Рішення від 11.04.2022 по справі 600/5694/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/5694/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- винести рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби України у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 43143196, місцезнаходження: 58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А), №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року в частині застосування фінансової санкції у сумі 17000 грн.

1.2. Ухвалою суду від 27.10.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. ГУ ДПС у Чернівецькій області прийнято рішення року про застосування до позивача фінансових санкцій №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року.

2.2. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

3.1. В обґрунтування позовних вимог, згідно позову, представник позивача зазначає наступне.

3.2. Так, вказує, що за результатом проведення фактичної перевірки ГУ ДПС у Чернівецькій області складено Акт (довідку) перевірки від 09 вересня 2021 року №3543/24-13-09-01-06/ НОМЕР_1 . Відповідно до акту перевіряючими зроблено висновок, щодо допущення ОСОБА_1 ряду порушень, в тому числі: порушення пункту 20 частини 5 Постанови Кабінету Міністрів України №1251 від 27.11.2010 року «Про затвердження положення про встановлення, збереження, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; п.226.9 ст.226 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями); ст. 11 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями) в частині зберігання алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, що не позначені марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством з марками акцизного податку, що мають пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, наявність відкритого надриву з краю марки.

3.3. На підставі даного акту перевірки ГУ ДПС у Чернівецькій області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №0000/6272/Ж 10/24-13-09-01 від 29 вересня 2021 року.

3.4. Проте у Рішенні №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року не міститься будь-яких доказів порушення норм Податкового кодексу, Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995 року ««Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та Постанови Кабінету Міністрів України №1251 від 27.11.2010 року «Про затвердження положення про встановлення, збереження, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

3.5. Відтак, вважає, що відповідачем у оскаржуваному рішенні, всупереч п. 4.1.4 ст.4 ПК та ч.2 ст.77 КАС не надано жодних доказів вчинення позивачем зазначеного у ньому порушення.

Позиція відповідача

3.6. До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що рішення №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року прийнято в рамках чинного законодавства.

3.7. Так, Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області 07.09.2021 року проведена фактична перевірка магазину що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 .

Перевіркою встановлено наступні порушення :

1) ст.11 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №481), п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі - ПК України), п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, збереження, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Постанова №1251) - в частині реалізації алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, що не позначені марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством з марками акцизного податку, що мають пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, наявність відкритого надриву з краю марки;

2) вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (далі - Постанова № 957) в частині здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої;

3) п. 11 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265/95-ВР) в частині проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій без використання режиму програмування найменування кожного підакцизного товару із зазначенням коду товарної підкатегорїї згідно з УКТ ЗЕД, ціни товару та обліку його кількості.

3.8. На момент проведення перевірки в магазині що належить суб'єкту господарської діяльності ОСОБА_1 , в торговому залі на полиці, з наявними цінниками знаходились алкогольні напої з марками акцизного податку, що мають пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, а саме:

- вино «Кадарка» виноградне, ординарне, напівсолодке, червоне, столове ТМ «ВИНЛЮКС», місткістю 1,0 л., дата виготовлення 07.10.2020 тетрапак кількості 1 шт. за ціною 45,0 грн., штрихкод ААРН446996 (реквізити марки акцизного податку визначити не можливо).

- вино «Мускатне» ординарне, напівсолодке, червоне, столове ТМ «МАРІНТАЛЬ» Котовський винзавод, місткістю 1,0л., дата виготовлення 14.07.2020, тетрапак в кількості 1 шт. за ціною 45,0 грн., штрихкод ААРН446996 (наявні реквізити марки акцизного податку - 15 ААВЯ 02/20; шестизначний номер серії, сума акцизного податку, сплаченого за одиницю продукції, штрих-код - визначити не можливо).

- вино «Портвин» 777, червоне, місткістю 1,0 л., тетрапак в кількості 1 шт. за ціною 50,0 грн. (реквізити марки акцизного податку визначити не можливо - індекс регіону, серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв, сума акцизного податку).

3.9. Даний факт підтверджується фотокопіями зробленими під час перевірки, та які додаються до відзиву.

3.10. Факт наявності в реалізації перелічених у акті перевірки алкогольних напоїв з пошкодженими марками акцизного податку також підтверджуються письмовими поясненнями продавця ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 , яка зазначила наступне: «На момент перевірки в магазині в реалізації знаходилось вино в тетрапаках, а саме: «Мускат», «Кадарка» та «Портвин» ємністю 1,0л. з пошкодженими марками акцизного податку (марки були розірвані при транспортуванні)».

3.11. Таким чином, враховуючи вищевикладене, контролюючим органом правомірно застосовано штрафну санкцію до ОСОБА_1 , оскаржене рішення є законним та обґрунтованим, а підстави для задоволення позову - відсутні.

ІV. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

4.1. З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі наказу ГУ ДПС у Чернівецькій області від 01.09.2021 року № 1195-п Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області 07.09.2021 року проведена фактична перевірка магазину що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 . За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 09.09.2021 року №3543/24-13-09-01-06/ НОМЕР_1 , який вручено продавцю ОСОБА_2 та ознайомлено ОСОБА_1 , що підтверджується підписами на акті.

4.2. Проведеною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 :

- вимог Постанови № 957 в частині здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.

- п. 20 ч. 5 Постанови № 1251; п. 226.9 ст. 226 ПК України; ст. 11 Закону № 481/95-ВР в частині зберігання алкогольних напої вітчизняного виробництва, що не позначені марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством з марками акцизного податку, що мають пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, наявність відкритого надриву з краю марки.

4.3. У зв'язку із наведеними порушеннями ГУ ДПС прийнято рішення про застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року, яким застосовано до ФОП ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкцій у загальній суму 27000,00 грн., з яких:

- згідно з абзацом 18 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР - 10000,00 грн. за порушення вимог Постанови № 957 в частині здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої;

- згідно з абзацом 20 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР - 17000,00 грн. за порушення пункту 20 частини 5 Постанови № 1251; пункту 226.9 статті 226 ПК України; статті 11 Закону № 481/95-ВР в частині зберігання алкогольних напої вітчизняного виробництва, що не позначені марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством з марками акцизного податку, що мають пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, наявність відкритого надриву з краю марки.

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

5.1. Предметом оскарження у цій справі є рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у сумі 17000,00 грн. Отже, у цій справі суд має надати оцінку на предмет законності оскаржуваного рішення, оцінивши його на предмет відповідності верховенству права та критеріїв законності рішення суб'єкта владних повноважень, які наведені в частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

5.2. Так, частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

5.3. Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані ПК України.

5.4. Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

5.5. Згідно із п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

5.6. Пунктом 80.1 ст. 80 ПК України передбачено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

5.7. Відповідно до п. 80.2 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування; неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

5.8. Згідно з пунктом 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки (пункт 80.2 статті 80 Податкового кодексу України).

Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції (пункт 80.7 статті 80 Податкового кодексу України).

5.9. Згідно з п.81.1 ст.81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки, службового посвідчення осіб.

При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Відповідно до підпункту 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

5.10. Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

5.11. Пунктом 86.1. ст. 86 ПК України передбачено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов'язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із зауваженнями, які він маг право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.

5.12. Положенням п. 86.5 ст. 86 ПК України передбачено, що акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).

5.13. Відповідно до п. 86.7 ст. 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).

Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.

Щодо правомірності рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у сумі 17000,00 грн.

5.14. Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995 року (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

5.15. Відповідно до ч. 14 ст. 15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

5.16. Статтею 11 Закону №481/95-ВР визначено загальні положення щодо маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

5.17. У свою чергу, ч. 1 ст. 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

5.18. Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР, до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, серед іншого, виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

5.19. Із змісту акта фактичної перевірки від 09.09.2021 року №3543/24-13-09-01-06/290716666 вбачається, що відповідачем встановлений факт роздрібної торгівлі позивачем алкогольними напоями вітчизняного виробництва, що не позначені марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством з марками акцизного податку, що мають пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, наявність відкритого надриву з краю марки

5.20. Зокрема, згідно змісту акту перевірки та доводів представника відповідача, на момент проведення перевірки в магазині що належить суб'єкту господарської діяльності ОСОБА_1 , в торговому залі на полиці, з наявними цінниками знаходились алкогольні напої з марками акцизного податку, що мають пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, а саме:

- вино «Кадарка» виноградне, ординарне, напівсолодке, червоне, столове ТМ «ВИНЛЮКС», місткістю 1,0 л., дата виготовлення 07.10.2020 тетрапак кількості 1 шт. за ціною 45,0 грн., штрих-код ААРН446996 (реквізити марки акцизного податку визначити не можливо).

- вино «Мускатне» ординарне, напівсолодке, червоне, столове ТМ «МАРІНТАЛЬ» Котовський винзавод, місткістю 1,0л., дата виготовлення 14.07.2020, тетрапак в кількості 1 шт. за ціною 45,0 грн., штрих-код ААРН446996 (наявні реквізити марки акцизного податку - 15 ААВЯ 02/20; шестизначний номер серії, сума акцизного податку, сплаченого за одиницю продукції, штрих-код - визначити не можливо).

- вино «Портвин» 777, червоне, місткістю 1,0 л., тетрапак в кількості 1 шт. за ціною 50,0 грн. (реквізити марки акцизного податку визначити не можливо - індекс регіону, серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв, сума акцизного податку).

5.21. Суд зазначає, що згідно з пп. 14.1.107 п. 14.1 ст. 14 ПК України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

5.22. Підпунктом 14.1.109 п.14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що маркуванням алкогольних напоїв є наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

5.23. У свою чергу, п.226.9 ст.226 ПК України визначено, що вважаються такими, що немарковані, зокрема, алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції

5.24. Відповідно до ч. 1 статті 11 Закону №481/95-ВР маркування алкогольних напоїв (крім продукції, зазначеної у частині другій цієї статті), які реалізуються в Україні, здійснюється відповідно до Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом, та має містити таку інформацію: загальна та власна назви виробу; найменування та місцезнаходження оператора ринку харчових продуктів, відповідального за інформацію про алкогольний напій, а для імпортованих алкогольних напоїв - найменування та місцезнаходження імпортера (у разі зміни найменування виробника у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв'язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство виробник має право зазначати на етикетці своє попереднє найменування протягом 18 місяців з дня зміни його найменування у зв'язку із зміною типу акціонерного товариства або у зв'язку з перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство); знак для товарів і послуг; географічна назва місця виготовлення виробу, якщо найменування виробника не відображає місця розташування суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво); вміст спирту (% об.); місткість посуду; вміст цукру.

5.25. Згідно п.226.3 ст.226 ПК України виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

5.26. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251 затверджено Положення про виготовлення, збереження, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Положення).

5.27. Так, п. 20 вказаного Положення встановлено, що маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої, тютюнові вироби, тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідини, що використовуються в електронних сигаретах, у випадках, визначених пунктом 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження: пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення; наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив - 4 х 10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція); пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів; відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.

5.28. У відповідальності до пункту 5 цього Положення на кожну марку наносяться такі реквізити:

- слова “УКРАЇНА”, “МАРКА АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ”, “ТЮТЮНОВІ ВИРОБИ” (для тютюнових виробів);

- позначення виду марки, що складається із слів та літер “алкоголь вітчизняний (лікеро-горілчана продукція)” - “АВ ЛГП”, “алкоголь вітчизняний (виноробна продукція)” - “АВ ВП”, “алкоголь імпортний (лікеро-горілчана продукція)” - “АІ ЛГП”, “алкоголь імпортний (виноробна продукція)” - “АІ ВП”, “тютюн вітчизняний (сигарети з фільтром)” - “ТВ ЗФ”, “тютюн вітчизняний (сигарети без фільтра, цигарки)” - “ТВ БФ”, “тютюн вітчизняний (сигарили)” - “ТВ СГ”, “тютюн імпортний (сигарети з фільтром)” - “ТІ ЗФ”, “тютюн імпортний (сигарети без фільтра, цигарки)” - “ТІ БФ”, “тютюн імпортний (сигарили)” - “ТІ СГ”, “тютюн вітчизняний (інші вироби)” - “ТВ ІНШІ”, “тютюн імпортний (інші вироби)” - “ТІ ІНШІ”, “тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням вітчизняні” - “ТВЕН В”, “тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням імпортні” - “ТВЕН І”, “рідина імпортна” - “РІ”, “рідина вітчизняна” - “РВ”;

- індекс регіону України (згідно з додатком), що відповідає місцезнаходженню виробника продукції, позначений двома цифрами (для маркування вітчизняної продукції), серія із чотирьох літер і шестизначний номер, два двозначних числа (місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв) або двозначне та однозначне числа (рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах) через скісну риску, сума акцизного податку (для алкогольних напоїв), сплаченого за одиницю продукції, з точністю до тисячного знака, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, кількість штук у пачці або упаковці (для сигарет, цигарок та сигарил);

- реквізити покупця марки (зазначаються на марках для алкогольних напоїв): для юридичних осіб - код згідно з ЄДРПОУ, для фізичних осіб - підприємців - код, який відображає реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

- QR-код та штрих-код (зазначаються на марках для алкогольних напоїв).

5.29. Судом досліджено надані відповідачем фото тари з алкогольними напоями, згідно яких видно, що марки акцизного податку є пошкодженими, зокрема, наявні ознаки повного розриву, або ж відсутня можливість визначити їх реквізити, які передбачені абзацом сьомим пункту 5 Положення.

5.30. А тому, суд вважає, що висновки перевірки в частині порушення позивачем визначених вимог щодо маркування алкогольних напоїв є обґрунтованими.

5.31. Натомість, щодо доводів представника позивача в частині не належного документування факту встановлених порушень, а також не оформлення проколу про адміністративне правопорушення, як факту відсутності порушень, суд зазначає наступне.

5.32. Так, факт наявності в реалізації перелічених вище алкогольних напоїв з пошкодженими марками акцизного податку підтверджуються наявними у матеріалах справи письмовими поясненнями продавця ОСОБА_2 від 07.09.2021 року та ОСОБА_1 від 09.09.2021 року. Зокрема, ОСОБА_1 зазначила наступне: «На момент перевірки в магазині в реалізації знаходилось вино в тетрапаках, а саме: «Мускат», «Кадарка» та «Портвин» ємністю 1,0л. з пошкодженими марками акцизного податку (марки були розірвані при транспортуванні)».

5.33. Відтак, доводи представника позивача в частині не належного документування факту встановлених порушень є необґрунтованими.

У свою чергу, щодо не оформлення проколу про адміністративне правопорушення, як факту відсутності порушень, суд наголошує, що притягнення до відповідальності за адміністративне правопорушення та фінансова відповідальність у вигляді накладення фінансової санкції у даному випадку не є обов'язковим у їх взаємозв'язку. А відтак, не оформлення проколу про адміністративне правопорушення не свідчить про відсутність факту порушення позивачем вимог до маркування алкогольних напоїв.

5.34. Таким чином, оскільки представник позивача у цій справі не навів обставини, якими обґрунтовується протиправність рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у сумі 17000,00 грн., а також з врахуванням того, що актом фактичної перевірки від 09.09.2021 року №3543/24-13-09-01-06/ НОМЕР_1 задокументовано порушення позивачем п. 20 ч. 5 Постанови № 1251; п. 226.9 ст. 226 ПК України; ст. 11 Закону № 481/95-ВР в частині зберігання алкогольних напої вітчизняного виробництва, що не позначені марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством з марками акцизного податку, що мають пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, наявність відкритого надриву з краю марки, що визнано ОСОБА_1 у письмових поясненнях від 09.09.2021 року, суд вважає, що оскаржуване рішення №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у сумі 17000,00 грн., винесене правомірно, а отже підстав для його скасування немає.

VІ. ВИСНОВКИ СУДУ

6.1. Одним із критеріїв законності рішення суб'єкта владних повноважень є його обґрунтованість, тобто урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (пункт 3 частини 2 статті 2 КАС України).

6.2. Такий критерій вимагає від суб'єкта владних повноважень врахувати як обставини, на обов'язковість яких вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб'єкт владних повноважень, яким є відповідач у цій справі, повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивоване.

6.3. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

6.4. У цій справі жодних доказів протиправності оскаржуваного рішення суду не надано, натомість актом фактичної перевірки задокументовано факт порушення позивачем положень Закону №481/95-ВР, Постанови № 1251 та ПК України в частині маркуванням алкогольних напоїв, а тому рішення №0000/6272/Ж10/24-13-09-01 від 29.09.2021 року в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій у сумі 17000,00 грн. є правомірним та скасуванню не підлягає.

6.5. За таких обставин суд вважає, що цей позов не підлягає задоволенню з підстав, викладених у мотивувальній частині рішення.

VІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

7.1. Статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України вирішено питання розподілу судових витрат.

7.2. Оскільки, у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі, а також те, що позивач в розумінні КАС України є суб'єктом владних повноважень, суд не стягує на її користь судові витрати.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200А, код ЄДРПОУ 44057187).

Суддя О.В. Анісімов