01 квітня 2022 року справа № 580/647/22 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А., розглянувши у письмовому провадженні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду заяву Бобра Д.О. , представника позивача ОСОБА_2 за позовом до Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення про заборону в'їзду в Україну, -
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення №58 від 01.06.2021 про заборону в'їзду в Україну.
22.02.2022 представник позивача адвокат Бобер Д.О. подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі №9901/463/21 на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Обгрунтовуючи клопотання. представник позивача зазначив, що відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що спірне рішення прийнято зокрема з метою виконання рішення РНБО від 21.05.2021, введеного в дію Указом Президента України №203/2021 від 21.05.2021, відповідно до якого до позивача застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції). Аналогічним чином вмотивоване і подання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 24.05.2021 №5381/55/01-2021, на підставі якого прийняте спірне рішення.
Разом з тим, вказаний Указ Президента в частині, що стосується позивача, оскаржений до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, справа №9901/463/21, що є підставою для зупинення провадження у справі №580/647/22.
Розглянувши клопотання позивача про зупинення провадження у справі суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з таких підстав.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Отже умовою зупинення провадження у справі є об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до розгляду іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського або кримінального судочинства.
Ця підстава виникає тоді, коли постановлення рішення можливе після підтвердження фактів, що мають преюдиційне значення для цієї справи, в іншій справі, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.
Зі змісту рішення №58 від 01.06.2021 вбачається, що воно прийнято на підставі подання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 245.05.2021 №5381/55/01-2021, і у яких зазначено, що вони прийняті з метою виконання рішення РНБО від 14.05.2021, введеного в дію Указом Президента України №203/2021 від 21.05.2021.
Водночас підставою прийняття рішення №58 від 01.06.2021 є ті обставини, що позивач є учасником організованої злочинної групи, яка вчиняє тяжкі та особливо тяжкі злочини і за період перебування в Україні перевірявся на причетність до вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів в межах кримінального провадження №12016250000000284 від 23.09.2016, що є окремою підставою для заборони в'їзду в Україну відповідно до вимог ч. 1 ст. 13 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Отже рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі №9901/463/21 за позовом ОСОБА_2 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, третя особа: Рада національної безпеки і оборони України про визнання протиправним та нечинним Указу Президента України від 21.05.2021 №203/2021 не є підставою для зупинення провадження у справі, оскільки зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Врахувавши викладене, суд дійшов висновку, що клопотання про зупинення провадження у справі задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 236, 241-243, 248, 250,256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
У задоволенні клопотання позивача ОСОБА_2 в особі представника Бобра Дениса Олександровича про зупинення провадження у адміністративній справі №580/647/22 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені у апеляційній скарзі на рішення суду.
Головуючий Алла РУДЕНКО