Постанова від 16.02.2022 по справі 160/15397/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2022 року м. Дніпросправа № 160/15397/21

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),

суддів: Шлай А.В., Кругового О.О.,

розглянувши у письмовому провадженні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року (головуючий суддя: Жукова Є.О.) по адміністративній справі № 160/15397/21, розглянутої у письмовому провадженні

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області, Управління державної казначейської служби України у м. Ірпені Київської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 03.09.2021 року звернувся до суду з позовом до відповідачів Головного управління ДПС у Київській області (далі ГУ ДПС у Київській області), Управління державної казначейської служби України у м. Ірпені Київської області (УДКС у м. Ірпені Київської області), в якому просить:

визнати бездіяльність ГУ ДПС в Київській області щодо не вчинення необхідних дій по поверненню надміру сплаченого позивачем грошових зобов'язань протиправною;

стягнути з державного бюджету України на його користь суму надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 356 392,57 грн.

стягнути з ГУ ДПС у Київській області на користь позивача понесені ним витрати на сплату судового збору у розмірі 4 471,93 грн.;

визначити УДКС у м. Ірпені Київської області строк виконання рішення суду; та подати звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування адміністративного позову зазначив, що відповідач порушує його право на повернення помилково сплаченої суми податкового зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб, ним виконані всі вимоги передбачені ст. 43 ПК України, які необхідні для повернення надмірно сплачених сум.

У відзиві на позов ГУ ДПС у Київській області посилається на неправомірність доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року адміністративний позов задоволений частково, визнана протиправною бездіяльність ГУ ДПС в Київській області щодо не вчинення необхідних дій по поверненню ОСОБА_1 надміру сплачених грошових зобов'язань протиправною, на користь позивача стягнуті з державного бюджету України сума надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 356 392,57 грн., та за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Київській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 4472,00 грн.

В іншій частині позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем ГУ ДПС у Київській області подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати з підстав порушення судом норм матеріального права, та прийняти постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає про правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити його без змін, а скаргу без задоволення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Із матеріалів справи вбачається, що Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області винесені 16.09.2015 року податкові повідомлення-рішення № 90776-17, № 90777-17, якими ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2015 рік на суму 68 585,61 грн. та 85 326,07 грн. відповідно.

Вказані суми земельного податку у розмірі 154 131,68 грн. позивачем сплачено, що підтверджується платіжним дорученням № 1 від 12.11.2015 року, та квитанцією № QS26961590 від 24.12.2015 року, зазначені податкові повідомлення-рішення позивачем оскаржені в судовому порядку.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 року по справі № 0440/7027/18, яке набрало законної сили 12.08.2019 року, податкові повідомлення-рішення № 90776-17, № 90777-17 від 16.09.2015 року, визнані протиправними та скасовані.

Ірпінським відділенням Вишгородської ОДПІ винесені 24.10.2016 року податкові повідомлення-рішення № 1977-13, № 1976-13, на підставі яких позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб за 2016 рік на суму 122 272,26 грн. та 98 283,19 грн. відповідно.

Вказані суми земельного податку у розмірі 220 555,45 грн. позивачем сплачено, що підтверджується квитанціями № 0.0.697033687.1, № 0.0.697048840.1 від 30.01.2017 року.

31.10.2018 року відповідно до листа ГУ ДФС у Київській області, вих. № 8090/10-36-56, податкові повідомлення-рішення № 1977-13,№ 1976-13 від 24.10.2016 року скасовані.

Викладене свідчить, що позивачем на підставі вищезазначених податкових повідомлень-рішень сплачено земельний податок за 2015 та 2016 роки на загальну суму 374 687,13 грн.

21.05.2021 року позивач направив до відповідача заяву про повернення помилково сплачених коштів у сумі 374 687,13 грн.

Листами вих. № 23084/6/10-36-24-11 від 04.06.2021 року та вих. №2803/5/10-36-24-11 від 09.06.2021 року ГУ ДПС у Київській області в поверненні зазначеної суми коштів позивачу відмовлено з підстав закінчення терміну, передбаченого для повернення надміру сплачених коштів відповідно до вимог п. 43.4 ст. 43 ПК України.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пп.14.1.115 п.14.1 ст.14 ПК (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Відповідно до пп.17.1.10 п.17.1 ст.17 ПК платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Приписами п. 43.1,43.2 ст. 43 ПК передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та ст. 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків .

