справа № 380/18158/21
про застосування заходів процесуального примусу
07 квітня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув на стадії підготовчого провадження у справі №380/18158/21 питання про застосування до відповідача - суб'єкта владних повноважень заходів процесуального примусу,
ОСОБА_1 22.10.2021 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Буської міської ради Львівської області з такими вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Буської міської ради Львівської області про не розгляд клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2 га, кадастровий номер 4620683600:09:001:0153 та передачу у власність ОСОБА_1 за рахунок земель, що перебувають у комунальній власності;
- зобов'язати Буську міську раду Львівської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 4620683600:09:001:0153 у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства.
Суд ухвалою від 10.11.2021 відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (том 1 а.с. 168-169).
02.02.2021 в канцелярію суду надійшла заява представника позивачки про зміну предмета позову (вх. №90115 від 02.12.2021, том 1 а.с. 203-209), аргументована тим, що 09.09.2021 Буською міською радою прийнято рішення №213 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок», пунктом 2 якого, надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок з кадастровими номерами 4620683600:09:001:0149, 4620683600:09:001:0150, 4620683600:09:001:0151, 4620683600:09:001:0152, 4620683600:09:001:0153, 4620683600:09:001:0154, 4620683600:09:001:0155, 4620683600:09:001:0156, 4620683600:09:001:0157, 4620683600:09:001:0158, 4620683600:09:001:0159, 4620683600:09:001:0160, на які розроблені, але не затверджені проекти землеустрою, в тому числі ОСОБА_1 (№ 4620683600:09:001:0153). Цим рішенням Буська міська рада вирішила виготовити технічну документацію із землеустрою щодо об'єднання вищезазначених земельних ділянок. Представник позивачки вказує, що такі дії органу місцевого самоврядування свідчать про те, останній здійснює дії щодо об'єднання земельних ділянок в один земельний масив, зміни цільового призначення земельних ділянок та класифікацію його виду. Відповідно до цієї заяви позовні вимоги ОСОБА_1 викладені в такій редакції:
- визнати протиправною бездіяльність Буської міської ради Львівської області щодо не розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, сільськогосподарського призначення площею 2 га, кадастровий номер 4620683600:09:001:0153 та передачу у власність ОСОБА_1 за рахунок земель, що перебувають у комунальної власності;
- зобов'язати Буську міську раду Львівської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 4620683600:09:001:0153 у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства;
- визнання протиправним та скасувати п.2 рішення Буської міської ради №213 від 09.09.2021 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок» про виготовлення технічної документації із землеустрою щодо об'єднання земельних ділянок з кадастровими номерами: 4620683600:09:001:0149, 4620683600:09:001:0150, 4620683600:09:001:0151, 4620683600:09:001:0152, 4620683600:09:001:0153, 4620683600:09:001:0154, 4620683600:09:001:0155, 4620683600:09:001:0156, 4620683600:09:001:0157, 4620683600:09:001:0158, 4620683600:09:001:0159, 4620683600:09:001:0160.
12.01.2022 суд постановив ухвалу та вирішив розглянути справу №380/18158/21 за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання (том 1, а.с. 230-231).
Ухвалою від 24.01.2022 (головуючий суддя Чаплик І.Д.) адміністративну справу №380/24750/21 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 до Буської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій об'єднано в одне провадження з адміністративною справою №380/18158/21 за позовом ОСОБА_1 до Буської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії. Об'єднаній справі присвоєний №380/24750/21 (том 1 а.с. 234-237).
01.02.2022 представник позивачів подала клопотання про витребування письмових доказів. Клопотання обґрунтовує тим, що 27.06.2021 ОСОБА_2 , ОСОБА_14 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_16 скерували до Буської міської ради Золочівського району Львівської області заяви про затвердження документації із землеустрою від 25.06.2021. Ці заяви отримані Буською міською радою 29.06.2021, деякі 01.07.2021. Представник посилається на норми статті 118 Земельного кодексу України, відповідно до яких такі заяви повинні були бути розглянуті органом місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання технічної документації із землеустрою. Стверджує, що місячний строк на розгляд даних заяв минув ще 02.08.2021, разом з тим, жоден із заявників не отримав відповіді на свою заяву. Двічі скеровані Буській міській раді запити уповноважених представників заявників/позивачів (від 08.10.2021 та від 31.01.2022) про надання інформації щодо стану розгляду заяв про затвердження проектів землеустрою ОСОБА_2 , ОСОБА_14 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_16 Буська міська рада залишила без відповіді та реагування.
Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами.
Згідно з частинами першою, другою статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Частиною третьою статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Відповідно до частини четвертої статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Стаття 80 КАС України визначає, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду (частина шоста). Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали (частина сьома). У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина восьма статті 80 КАС України).
Ухвалою від 16.03.2022 суд витребував в Буської міської ради Львівської області належні відомості про результати розгляду заяв ОСОБА_2 , ОСОБА_14 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_16 про затвердження документації із землеустрою від 27.06.2021, а також належні копії рішень, прийнятих за результатами розгляду цих заяв. В цій ухвалі суд встановив спосіб та строк подання витребуваних доказів - протягом десяти днів з дати отримання цієї ухвали шляхом надіслання таких рекомендованим поштовим відправленням (том 3 а.с. 88-91).
Копія цієї ухвали суду вручена відповідачу 25.03.2022, що підтверджується поштовою накладною, відомостями про відстеження пересилання поштових відправлень з офіційного веб-сайту ПАТ «Укрпошта» (ШКІ №7901311227605) (а.с. 96 звор., 98). Вимоги ухвали суду від 16.03.2022 про витребування доказів відповідач не виконав; на адресу суду не надходило повідомлень про неможливість надання витребуваних доказів чи наявність поважних причин, що перешкоджають виконати ухвалу суду у встановлені строки. Суд також зауважує, що в жодне із призначених судових засідань (03.02.2022, 15.03.2022 та 07.04.2022) відповідач явки уповноваженого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив; відзиву на позов відповідач не подав, по суті заявлених позовних вимог не висловився; з листопада 2021 року ігнорує розгляд справи, в якій є учасником. Що має статус суб'єкта владних повноважень. За цих обставин процесуальна поведінка відповідача перешкоджає розгляду адміністративної справи у встановлені Кодексом адміністративного судочинства України розумні строки, а відсутність в матеріалах справи витребуваних документів перешкоджає встановленню об'єктивної істини у справі.
Відповідно до частини першої статті 144 КАС України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов'язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Одним із заходів процесуального примусу є штраф (пункт 5 частини першої статті 145 КАС України). Відповідно до пункту 3 частини першої статті 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень. Ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України (частина п'ята статті 149).
Буська міська рада Львівської області не виконала вимоги ухвали суду від 16.03.2022 та витребувані цією ухвалою докази не подала, про неможливість їх подання суд не повідомила. Суд також враховує, що Буська міська рада з листопада 2021 року ігнорує розгляд справи, у якій є відповідачем-суб'єктом владних повноважень, та не надає суду жодних документів, що стосуються оскарженихпозивачами дій/бездіяльності. Суд розцінює такі діяння відповідача-суб'єкта владних повноважень як тривале ухиляння від виконання процесуальних обов'язків учасника справи, тому ухвалює застосувати до нього заходи процесуального примусу у вигляді штрафу у розмірі трьох прожитковий мінімумів для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 72, 80, 94, 144, 145, 149, 241, 248, 256, п.п. 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -
Застосувати до Буської міської ради Львівської області заходи процесуального примусу у вигляді штрафу у розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (7443 грн.).
Стягнути штраф в розмірі 7443 (сім тисяч чотириста сорок три) гривні за рахунок бюджетних асигнувань Буської міської ради Львівської області (80500, Львівська область, місто Буськ, площа 900-річчя Буська, буд.1; ідентифікаційний код 26307575) на користь держави в особі Державної судової адміністрації України.
Копію ухвали направити Буській міській раді Львівської області - для відома, Державній судовій адміністрації України (м. Київ, вул. Липська, 18/5; ідентифікаційний код 26255795) - для стягнення штрафу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.
Суддя Москаль Р.М.