Рішення від 07.04.2022 по справі 380/97/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/97/22

провадження № П/380/98/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Жовківської міської ради Львівської області про визнання протиправними і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Жовківської міської ради Львівської області (місцезнаходження: пл. Вічева 1, м.Жовква, Львівська область, 80300; ЄДРПОУ 04056248), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Жовківської міської ради Львівського району Львівської області за № 143 від 05.10.2021 року «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні земельної ділянки ОСОБА_3 в с. Сопошин Жовківської міської ради Львівського району Львівської області»;

- зобов'язати Жовківську міську раду Львівського району Львівської області повторно розглянути на сесії заяву ОСОБА_1 від 25 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2200 га, кадастровий номер 4622788800:0:011:0031, розташованої в урочищі «Загони» на території Сопошинської сільської ради Жовківського району із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та надання цієї земельної ділянки у власність з врахуванням висновків суду по даній справі.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що рішенням Сопошинської сільської ради №13 від 28.09.2020 надано дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,22 га в урочищі «Загони» на території Сопошинської сільської ради Жовківського району Львівської області. На підставі цього рішення ТОВ «Карпати Гео-Інвест» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивача. За підсумковою оцінкою документації із землеустрою експертом державної експертизи зроблено висновок щодо погодження проекту землеустрою. В подальшому, відділом в Очаківському районі ГУ Держегеокадастру у Миколаївській області названій вище земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4622788800:0:011:0031. Однак, 05 жовтня 2021 року Сапошинською сільською радою прийнято рішення №143 про відмову ОСОБА_3 в затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні у власність земельної ділянки кадастровий номер 4622788800:0:011:0031 площею 0,2200 га для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ - 01.03) в с. Сопошин Жовківської міської ради Львівського району Львівської області. Зазначене рішення прийнято у зв'язку з тим, що запроектована до відведення земельна ділянка, відповідно до генерального плану села Сопошин, розташована на території придорожнього сервісу. Вважаючи дане рішення протиправним, позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 10.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ухвалою про відкриття спрощеного позовного провадження, відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк на подання відзиву з дати отримання ухвали про відкриття провадження. Однак, станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому, суд враховує, що згідно ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч.6 ст.162 цього ж Кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Рішенням Сопошинської сільської ради від 05.10.2021 №143 «Про надання дозволу гр. ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства» надано дозвіл гр. ОСОБА_4 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,22 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована: Львівська область, Жовківський район, село Сапошин, урочище «Загони».

На підставі вказаного рішення ТОВ «Карпати Гео-Інвест» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства за адресою: Львівська область, Жовківський район, село Сапошин, урочище «Загони»; кадастровий номер: 4622788800:01:011:0031.

Вказаний проект землеустрою погоджено ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, що підтверджується висновком ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 25.11.2020 №18190/82-20.

07.12.2020 відділом в Очаківському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області спірній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4622788800:01:011:0031 та зареєстровано у Державному земельному кадастрі, про що свідчить копія витягу з Державного земельного кадастру від 07.12.2020 № НВ-4810697522020.

Після виготовлення проекту землеустрою та отримання необхідних документів, позивач звернувся до відповідача з заявою від 25.01.2021 про затвердження вказаного вище проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у власність.

Рішенням Жовківської міської ради Львівського району Львівської області 15-ої сесії VIII-го демократичного скликання від 05.10.2021 №143 «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та наданні земельної ділянки ОСОБА_3 в с. Сопошин Жовківської міської ради Львівського району Львівської області» відмовлено ОСОБА_3 в затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та наданні у власність земельної ділянки кадастровий номер 4622788800:01:011:0031 площею 0,2200 га для ведення особистого селянського господарства (КВЦПЗ - 01.03) в с. Сопошин Жовківської міської ради Львівського району Львівської області. Підставою для відмови відповідачем зазначено, що запроектована до відведення земельна ділянка, відповідно до генерального плану села Сопошин, розташована на території придорожнього сервісу.

Не погодившись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтями 12, 42 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) визначено, що до питань місцевого значення належить регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Згідно з частиною шостою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Частиною сьомою вказаної статті визначено, зокрема, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або з дня повідомлення особою, зацікавленою в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, про замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, передбаченому цією частиною, відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру орієнтовне місце розташування земельної ділянки, зазначити дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. Зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з частинами дев'ятою - одинадцятою статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Частиною першою статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно з частинами шостою-сьомою статті 186 ЗК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, визначені цією статтею, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.

Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації

Отже, чинним законодавством чітко визначено, що орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, розглядає клопотання у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Разом з тим, норми частини 9 статті 118 ЗК України, яка регулює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, не надають відповідному органу місцевого самоврядування приймати будь-яке інше рішення ніж про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

З системного аналізу ст. ст. 118 та 186 ЗК України слідує, що перевірка проекту землеустрою на відповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації здійснюється на етапі його погодження.

Саме такі правові висновки викладено Верховним Судом у постановах від 04.03.2021 у справі № П/811/968/18, від 24.01.2020 у справі №316/979/18 та від 30.08.2018 у справі №817/586/17, а саме перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів здійснюється саме на етапі погодження такого проекту. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, не має повноважень на здійснення перевірки документації із землеустрою на відповідність нормам чинного законодавства, оскільки такі повноваження надані лише державному кадастровому реєстратору.

Судом встановлено, що позивач, звертаючись до Жовківської міської ради з заявою про затвердження проекту землеустрою, подав Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства за адресою: Львівська область, Жовківський район, село Сапошин, урочище «Загони»; кадастровий номер: 4622788800:01:011:0031, що виготовлений ТОВ «Карпати Гео-Інвест».

Вказаний проект землеустрою погоджено експертом державної експертизи ОСОБА_5 , що підтверджується висновком ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 25.11.2020 №18190/82-20.

Відповідно до п. 9 висновку зауваження та пропозиції до документації - відсутні. У пункті 8 висновку вказано, що проект відповідає земельному законодавству та прийнятим відповідно до нього нормативно-правовим актам.

Як вже зазначалося, 07.12.2020 відділом в Очаківському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області спірній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4622788800:01:011:0031 та зареєстровано у Державному земельному кадастрі.

Таким чином, оскільки позивач отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою на відведення земельної ділянки, замовив проектну документацію, яка була розроблена та погоджена в установленому законом порядку, то у відповідача були відсутні підстави для відмови у затвердженні проекту землеустрою.

За таких обставин суд зазначає, що рішення Жовківської міської ради Львівського району Львівської області від 05.10.2021 №143 «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та наданні земельної ділянки ОСОБА_3 в с. Сопошин Жовківської міської ради Львівського району Львівської області» не є обґрунтованим та вмотивованим, та не містить переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. У той же час, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу погоджений належним чином.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги встановлені фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідачем не виконано обов'язок доведення правомірності свого рішення.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши рішення Жовківської міської ради Львівського району Львівської області від 05.10.2021 №143 «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та наданні земельної ділянки ОСОБА_3 в с. Сопошин Жовківської міської ради Львівського району Львівської області», суд дійшов переконання, що таке прийнято відповідачем без урахування вимог ЗК України та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому його слід визнати протиправним та скасувати, задовольнивши позовні вимоги про оскарження такого.

Враховуючи скасування вищевказаного рішення, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути на сесії заяву ОСОБА_1 від 25 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2200 га, кадастровий номер 4622788800:0:011:0031, розташованої в урочищі «Загони» на території Сопошинської сільської ради Жовківського району із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та надання цієї земельної ділянки у власність з врахуванням висновків суду по даній справі.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Щодо судового збору, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Жовківської міської ради Львівського району Львівської області від 05.10.2021 №143 «Про відмову в затвердженні документації із землеустрою та наданні земельної ділянки ОСОБА_3 в с. Сопошин Жовківської міської ради Львівського району Львівської області».

Зобов'язати Жовківську міську раду Львівського району Львівської області (місцезнаходження: пл. Вічева 1, м.Жовква, Львівська область, 80300; ЄДРПОУ 04056248) повторно розглянути на сесії заяву ОСОБА_1 від 25 січня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2200 га, кадастровий номер 4622788800:0:011:0031, розташованої в урочищі «Загони» на території Сопошинської сільської ради Жовківського району із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та надання цієї земельної ділянки у власність з врахуванням висновків суду по даній справі.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Жовківської міської ради Львівської області (місцезнаходження: пл. Вічева 1, м.Жовква, Львівська область, 80300; ЄДРПОУ 04056248) сплачений судовий збір в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна