Рішення від 08.04.2022 по справі 260/289/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2022 рокум. Ужгород№ 260/289/22

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Свалявської міської ради Мукачівського району Закарпатської області (89300, Закарпатська область, м. Свалява, вул. Духновича, 2, код ЄДРПОУ 04053884) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Свалявської міської ради Мукачівського району Закарпатської області, якою просить: 1) визнати бездіяльність Свалявської міської ради щодо розгляду заяв-клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для надання безоплатно у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах Свалявської міської ОТГ укрупненого Мукачівського району Закарпатської області, села Лопушанка Дусинської сільської ради, урочище «Голиця» - номер контуру 569 , площа 5.5 га, згідно доданих графічних матеріалів від 22.07.2021 року (зареєстроване 26.07.2021 р. вх. № 2249/02-10); 2) зобов'язати Свалявську міську раду Мукачівського району Закарпатської області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання безоплатно у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах Свалявської міської ОТГ укрупненого Мукачівського району Закарпатської області, села Лопушанка Дусинської сільської ради, урочище «Голиця» - номер контуру 569 , площа 5.5 га, згідно доданих графічних матеріалів від 22.07.2021 року (зареєстроване 26.07.2021 р. вх. № 2249/02-10).

24 січня 2022 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 19 липня 2021 р. він знову звернувся з письмовим клопотанням до Свалявської міської ради щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Відповідь на дане клопотання йому не надано. Окрім того, за № 2422/02-10 від 15 вересня 2021 p., надано письмову відповідь в якій відображено, що на його клопотання від 03.06.2021 р №1881/02-10, в якій відображено, що його питання знято з розгляду сесії міської ради (за пропозицією депутатів) і його клопотання обов'язково буде розглянуто на сесії Свалявської міської ради після проведення робіт з інвентаризації вільних земельних ділянок. Також зазначили, що земельна ділянка яку він має намір отримати у власність для ведення особистого селянського господарства згідно розпорядження голови Свалявської державної адміністрації від 25.02.2011 р №78 «Про створення громадських пасовищ» віднесена до переліку земель громадських пасовищ. Однак, документів, які б підтверджували факт перебування земельної ділянки, яку він має намір отримати у власність йому не надано. Згодом йому стало відомо з іншого провадження, яке перебуває в Закарпатському окружному адміністративному судді, що земельні ділянки розташовані за межами населеного пункту Лопушанка на території Свалявської міської ради, в контурі 569 площею 5,5, га відносяться до земель комунальної власності Свалявської міської ради, які перейшли до комунальної власності міської ради згідно із Законом № 1423-ІХ від 28.04.2021р. Будь-яка документація із землеустрою стосовно вказаної земельної ділянки у відділі відсутня. Однак, до цього часу, в порушення вимог Земельного кодексу України, його заяви-клопотання Свалявська міська рада Мукачівського району Закарпатської області не розглянула та рішення по суті, не прийняла, що свідчить про її бездіяльність.

05 квітня 2022 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначають, що ОСОБА_1 мотивує свої твердження тим, що Свалявська міська рада здійснює бездіяльність у розгляді його клопотання від 22.07.2021 року (зареєстроване 26.07.2021 вх..№2249/02- 10), однак дані твердження є безпідставними, оскільки відповідно до листа Свалявської міської ради від 20.08.2021 року №2259/02-10, гр. ОСОБА_1 надано відповідь, в якому зазначають, що законом не передбачено безоплатної передачі у приватну власність земельних ділянок для ведення особистого сільськогосподарського виробництва, та рекомендовано врахувати зауваження, уточнити вид цільового призначення земельної ділянки та подати відповідне клопотання до Свалявської міської ради. Однак, до теперішнього часу позивач не звернувся до Свалявської міської ради із відповідним клопотанням яке б відповідало вимогам ст. 118, 121 та 122 Земельного кодексу Україні. Крім того, згідно розпорядження голови Свалявської районної державної адміністрації Закарпатської області від 25.02.2011 №78 «Про створення громадських пасовищ» земельна ділянка, яку вказано позивачем включено у перелік ділянок під громадські пасовища, які не підлягають розподілу для інших цілей (контур (№569 «Голиця»). Разом з тим звертають увагу, що у зв'язку із прийняттям Указу президента України №64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» діють певні обмеження в тому числі для органів місцевого самоврядування щодо прийняття рішень та проведення в режимі воєнного часу засідань сесії.

06 квітня 2022 року відповідачем подано до суду клопотання про відкладення розгляду справи до моменту завершення воєнного стану, однак таке не підлягає до задоволення, оскільки розгляд даної адміністративної справи призначений без виклику сторін.

Крім того, у відповідності до частини 3 статті 263 КАС України, у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

В даному випадку, позивач подав відповідну позовну заяву, а відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, а відтак подані заяви по суті справи в межах розгляду даної справи. Тобто учасники справи в рівній можливості використали своє право на висловлення своєї позиції перед судом.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що 26 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Свалявської міської ради Мукачівського району Закарпатської області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у відповідності до статті 118 ЗК України, (а.с. 18).