Згідно п.43.3 ст.43 ПК обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Положеннями п.43.4, 43.5,43.6 ст.43 ПК передбачено, що платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

У разі якщо повернення сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання відповідної податкової декларації.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку.

Положення ст. 43 ПК узгоджуються з нормами Порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №60 від 11.02.2019 (далі - Порядок №60), а також Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013 (далі Порядок №787).

Відповідно до ч.1 ст. 25, ч.2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішеннями, прийнятим органом, що відповідно до закону має право на його застосування, веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

Згідно приписів п.102.5 ст. 102 ПК України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Суд першої інстанції, здійснивши аналіз норм податкового законодавства, дійшов вірного висновку, що обов'язковою передумовою повернення платнику податків надміру/помилково сплачених коштів є одночасна наявність таких обставин: 1) відсутність у такого платника податкового боргу; 2) подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати; 3) відповідність поданої заяви вимогам п. 43.4 ПК України. За наслідками подання відповідної заяви податковий орган у визначені законом строки повинен або підготувати висновок про повернення такої суми, або надати письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією проведення звірення стану рахунків (у разі відсутності в інформаційних базах даних ДПС відомостей щодо розміру заявленої до повернення суми).

При цьому, днем виникнення переплати є або день зарахування коштів до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, або день, з якого сплачені кошти податку вважаються такими, що не підлягали сплаті.

Матеріали справи свідчать, що переплата земельного податку за 2015-2016 роки у позивача виникла у зв'язку із скасуванням податкових повідомлень-рішень № 1977-13,№ 1976-13 від 24.10.2016 року з 31.10.2018 року - дати складання ГУ ДФС у Київській області листа вих. №8090/10-36-56, та з 12.08.2019 року - дати набрання чинності рішенням суду по справі № 0440/7027/18 від 13.05.2019 року, яким скасовані податкові повідомлення-рішення №90776-17, № 90777-17 від 16.09.2015 року .

Викладене свідчить, що із заявою до ГУ ДПС у Київській області про повернення сум надміру сплаченого земельного податку позивач 21.05.2021 року звернувся в межах 1095 днів з дня отримання права на таке відшкодування, при цьому визначений податковим законодавством строк із заявою про повернення надміру сплачених коштів не порушив.

Так як відповідачем у встановлені податковим законодавством строки не підготовлений висновок про повернення позивачу надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за його заявою, яка відповідає вимогам чинного законодавства, суд першої інстанції правомірно визнав протиправною таку бездіяльність ГУ ДПС у Київській області .

В той же час задоволення позову в частині стягнення з державного бюджету України на користь позивача суми надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 356 392, 57 грн. є передчасним, оскільки повернення надмірно сплачених коштів здійснюється органом держказначейства на підставі висновку податкового органу про повернення помилково сплаченої суми податкового зобов'язання, який не виготовлений податковим органом.

В силу викладеного належним способом відновлення прав позивача є покладання на ГУ ДПС у Київській області зобов'язання підготувати та направити до УДКС у м. Ірпені Київської області разом з іншими передбаченими законодавством документами висновок про повернення позивачу надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання з земельного податку за 2015 та 2016 роки на загальну суму 374 687,13 грн.

У відповідності до приписів ст.139 КАС України суд першої інстанції правомірно стягнув на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Київській області судовий збір у розмірі 4472,00 грн.

Оскільки судом першої інстанції рішення прийнято з порушенням норм матеріального права, це є підставою для його скасування в частині задоволення позову щодо стягнення на користь позивача з державного бюджету України суми надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 356 392,57 грн., та часткового задоволення позову в цій частині.

Керуючись ст. 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Київській області - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року по адміністративній справі № 160/15397/21 - скасувати в частині задоволення позову про стягнення на користь ОСОБА_1 з державного бюджету України суми надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 356 392,57 грн. та в цій частині прийняти постанову.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Київській області підготувати та направити до Управління державної казначейської служби України у м. Ірпені Київської області висновок про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченої суми податкового зобов'язання з земельного податку за 2015 та 2016 роки на загальну суму 374 687,13 грн.

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2021 року по адміністративній справі № 160/15397/21 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили 16 лютого 2022 року, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду на протязі 30 діб.

Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук

суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий