, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.01.2018 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 76% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 75 відсотків суми підвищення пенсії з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно) та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно) 100 відсотків суми підвищення пенсії з урахуванням раніше проведених виплат. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У подальшому Черкаським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 01.01.2018 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 76% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум та про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно) 100 відсотків суми підвищення пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
01.04.2022 від позивача на адресу суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 16.04.2020 у даній справі в обґрунтування якої зазначено, що на виконання вказаного рішення суду відповідач здійснив нарахування заборгованості не в повному обсязі та не виплатив йому вже нараховану заборгованість у виді доплати до пенсії. Вважає, що дане судове рішення є не виконаним, а тому просить встановити судовий контроль за його виконанням, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати звіт про його виконання.
Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з ч. 2 ст. 14 Кодексом адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Крім того, за ч. 1 ст. 370 Кодексом адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Як встановлено частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно положень частини 8 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Надаючи оцінку обставинам справи та необхідність встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16.04.2020 у справі №580/708/20, яке набрало законної сили 07.09.2020 встановлено обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 76% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум та провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року по 03 вересня 2019 року (включно) 100 відсотків суми підвищення пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.
На виконання вказаного рішення суду відповідач 23.09.2020 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 у розмірі 76% грошового забезпечення та з 05.03.2019 до 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, що підтверджується розрахунком на доплату за пенсійною справою №N/A774.
Розмір пенсії після перерахунку з 01.01.2018 становить 8682,72 грн, з 01.01.2019 - 9500,72 грн, з 05.03.2019 - 10318,71 грн, з 04.09.2019 - 9500,72 грн, з 01.01.2020 -10318,71 грн (13577,25 грн (грошове забезпечення) х 76%).
Щодо виплати нарахованої суми доплати пенсії в сумі 24435, 34 грн повідомлено, що виплата вказаної суми буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже з листів від 25.11.2020 №6242-6641/Г-03/8-2300/20 та від 30.04.2021 №2756-219/Г-03/8-2300/21 вбачається, що на виконання рішення суду від 16.04.2020 у справі №580/708/20 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 у розмірі 76% грошового забезпечення та з 05.03.2019 до 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що відповідач виконав вказане судове рішення в повному обсязі.
Водночас, позивач, як на підставу встановлення судового контролю посилається на те, що відповідач при здійсненні перерахунку його пенсійного забезпечення останній невірно обрахував його суму.
Суд зазначає, що рішенням суду від 16.04.2020 у даній справі питання правомірності нарахування пенсії позивача не досліджувалось.
Вказана заява позивача свідчить про наявність нових правовідносин між ним та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо правильності нарахування суми пенсії з 01.01.2018 у розмірі 76% грошового забезпечення та з 05.03.2019 до 03.09.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Щодо виплати вже нарахованої суми пенсійного забезпечення у розмірі 24435, 34 грн, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень -коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно пунктів 3-5 Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №201, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 за №1189/32641, виконання рішень суду, а саме виплата заборгованості з перерахованої пенсії здійснюється в порядку черговості надходження таких рішень судів до Головного управління та в межах коштів, виділених з Державного бюджету для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Отже виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.
Фактична невиплата нарахованих 24435, 34 грн зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття. Тому, за умови дотримання Головним управлінням Пенсійного фонду в Черкаській області встановленого порядку виконання судового рішення, підстави для прийняття рішення про встановлення судового контролю відсутні, зважаючи на те, що встановлення відповідного контролю жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, необхідно встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Специфіка застосування штрафної санкції полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Позивач до своєї заяви не додав докази навмисної невиплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахованих 24435, 34 грн та наявності в останнього бюджетних асигнувань для такої виплати.
Зважаючи на те, що Головне управління Пенсійного фонду в Черкаській області виконало конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/708/20, дотримуючись Порядку ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 за №1189/32641, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у даній справі.
Слід також зазначити, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, отже суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю та зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, виходячи з викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю.
Керуючись ст.241, 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - відмовити.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