20 серпня 2021 року Виконавчий комітет Свалявської міської ради листом № 2259/02-10 повідомлено ОСОБА_1 , на його клопотання від 22.07.2021 року, зареєстроване 26.07.2021 року, вх. № 2249/02-10, що у поданому клопотанні він просить надати дозвіл на розроблення: проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання безоплатно у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого сільськогосподарського виробництва у складі сімейного фермерського господарства. Однак, законом не передбачено безоплатної передачі у приватну власність земельних ділянок для ведення особистого сільськогосподарського виробництва. З огляду вищенаведеного, для вирішення питання рекомендують врахувати вказані зауваження, уточнити вид цільового призначення земельної ділянки та подати відповідне клопотання до Свалявської міської ради.

Не погодившись із бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абзацу 1 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

При цьому, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним.

26 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Свалявської міської ради Мукачівського району Закарпатської області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у відповідності до статті 118 ЗК України, (а.с. 18).

20 серпня 2021 року Виконавчий комітет Свалявської міської ради листом № 2259/02-10 повідомлено ОСОБА_1 , на її клопотання від 22.07.2021 року, зареєстроване 26.07.2021 року, вх. № 2249/02-10, що у поданому клопотанні він просить надати дозвіл на розроблення: проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання безоплатно у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого сільськогосподарського виробництва у складі сімейного фермерського господарства. Однак,законом не передбачено безоплатної передачі у приватну власність земельних ділянок для ведення особистого сільськогосподарського виробництва. З огляду вищенаведеного, для вирішення питання рекомендують врахувати вказані зауваження, уточнити вид цільового призначення земельної ділянки та подати відповідне клопотання до Свалявської міської ради.

Судом встановлено, що матеріали справи не містять належним чином оформленого рішення Свалявської міської ради щодо відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за зверненням позивача від 26 липня 2021 року та відповідачем таких доказів суду не надано.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з частинами 1, 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Тобто, розгляд клопотання заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади.

В той же час, Земельним кодексом України визначено чіткий алгоритм розгляду клопотань громадян про відведення у власність земельних ділянок та вичерпний перелік підстав для відмови особі у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідач за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення конкретної земельної ділянки зобов'язаний був прийняти рішення, яким надати дозвіл на розроблення такого проекту землеустрою або надати позивачу вмотивовану (із зазначенням конкретних причин) відмову у його наданні.

В даному випадку, відповідач не прийняв жодного передбаченого законом рішення за наслідками розгляду клопотання ОСОБА_1 , а лише надіслав лист від 20 серпня 2021 року № 2259/02-10 в якому повідомили про те, що у поданому клопотанні він просить надати дозвіл на розроблення: проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для надання безоплатно у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого сільськогосподарського виробництва у складі сімейного фермерського господарства. Однак, законом не передбачено безоплатної передачі у приватну власність земельних ділянок для ведення особистого сільськогосподарського виробництва. З огляду на зазначене, для вирішення питання рекомендують врахувати вказані зауваження, уточнити вид цільового призначення земельної ділянки та подати відповідне клопотання до Свалявської міської ради.

Позиція відповідача, яка полягає у повідомленні листом по суті поданого позивачем клопотання, є неправомірною та суперечить дискреційним повноваженням ради, які в силу вимог закону щодо допустимої поведінки зобов'язують орган місцевого самоврядування прийняти одне із законних рішень (надати дозвіл чи відмовити) за наслідком розгляду відповідного клопотання.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, судом встановлено, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб визначений законом, зокрема Земельним кодексом України, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності.

Свалявська міська рада Мукачівського району Закарпатської області у місячний строк не надала ані дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ані мотивованої відмови у наданні такого дозволу відповідно до вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, що свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, встановленими обставинами справи та матеріалами справи доведена протиправна бездіяльність Свалявської міської ради Мукачівського району Закарпатської області, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 26 липня 2021 року про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо передачі земельної ділянки безоплатно у власність.

Суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав відмови у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки це не входить до предмету судової перевірки.

З метою захисту порушеного права позивача, належним способом захисту порушених прав, є зобов'язання відповідача розглянути клопотання ОСОБА_1 від 26 липня 2021 року про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо передачі земельної ділянки безоплатно у власність.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до частини третьоїстатті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при поданні адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 992, 40 грн., що підтверджується квитанцією від 19 січня 2022 року № 0401910040, (а.с. 22).

Вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Свалявської міської ради Мукачівського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Свалявської міської ради Мукачівського району Закарпатської області, що полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 26 липня 2021 року про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо передачі земельної ділянки безоплатно у власність.

3. Зобов'язати Свалявську міську раду Мукачівського району Закарпатської області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 26 липня 2021 року про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо передачі земельної ділянки безоплатно у власність.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Свалявської міської ради Мукачівського району Закарпатської області (89300, Закарпатська область, м. Свалява, вул. Духновича, 2, код ЄДРПОУ 04053884) судові витрати у розмірі 496, 20 грн. (чотириста дев'яносто шість грн. 20 коп.).

5. В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 08 квітня 2022 року.

СуддяТ.В.Скраль